Ana Sayfa İpucu Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorununu yaşıyorsanız, yapabilecekleriniz neler? Bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

-

Akıllı telefonlar için sürekli yeni modellerin tanıtıldığını ve bu alanda sürekli yeni nesil akıllı telefonlarla karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz. Her ne kadar yenilenen modellerle beraber çok daha gelişmiş özellikler görüyor olsak da bazı sorunlar hiç değişmiyor. Son modellerde bile karşımıza çıkan değişmeyen bu sorunlardan birisi de Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorunu.

Telefonunuzun bir döngüye girmesine neden olan sorunun tam olarak ne olduğuna ve bu sorunun nasıl çözüleceğine daha yakından bakalım.

Neden Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor?

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorununu yaşayan kullanıcılar için çözüm önerilerimize geçmeden önce bu sorunun neden kaynaklandığı konusunda detaylardan söz edelim. Nedenleri bilmeniz oldukça önemli.

Öyle ki çözümler, farklı nedenler göre değişiklik gösteriyor ve buna göre yapılacak düzenlemelerden söz ediyoruz. Nedenler kısmında da iki farklı sınıflama söz konusu.

Telefon Kendi Kendine Kapanip Aciliyor

Akıllı telefonların yazılımlarında yaşanan sorunlar ya da donanımlarında yer alan sorunlar bu hatayı almanıza neden olur. Çoğu zaman bu hatanın bir döngü olarak öne çıktığını görüyoruz.

Bir nevi döngü sorunu olarak adlandırabileceğimiz sorun donanımsal ise bunun da nedenlerini öğrenmek gerekiyor. Hemen yazılımsal ve donanımsal sorun sınıflarını daha derinlemesine açıklayalım.

Ayrıca Bakınız: Honor 20i Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Yazılımsal Sorunlardan Kaynaklı Hata

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor ve sürekli bu hatayı alıyorsanız, bu durum ilk bakacağınız şey yazılım sorunu olacaktır. Öncelikle yazılım kısmını kontrol etmeniz ve bu kısımda herhangi bir arıza olmadığını bilmeniz gerekiyor. Özellikle Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda bu yazılım sorununun çok sık yaşandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Genelde işletim sistemi güncellemesi sırasında yaşanan bir sorun, telefonun kapanması durumu gibi hatalar, cihazınızın bu şekilde bir döngü içerisine girmesine neden olabiliyor. Yaşanan sorunun çözümü için yazılım kısmında bir sıfırlama yapmak en iyisi olacaktır.

Telefon Kendi Kendine Kapanip Aciliyor

Bunun için telefonunuzu açmanız gerekiyor. Eğer telefon sürekli yeniden başlatmaya devam ederse, bu durumda cihazınızı güvenli mod üzerinden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Ardından sıfırlama gerçekleştirerek akıllı telefonunuzun yazılımını fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Telefonu fabrika ayarlarına çevirdiğiniz zaman Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorununun çözülmesi gerekiyor. Tabii ki eğer sorun yazılımsal ise bu durumda çözüm elde edilmiş olacak.

Eğer sorununuz yazılımsal değilse, bu durumda sürekli döngü devam edecektir. Hatta bu durumda sıfırlama işlemini bile tam anlamıyla yapamayabilirsiniz. Sorununuzun donanımsal olduğuna karar verirseniz, yapmanız gereken kontrollere ve işlemlere geçelim.

Telefon Kendi Kendine Kapanip Aciliyor

Donanımsal Sorunlardan Kaynaklı Olan Hata

Sorununuz yazılımal değilse, donanım kısmını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu kısımda en sık karşılaşılan sorun, batarya sorunudur. Bir dönem iPhone akıllı telefonlarının yavaşlatılması davasında da gündeme gelen bataryalar, yıpranmaya bağlı olarak telefonun kullanımını etkileyebiliyor.

Ayrıca Bakınız: Honor 20 Pro Teknik Çizimleri Sızdırıldı!

Eğer telefonunuz içerisinde yer alan bataryada bir sorun varsa, bu şekilde bir döngü hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Genelde kimyasal yaşlanmaya uğramış ve ömrünü tamamlamış olan pillerde bu tip bir sorun yaşanıyor.

Telefon Kendi Kendine Kapanip Aciliyor

Haliyle böyle bir sıkıntı yaşadığınız zaman ilk olarak pilleri kontrol etmeniz gerekiyor. Pilin hasarlı olduğunu kimi zaman şişmesinden kimi zaman ise anlık şarj değişikliklerinden anlayabilirsiniz.

Eğer şarjınız %50 seviyelerinden birden %10 seviyelerine düşüyorsa ve buna benzer durumlar yaşanıyorsa, batarya kısmında bir sorun var demektir. İlk yapacağınız işlem bataryayı değiştirmek olacaktır. Bataryalarınızı değiştirmenizin ardından Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Telefon Kendi Kendine Kapanip Aciliyor

Anakart Sorunu: Batarya sorunu yoksa ya da bataryaların değiştirilmesine rağmen sorunun devam ettiğini görüyorsanız, başka bir donanım sıkıntısı yaşanıyor demektir. Bu kısımda da en sık karşılaşılan sorun ise anakart sorunudur. Anakart kısmında yaşanan bir arıza, telefonun döngüye girmesine neden olur.

Ayrıca Bakınız: Yeni Nesil iPhone’lar Selfie Odaklı Olacak!

Genelde akıllı telefon üreticileri böyle durumlarda telefonun garanti süresi devam ediyorsa, ücretsiz onarım gerçekleştirmekte. Bunun için resmi servislere başvurmak gerekiyor. Özellikle resmi servisler kısmının altını çizelim. Anakart değişimi için mutlaka güvenilir adreslere başvurmanız gerekli. Kendi güvenliğiniz ve sorunsuz bir onarım için bu oldukça önemli.

Alınabilecek En iyi Telefonlar

Genelde bu sorunların dışında öne çıkan çok farklı bir sıkıntı olmuyor. Sadece donanım sorunu yaşıyorsanız, teknik servisin en mantıklı çözüm olabileceğini bir kez daha hatırlatalım.

Özellikle dahili bataryalarda, telefonunuzun bataryasını kendi kendinize değiştirmeye çalışmayın. Yanlış yapılan bir işlem, telefonun alev almasına neden olabilecek sorunları ortaya çıkaracaktır.

1 Yorum

  1. selamlar bende aynı problem oldu pili değiştirdim sorun devam etti dfu modunda ios yükledim yine olmadı
    hatanın ön kameradan olduğunu anladım kamerayı söktüm düzeldi yeni kamera takınca problem olmaz diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Microsoft Teams Artık Linux da Kullanılabilecek…!

Microsoft, ilk Office 365 uygulamasını resmi olarak Linux'a Microsoft Teams'in genel önizlemesi biçiminde taşıdı.Ekipler, Google'ın Hangouts Chat,...

Xiaomi Qingping Sıcaklık ve Nem Sensörlü Bluetooth Çalar Saat Geliştirdi!

Xiaomi Youpin crowdfunding platformu yeni bir ürüne ev sahipliği yaptı. Ürün Qingping Bluetooth çalar saat ve Gadget'ın, 14 Ocak 2020'den itibaren Çin'de...

Galaxy S10e Android 10 Güncellesi Yayınlanmaya Başladı

Samsung, Android 10 güncellemelerini hızlandırmaya başladı. Marka daha önce Android 10 güncellemesi için takvim yayınlamıştı. Yayınlanan takvimde bazı sürprizler olduğunu da söylemeden...

Oppo Reno 3 Tanıtım Tarihi Açıklandı

Oppo, uygun fiyatlı ve tasarımı öne çıkan akıllı telefonlar sunma konusunda başarılı markalardan biri oldu. İddialı markanın Oppo Reno ve Oppo Reno...

Galaxy S11, Galaxy Fold 2-3 Tanıtım Günü Sızdırıldı!

Galaxy S11 ve Galaxy Fold 2 18 Şubat 2020'de San Francisco'da düzenlenen bir konferansta sunulacak... Sızıntıya göre, Samsung, yeni nesil amiral gemilerine...