Ana Sayfa İpucu Telefon Kullanırken Boyun Tutulmasına Dikkat!

Telefon Kullanırken Boyun Tutulmasına Dikkat!

Akıllı telefon kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri de sağlık. Bu makale size boyun tutulması ve yapmanız gereken tüm önerilerden bahsediyor.

-

Uykudan yeni uyandığınızda veya günün ilerleyen saatlerinde, ağır ve ani işler yaptıktan sonra boyun bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz. Boyun tutulması, boyun hareketlerini kısıtlayan, ağrı ve sertlik gibi semptomlarla kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Boyun tutulması hakkında bilgi sahibi olarak önlem alabilir, gerçekleştiği durumlarda ise iyileşme sürecini daha ağrısız şekilde atlatabilirsiniz.

Boyun tutulması, başın hareket ettirilmesi sırasında karşılaşılan zorluk ve ağrı olarak tanımlanabilir. Bazı durumlarda baş, omuz ve kol bölgesinde de ağrı görülebilir. Boyun tutulması yaşayan bireyler yana veya arkalarına bakmak için tamamen dönmek zorundadır.

Boyun Tutulması Neden Olur?

Boynun arka tarafında ve yan bölümünde bulunan levator skapula kası, diğer kaslara kıyasla daha hassas bir yapıya sahiptir. Boyun tutulmasında en sık karşılaşılan neden bu kasta oluşan burkulmalardır. Boyun tutulmasının diğer nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Omuz ile boyun arasında telefon gibi cisim taşımak
 • Kasların gerilmesine neden olabilecek aşırı kaygı ve stres durumları yaşamak
 • Uzun süre bilgisayar başında ya da cep telefonu gibi aletlere bakarken yanlış pozisyonda olmak
 • Yüzmek gibi başın sürekli olarak hareket ettirilmesi gereken aktiviteler yapmak
 • Ani şekilde kafayı yana iten düşme, darbe alma gibi durumlar
 • Uyku sırasında boynun ters şekilde kalması, yanlış uyku pozisyonu

Boyun tutulması yukarıdaki nedenler ile gerçekleştiğinde geçicidir ancak bazı durumlarda bir hastalık veya rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bunlar; duygusal stres, fibromiyalji, sinir sıkışması, boyun fıtığı, romatoid artrit, osteoartrit olarak sıralanabilir.

Boyun Tutulması Belirtileri Nedir?

Boyun tutulması, hareketlerin kısıtlanması, boyun çevresinde sertlik ve ağrı olarak belirti gösterir. Kişi boynunu hareket ettirmeye çalıştığında ağrı şiddetlenir. Sinirlerin hasar görmesi sonucu ağrılar omuz ve kol gibi bölgelere de yayılabilir.

Vücut ağrısına güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanma da eklenebilir. Kişi, bu süreçte etkilenen kolunu kullanmakta zorluk çeker. Boyun tutulması yaşandığında sosyal hayat olumsuz etkilenir ve ağrılı bir dönem başlar.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Bu rahatsızlığı yaşayan çoğu kişi, boyun tutulması nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını arıyor. Boyun tutulması, kas burkulması ve kas yararlanmaları sırasında uygulanan tedavilerin aynısı veya çok benzerleri ile tedavi edilir.

Boyun tutulmasının altında herhangi bir hastalık yatmıyor ise anti enflamatuar ilaçlar ilk tercihtir. Kişinin ağrısını azaltmak ve kas yaralanmalarını gidermek için kullanılır. Bu ilaçların uzman doktor tarafından reçete edilmesi önemlidir. Bilinçsiz ilaç kullanımı tehlikelidir.

Boyun tutulması şiddetli ve yayılan ağrılara sebebiyet veriyorsa kas gevşetici ilaçlar da reçete edilebilir. Bu durum sıkça tekrarlıyorsa, hasta çoğu zaman boyun tutulması şikâyeti ile sağlık kuruluşlarına başvuruluyorsa aşağıdaki tedavi yöntemlerine başvurulur:

 • Steroid Enfeksiyonu: Kasları uyuşturmada etkili olan ilaçların ilgili bölgeye enjekte edilmesidir.
 • İmmobilizasyon: Boynu destekleyecek boyunluk kullanımıdır.
 • TENS: Ağrılı bölgenin çevresine küçük elektrotlar yerleştirilmesi ve ağrı hafifletici sinyallerin gönderilmesidir.
 • Fizik Tedavi: Fizyoterapistler tarafından boyun ve çevresine, kas güçlendirici egzersizler yapılarak ağrının hafifletilmesi amaçlanır.
 • Boyun Tutulması Ameliyatı: Boyun tutulmasının altında ciddi bir hastalık veya rahatsızlık yatıyor ise cerrahi işlemler uygulanabilir.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması yaşandığında ağrıyı hafifletmek ve süreci daha rahat geçirmek için bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dinlenmek: Boynu zorlayacak fiziksel aktivitelerden kaçınılmalı, araba kullanmak gibi boyun işlevi gerektiren aktiviteler yapılmamalıdır. Birkaç gün dinlenmenin ardından ağrının azaldığı görülür.
 • Kompres Uygulamak: Boyun tutulmasının ilk 48 saati, ağrının şiddetlendiği dönemdir. Bu zaman aralığında sıcak kompres uygulamak kan akışının hızlanmasını sağlarken soğuk kompres ise enflamasyonu azaltır. Soğuk ve sıcak kompres dönüşümlü olarak uygulanabilir.
 • Hafif Egzersiz ve Esneme Hareketleri Yapmak: Hafif esneme hareketleri yaparak boyun bölgesindeki sertlik azaltılabilir. Fizyoterapistlerden bu konu hakkında bilgi alınabilir ve önerilen egzersizler doğru şekilde uygulanabilir.

Boyun tutulması yaşayan kişilerin tedavisi için bir doktora görünmesi gerekmektedir. Acil durumlarda ise kişilere acil servis doktorları tarafından ilk müdahale yapılması gerekmektedir.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Alexa’da Ad ve Ses Değiştirme Nasıl Yapılır?

Amazon'un akıllı asistanı Alexa, teknoloji alanında önemli bir yer kaplıyor. Sanki bir insanla konuşuyormuşsunuz gibi hissettiren ses uygulaması, aynı robotik sesten sıkılanlar için ses...

Xiaomi, Akıllı Yastığını Piyasaya Sürdü – Teknolojik Konfor!

Sırt ağrısı yaşlılar için bir sıkıntıydı. Ancak akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla genç ve orta yaşlı kişiler de sırt ağrısı çekiyor. Veriler, 30 yaşın altındaki insanların,...

Samsung, Yepyeni Bir Bilgisayar Üzerinde Çalışıyor!

Samsung'un yeni bir Windows 10 bilgisayar üzerinde çalıştığı söyleniyor. Bu bilgisayar, AMD grafiklerine sahip olan özel bir Exynos işlemciyle desteklenecek. Yeni çıkan rapora göre...

BOE, Ekran Paneli Sektöründe Fırtınalar Estiriyor!

Çinli bir pazar araştırma şirketi Qunzhi Consulting, 2020'de küresel olarak önde gelen ekran paneli üreticilerinin performansını ayrıntılı olarak açıklayan bir rapor yayınladı. Rapor, 2020'de...

Üç Yeni Motorola Akıllı Saati Geliyor – İşte Özellikleri!

Ekim 2019'un sonlarında, yeni bir Motorola Moto 360 akıllı saat tanıtılmıştı. Şimdi ise Motorola, üç yeni akıllı saatle sektöre geri döndü. Bu üç yeni...