Elon Musk tüm patentlerini açıyor. Şirketin kurumsal sayfasından dün yapılan açıklamada ”Bütün patentlerimiz sizindir.” yazısıyla Musk endüstri ve Tesla patentleri arasındaki duvarı ortadan kaldırdıklarını kaydetti. Tesla patentlerini iyi niyetle kullanan insanlar hakkında, hukuksal süreç başlatmayacak.

Ürettiği elektrikli araçlarla dünya üzerinde ün salan Tesla’nın, yüzlerce patenti bulunuyor. Tesla’nın bugüne kadar ki en büyük sorunu zamanın fazla ilerisinden gitmesi oldu.  Elon Musk elektrikli araba satışının, dünya üzerinde %1’ini bile oluşturmadığını belirtti. Yani bu duruma bakılırsa Tesla’nın otomobil endüstrisinde çok önde olduğunu söylesek, yanlış bir saptama yapmış olmayız. Tesla’da yaptığı bu patent açılımıyla, endüstrinin kendisini yakalamasını istiyor.

Elon-Musk-20837159-1-402

Başta patentleri bedava dağıtma fikri, kulağa çılgınca gelse de, farklı firmaların Tesla’yı yakalaması pazar payının büyümesine işaret ediyor. Bu varsayımı göze alırsak bu fikir, mantıklı bir hale geliyor. Eğer endüstri büyümezse satış olmaz ve para sirkülasyonu olmaz, Tesla bu adımıyla bunun önüne geçmeyi planlıyor. Kısa vadede olmasa da bu fikir, uzun vadede Tesla’ya kar sağlayabilir. Atılan bu adımın hedefi sadece endüstriyi geliştirmek değil, yetenekli kişileri elektrikli araçlar üzerinde çalışmaya teşvik etmek.

Tesla’nın Yeni Rakibi Lucid Air Görücüye Çıktı

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.