Ana Sayfa Otomobil Tesla’yı Geride Bırakan Lucid Air Ön İnceleme

Tesla’yı Geride Bırakan Lucid Air Ön İnceleme

Tesla'nın yeni bir rakibi var. Yeni Tesla rakibi Lucid Air araçları tanıtıldı.

0

Tesla‘nın eski baş mühendisi olan Peter Rawlinson, tarafından CEO’luğu yapılan firma Lucid Motors, yılın en iddialı olacak olan elektrikli otomobilini tanıttı. Lucid Air adıyla tanıtımı yapılan yeni elektrikli arabanın özellikle menzil kapasitesi, bu zamana kadar piyasaya sürülmüş olan araçlara göre bir hayli yüksek bulundu.

Tesla’nın menzilini geride bırakan ve çok güçlü motorlara sahip olan yeni araç, tasarımı ve yapabilecekleriyle de göz doldurdu. Böylece Tesla ile Lucid arasında kıyasıya bir rekabette başlamış oldu. Gelin rekabeti arttıracak olan yeni araçların incelemesine bir bakalım. Bu kadar güçlü olan ne ve yeni araçlar neler sunuyor?

Lucid Air Tasarımı

Yeni otomobiller, tasarım olarak uzay konseptini benimsiyor. Bir yandan uzay tasarımı bir yandan uçak tasarımı konseptinin benimsendiğini belirten marka çok dikkat çekici keskin hatlar sunuyor. Sedan tipinde olan aracın, yüksek oranda aerodinamik sağlaması için özel bir tavan yapısı kullanılıyor ve aynı zamanda tüm kasa tasarımı bu baz alınarak yapılmış.

Konik şekilde adı verilen bir şekil benimseyen yeni otomobil, bu özel tasarımı sayesinde sadece 0.21 sürtünme katsayısına sahip. Bu da aracın dediğimiz gibi aerodinamik seviyesinin üst düzey olmasını sağlıyor ve performansa da doğrudan etki ediyor. Marka bunu uçak zarafetinde olarak tanımlamış durumda.

Lucid Air, çevik bir dış yüzey üzerine kurulmuş olan bir yapıya sahip olmasına karşın, konik tasarım iç mekanın sınırlarının değişmesine neden olmuyor. Sedan sınıfının en iyi özelliklerinden biri olan geniş iç mekan bu modelde de yerini koruyor ve aracın bir hayli geniş olduğu anlaşılıyor.

Dış tasarımda dikkat çeken bir başka bölüm ise aracın tavan kısmı. Tavan kısmında tüm kabini kaplayan bir yapı var. Saten alüminyum çerçevenin kullanıldığı cam tavan hem yolcular hem de sürücüler için kesintisiz bir manzara deneyimi sunuyor.

Üst kısımda tamamen cam tavan olması büyük avantajlar arasında. Dediğimiz gibi bu cam tavan iki parçalı ve hem sürücüler için hem de yolcular için rahatlıkla dış mekanın görüntülenmesini sağlıyor.

Aracın en iyi noktalarından birisi de dış aydınlatma yapısı. Lucid’in bilim ekibi tarafından tamamen markanın kendi hazırlamış olduğu bir akıllı mikro lens sisteminin kullanıldığı farlar, aktif yanıtlarla aydınlatma teknolojisini destekliyor ve araç üzerinde boylu boyunca uzanıyor.

Arka kısımda tüm arka kasayı boydan boya geçen farın, ön kısımda da iki ayrı noktada olduğunu ve yine sıralı bir şekilde LED’lerin kullanıldığını görüyoruz.

Özel olarak geliştirilmiş ayna yapısı ve yine özel olarak geliştirilmiş olan dış yapısıyla kendisini gösteren Lucid Air, tüm modellerde aynı kasa tasarımını sunuyor ama renk seçenekleri açısından 6 farklı renk seçimi yapmak mümkün. Bunu aracı alırken belirleyebiliyorsunuz.

Renklerin seçimi doğrudan size kalmış oluyor ama dediğimiz gibi kasa yapısı tek ve sadece sedan kasa kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir: ÖTV Zammı Sonrasında Yeni Araç Fiyatları Nasıl?

İç Tasarım

Lucid Air dış tasarımı kadar iç tasarımı da bir hayli dikkat çekici ve bir hayli prestijli. Markanın açıklamasına göre iç tasarımda amaç bir jetin iç tasarımını kopyalamak, bir jetin iç tasarımındaki prestiji koymak.

Koyu renklerle hazırlanmış olan ön kabin pilotluk havası katarken, arka kısımda ise rahat edilmesi ve prestijli bir yolculuk yapılması amaç edinmiş. Yolcular ve sürücüler için sedan araçlarda olduğu gibi daha geniş alanlarla oluşturmak için yola çıkan Lucid Air, bu tasarımı karşılamak için iç kısımda özel bir teknoloji kullanıyor.

Özel bir minyatürleştirme teknolojisinin kullanıldığı araçta, minyatürleştirilmiş elektrikli güç aktarma organı bileşenleri kullanılıyor. Bu sayede daha geniş iç hacim elde edilebiliyor. Hem sürücüler için hem de yolcular için çok daha geniş bir alan var.

Özel Cam Kokpit

Sürücünün araç hakkında tüm bilgileri alması ve aracı yönetmesi için toplamda 34 inçlik bir cam kokpit kullanılıyor.

İç tasarımda en çok dikkat çeken Lucid Air detayı olan bu cam kokpit, 5K çözünürlüğünde ve araç hakkında her bilgiyi alabildiğiniz gibi navigasyon kontrolleri, sürücü görüş durumları da yine bu ekranlar üzerinden düzenlenebiliyor. Pilot panel adı verilen bu panel üzerinden bölmeleri bile kontrol etmek mümkün.

Arka Koltuklar

Geniş iç hacim düşüncesini benimsemiş olan Lucid Air, arkada 3 kişinin çok rahat bir şekilde oturmasını sağlayacak olan diz mesafesinde bir koltuk düzeni sunuyor. Bu koltuk düzeniyle beraber, araçta yolculuk edenler çok rahat edecek.

Ayrıca arka koltuklar için özel bir de tasarım değişikliği yapılacak. 2022 yılında hazır olacak olan yeni arka koltuk tasarımı yönetici koltuğu olarak geçiyor. Bu koltuk tasarımını tercih edenler, 45 dereceye kadar arkaya yatan koltukları kullanabilecek. Jet koltuklarından farksız olacak olan Lucid Air, özel arka koltuklarının 2 kişilik olacağı da açıklandı.

Özel Gelişitrilmiş Olan Bagaj Alanı

Lucid Air, saklama alanları konusunda da gerekli tüm ihtiyacı karşılaması üzerine tasarlanmış olan araçlardan bir tanesi.

Sürücüler ve yolcular için araç içerisinde ekstra saklama alanları bulunurken bunun yanında geniş bir de bagaj bulunuyor. Bagaj çok sayıda bölmeye sahip ve iki 2 katlı bu bölmeleri ayarlayarak, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İkinci El Araç Düzenlemesi ve Yeni Satış Şartları

Elektrikli Kapılar

Lucid Air elektrikli bir araç ve elektrikli araçlarda var olan tüm özellikleri kullanıyor. Araç üzerinde sadece parmak ucuyla etkinleştirilen bir Quick Touch özelliği var. Bu özellik sayesinde sadece parmağınızla elektrikli kapınızı açabiliyorsunuz.

Döşeme Seçenekleri

Lucid Air ile farklı döşeme seçeneklerini seçebiliyorsunuz. Bunlar arasında ahşap seçenekleri, tamamen özel üretim olan deri seçenekleri ve alcantara özel malzeme seçimi bulunuyor. Aracın paketine göre iç tasarımda bu kısımlar için özelleştirmeler yapabiliyorsunuz.

Lucid Air Özellikleri ve Fiyatı

Gelelim aracımızın sistem özelliklerine. Tesla’ya rakip olacak olan yeni aracın teknik özellikleri oldukça başarılı. Toplamda 4 çeker olan Lucid Air, 2 adet elektrikli motordan güç alıyor.

2 adet elektrikli motoru kullanacak olan aracın beygir gücü ise 1080 beygir olarak belirlenmiş. Çok ciddi bir güç elde etmiş olan Lucid Air, sadece 2,5 saniye içerisinde 0-100 km arasında hızlara çıkabiliyor.

Zaten bu değer bile çok iddialı bir değer ama sadece bu da değil, maksimum hız konusunda da çok iyi bir araç var. Maksimum hız değeri 350 km/s olarak açıklanmış durumda.

Batarya

Aracın en çok merak edilen kısmı tabii ki de bataryası ve menzili. Bir elektrikli araç olduğu için Lucid Air modelinin bataryasının kapasitesi çok önemli. Lucid daha önce yaptığı açıklamalarda bu konuda rekorlar üzerine oynama hedefi olduğunu söylemişti. Tanıtımın hemen arkasından iddiaların doğru olduğunu anladık.

Araç 113 kW batarya değerine sahip. Bu batarya kapasitesi ve özel geliştirilen teknolojilerle beraber maksimum olarak sunulan menzil ise 832 km olarak açıklandı. Bu aracın maksimum olarak gidebileceği menzili gösteriyor.

Kısa bir karşılaştırma yapıp Tesla araçlarına baktığımız zaman bu menzil değerinin 646 km seviyesine düştüğünü görüyoruz. Tesla’nın içerisinde yer alan pil ise 100 kW kapasitesinde.

İlginizi Çekebilir: En iyi Otogaz Hangisi

Yani sizin anlayacağınız Lucid Air, büyük bir farkla pil konusunda daha başarılı olmuş bir firma. Aracın uzun süre dayanmasını sağlayacak olan piller, performansında üst düzey olmasını sağlamış.

Kapasite yüksek olduğu gibi Lucid Air modelinin hızlı şarj sistemi de barındırdığını biliyoruz. Hızlı şarj sisteminde 900 V elektrik mimarisi kullanılıyor. Bu da her dakika için 32 km menzil kazanımı sağlanması anlamına geliyor.

Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi

Lucid Air aracının teknolojisi açısından da iyi bir seri olması gerekiyor. Bunun için gerekli olan her şey düşünülmüş.

LIDAR tarayıcı ve radar gibi sensörlerin de aralarında olduğu toplamda 32 adet sensörün bulunduğu araç, bu sistem üzerinde kurulu olan bir sürüş destek teknolojisi ile çalışıyor.

Sürüş destek teknolojisi, 2. ve 3.seviyeye kadar yarı otonom sürüş imkanının da sunulmasını sağlamakta.

Lucid Air Fiyatları

Motor kapasitelerine göre ve sunduğu teknolojilere göre Lucid Air aracının şu an için 4 paketi bulunuyor.

  1. Lucid Air ilk model, 80 bin dolar ve 2022 yılında gelecek.
  2. Lucid Air Touring ikinci model, 95 bin dolar ve 2021 yılında gelecek
  3. Lucid Air Grand Touring üçüncü model 139 bin dolar ve 2021 yılında gelecek.
  4. Lucid Air Dream Edition sınırlı üretim 169 bin dolar.

Lucid Air için yapılan açıklamalar bu şekilde oldu. Aracın özellikleri ve fiyatına bakacak olursak Tesla için ciddi bir rakip olduğunu söyleyebiliriz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version