Ana SayfaİpucuTizen nedir? Android ve iOS'a rakip mi geliyor?

Tizen nedir? Android ve iOS’a rakip mi geliyor?

-

Tizen nedir? Ne işe yarar?

Son zamanlarda “Tizen” kelimesini mutlaka bir yerlerde görmüş olabilirsiniz. Peki nedir bu “Tizen? Ne işe yarıyor? Ne anlama geliyor?” Evet, lafı fazla uzatmadan sorularınızı cevaplayalım. Tizen, Linux vakfı (Samsung, Intel) tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi akıllı telefonlar, tabletler, televizyonlar veya araç içi akıllı sistemlerde kullanılabilir.

Samsung, her ne kadar Android işletim sistemine düşkün bir marka olsa da, önümüzdeki yıllar için akıllı telefonlarında Tizen işletim sistemini kullanacağını belirtmekte, şuanda piyasada birbirinden farklı akıllı telefon işletim sistemi bulunmakta (Android, iOS, Firefox OS, BlackBerry OS, Tizen, Windows Phone) diyebiliriz. Peki Tizen, şuanda en çok kullanılan Android ve iOS işletim sistemlerine rakip bir sistem mi?

Tizen, şuanda az bilinen bir sistem olsa da, açık kaynaklı işletim sistemleri arasında en çok özelliğe sahip sistemlerden bir tanesi diyebiliriz. Tizen adını önümüzdeki yıllarda çok fazla duyabiliriz, bir çok özelliği ile çoğu sistemi geride bırakan bu işletim sistemi, henüz geliştirilmesi gerekmekte olan sistemlerden bir tanesi.

Samsung, bu yıl içerisinde Android ve Tizen işletim sistemli telefonları piyasaya sürecek, Tizen işletim sistemini yavaş yavaş yaygınlaştırdıktan sonra, piyasada hızlı bir çıkış ile Tizen adını bilmeyen kalmayacak diyebiliriz. Tabi ki, bu sistemin yükselmesinde en etken şey, tüketici olacak, bakalım Samsung ve diğer destekçiler, Tizen işletim sistemini tüketiciye beğendirmeyi başarabilecek mi…

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here