Ana Sayfa Teknoloji Haberleri TMSC Yeni Yonga Setlerinin Seri Üretimine Başladı!

TMSC Yeni Yonga Setlerinin Seri Üretimine Başladı!

2019 yılının amiral gemileri 7nm+ işleme dayalı yonga setlerine sahip olacak. TMSC, bu yonga setlerinin seri üretimine çoktan başladı....

-

Dünyanın önde gelen yonga seti üreticisi TSMC, bu yıl amiral gemisi modelleri için yeni 7nm+ işlemli yonga setlerinin seri üretimine başladı. Bugün yayınlanan raporda Tayvanlı şirketin Huawei‘nin Kirin 985 ve Apple’ın 7nm+ işlemine dayanan A13 Bionic yonga setlerinin üretimine başladığı bildirildi.

Bu 7nm+ işlemiyle üretilen yonga setleri, ikinci nesildir. Raporda ayrıca, 7nm+ yonga setinin, Samsung tarafından geçen yıldan beri 7nm LPP tabanlı yonga setleri için daha önce kullandığı EUV litografi teknolojisi kullanılarak inşa edilmesinin muhtemel olduğu öne sürülüyor.

Ayrıca, Huawei’nin Kirin 985 yonga serinin ilk 7nm+ EUV tabanlı yonga seti olacağına inanılıyor. Hatta şirketin yaklaşmakta olan Mate 30 serisinde bu yonga setlerinin kullanıldığı iddia ediliyor. TSMC, ABD’ye karşılık bağımsız bir politika izleyerek, Huawei’ye desteğini devam ettirecek.

TMSC Yeni Yonga Setlerinin Seri Üretimine Başladı!

Bu yılın eylül ayında piyasaya sürülecek olan iPhone üçlüsünün, ilgili TSMC 7nm+ yonga seti kullanılarak oluşturulmuş Apple’ın A13 Bionic ürününü kullandığı söyleniyor. 7nm süreci son bir yıldan itibaren pazarda ve muhtemelen bu yıl da devam edecek.

Ayrıca kısa bir süre sonra TSMC tarafından 5nm işlemli yonga setinin seri üretimine başlayacağı da iddia ediliyor. Şirketin 5nm işleminde üreteceği gelecekteki yonga setlerinin EUV teknolojisini tam olarak kullandığı ve prototip geliştirmeye de başladığı söyleniyor. Ayrıca, bu yonga setlerinin seri üretimine gelecek yılın ilk çeyreğinde başlanması muhtemel.