Geyşa Robot
Şarkı söyleyen robot tanıtıldı.

Las Vegas’ta düzenlenen CES 2015 de Japonya merkezli olan Toshiba da tanıttığı Geyşa robotu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
21.yüzyılın geyşası olarak tanıtılan ve insana birebir benzerliği ile ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başaran robot,fonksiyonel çeşitliliği ile de göz doldurdu. ChihiraAico adı verilen robot insansı hareketlerle beraber duygularını ifade edip şarkı da söylüyor.

Şarkı Söyleyen Robot

Geyşa robotun bünyesinde bu hareketleri yapabilmesini sağlayan 43 adet hava basınçlı çalıştırıcı aktüatör bulunuyor.Bu çalıştırıcıların 15 tanesi geyşa robotun yüzünde,24 tanesi de omuz bölgesi,kolu ve ellerinde bulunurken diğer 4 tane ana çalıştırıcı da robotun diğer bölümlerinde yer alıyor.
Toshiba’nın uzun yıllar sürdürdüğü çalışmalarının sonucunda ürettiği bu aktüatörler sayesinde geyşa robot insan hareketleri ile birebir olan mimikleri yapabiliyor.Hatta üzülme,sevinme,ağlama,gülme ve sinirlenme gibi duyguları da birebir yapabiliyor. Toshiba yetkilileri,geyşa robotu teknik yönden daha da geliştireceklerini söylüyorlar.

Geyşa;17.yüzyılda Japonya eğlence hayatında erkek müşterilere sohbet,dans,şarkı ve oyunlar ile eşlik eden kadınlara verilen bir isimdir.Japonya eğlence dünyasındaki diğer kadınlardan farklı olmalarının sebebi geyşaların işlerini hayatları boyunca sürdürebiliyor olmalarıdır.İyi bir geyşa olmak için gençlik ve güzellikten çok,güzel sanatlara ve müziğe olan yeteneği,tatlı dil ve müşteriyi iyi ağırlama gibi özelliklerinin olması gerekiyor.Bu sebeple ilerleyen yaşlarda da geyşalık yapmak mümkündür.Mesleği bırakan geyşalar genelde bar,restoran işletmek gibi önceki işlerine geri dönerler ya da müşterileriyle evlenirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here