Ana SayfaİncelemeTP-Link Archer VR400 İncelemesi

TP-Link Archer VR400 İncelemesi

Çinli bir marka olan TP-Link, ağ ürünleri dendiği zaman akla gelen ilk markaların arasında yer alıyor.

-

TP-Link’in hem router hem de ADSL/Fiber modem olan modeli TP-Link Archer VR400 adlı ürünü inceliyoruz.

Çinli bir marka olan TP-Link, ağ ürünleri dendiği zaman akla gelen ilk markaların arasında yer alıyor. Türkiye’de de aktif bir şekilde faaliyet gösteren marka, modem, router, ağ genişletici, powerline ve benzeri ürünleri bulunan bir marka. Markanın en yeni ürünlerinden biri olan TP-Link Archer VR400 ise hem router hem modem yani dağıtıcı olarak işlev görev bir model.

TP-Link bu cihazda da daha önce farklı ürünlerinde kullanmış olduğu bir tasarımı uygulamış. Firmanın 2-3 yıldır kullanmayı sürdürüğü tasarımda, piyano siyahı bir gövdenin üzerine yerleştirilmiş antenler bulunuyor. Cihazın ön kısmında fonksiyonları belirten ve yeşil aydınlatmaya sahip olan simgeler yer alıyor. Arka yüzdeyse 3 adet anten, bağlantı yuvaları ve güç girişi bulunuyor.

TP-Link Archer VR400 İncelemesi

Teknik detaylar

Ürünün modem kısmına baktığımızda VDSL, ADSL ve Fiber desteği sunduğunu görebiliyoruz. 300 Mbps + 867 Mbps desteğiyle Dual Band Wi-Fi desteği sunan ürün, günümüzün beklentilerini karşılıyor.

Router tarafında ise 4 adet Gigabit desteği bulunan LAN portu hızlı bir dosya transferi sunuyor. Cihazın üzerinde bulunan USB bağlantısı ile yazıcı ve depolama cihazı gibi ürünlerin bağlanmasına imkan veriyor.

TP-Link Archer VR400 İncelemesi

Rahat kullanım

Bu tarz cihazların kullanımı teknoloji ile ilgisi olmayan kişiler için zor olabiliyor. Hatta bazı ayarları yapabilmek için bilgisayar mühendisi olmanız gerektiğinizi bile hissedebilirsiniz. Bunun farkına varan TP-Link bu tarz bütün cihazlarında kullanılabilen Tether adlı bir uygulama geliştirerek bütün ayarların akıllı telefonlar üzerinden yapılabilmesini sağlıyor. Bu oldukça akıllıca bir hareket olmuş çünkü herkes teknolojiye ilgi duyacak birşey yok. Bu tarz bir çözüm çok işe yarıyor diyebiliriz. Telefon üzerinden erişilebilmesi ayrı bir rahatlık.

TP-Link Archer VR400 İncelemesi

Ürün kablosuz ağlar için dual bant desteği veriyor. Yani 2.5 ve 5 GHz teknolojisiyle 300 Mbps + 867 Mbps Wi-Fi desteği veriyor. Elbette bu rakamlar teorik. Pratikte bu rakamlara ulaşmak pek kolay olmuyor. Hatta kimi durumlarda mümkün bile değil ancak 5 GHz desteği sunulması güzel bir eklenti.

Cihaz IEEE 802.11.a/n/ac 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz bağlantı türlerini destekliyor. Gördüğünüz gibi ac desteğine sahip olduğu için daha yüksek hızlarda Wi-Fi üzerinden dosya aktarımı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ethernet bağlantısı da bulunan modemde hızlı erişim için bu bağlantılardan da faydalanabiliyorsunuz. Fiber hat üzerinde denenen TP-Link Archer VR400 genellikle kullanıcıyı üzmüyor. Modem tarafının ADSL, ADSL 2, ADSL 2+ ve Fiber bağlantısına destek sunması oldukça güzel. Bu durum modemi farklı lokasyonlarda kullanma imkanı veriyor.

USB bağlantı noktası

Cihazın üzerinde USB 2.0 desteği veren bir adet USB bağlantısı da yer alıyor. Bu yuvaya ister harici bir disk, ister bir yazısı dilerseniz de 3G modem takabiliyorsunuz. Bu bağlantı yuvası oldukça iyi olmu. Bir harici disk takarak onu ağ üzerinden paylaştırabileceğiniz gibi kablosuz baskı özelliği bulunmayan yazıcınızı buraya bağlayarak kablosuz olarak kullanabiliyorsunuz.

Mesafe konusu

Üzerinde 3 adet anten yer aldığından dolayı menzili başarılı olan TP-Link Archer VR400, arada birden fazla duvarın yer aldığı evlerde dahi problemsiz bir şekilde çalışıyor. Yine de kalın duvarların olduğu eski binalarda problem yaşanabilir. Ama günümüzün standart evlerinde mesafe konusunda problem yaşamayacaksınızdır. Antenlerin sökülemediğini de söyleyelim.

TP-Link Archer VR400 İncelemesi

Ek detaylar

Ürünün farklı ek özellikleri de bulunuyor. Bunlardan biri Misafir Ağı ile ev veya işyerinize gelen kişilere modemin ana şifresini vermeden internet imkanı sunuyorsunuz. Bu güzel bir detay olmuş. Ayrıca Ebeveyn Kontrolü özelliğiyle çocuğunuzun kullanmış olduğu cihazlardan ne zaman ve nasıl internete erişebileceğini seçebiliyorsunuz.

Fiyatı ise 400 TL civarında olan TP-Link Archer VR400, fiyatı uygun sayılabilecek bir ürün. Benzerlerine kıyasla daha iyi özellikleri bulunan modem router fiyatını hak ediyor denebilir. Ev kullanımı için sorunsuz bir ürün olan bu cihaz, çok fazla telefonun veya bilgisayar bulunan ortamlarda problem yaratabiliyor. Bu tarz ofisler için profesyonel cihazlara yönelmek daha mantıklı olacaktır.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here