Ana SayfaTeknoloji HaberleriTÜBİTAK, Mikroçip Eğitimleri vermeye hazırlanıyor

TÜBİTAK, Mikroçip Eğitimleri vermeye hazırlanıyor

-

Teknoloji üretim ve mühendisliğinde dünya ülkelerine oranla geri kaldığımız kabul edilebilir bir gerçekken teknoloji geliştirmelerini teşvik ederek gençleri ve mühendisleri daha kalifiye olarak yetiştirmek isteyen TÜBİTAK’dan yeni bir adım daha atılarak Mikroçip üretimlerinde eğitim kapısı açıldı.

microchip_gaminator

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından hayata geçirilen Tümdevre Tasarım ve Eğitim Laboratuvarı (TÜTEL) Projesi ile üniversite ve firmalara mikroçip tasarım, üretim, geliştirme ve test eğitimi verilecek. TÜBİTAK’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğu Marmara Kalkınma Ajansının desteğiyle BİLGEM’de başlatılan proje kapsamında, mikroçip konusunda ulusal ve uluslararası paydaşlarla işbirliği doğrultusunda eğitim seminerleri gerçekleştirilecek ve tüm ülkeyi kapsayacak bir eğitim, tasarım, geliştirme, test, üretim ve bilinçlendirme faaliyeti başlayacağı belirtildi.

TÜBİTAK Mikroçip Eğitimine kimler katılabilir ?

Bu alanda çalışmalar yürüten firma çalışanlarınında yer alacağı eğitim seminerlerine öğrencilerin daha çok ilgi göstermesi beklenirken eğitim devlet tarafından destekli olarak düzenlenmesi ön görülüyor. Nasıl başvuru yapabiliriz ? TÜBİTAK resmi sitesinden yapılacak ikinci bir duyuru ile eğitimin ne zaman başlayacağı açıklanırken başvuru şartlarıda belli olacak bu alanda çalışmalar yürüten firma ve üniversitelere detaylı bilgilendirmelerinde gönderileceği düşünülüyor.

Mikroçip nedir ?

Tümdevre diğer isimleriyle ( yonga, kırmık, çip, mikroçip, tümleşik devre, entegre devre) yarı iletken maddeler ile tasarlanmış ince bir ya da birkaç yüzey üzerine yerleştirilmiş bir elektronik devredir. Küçük boyutu, hafifliği ve kullanım kolaylığı ile tümdevreler, günümüzün modern elektronik sektöründe çok önemli bir yer tutmaktadır. Bilgisayarlardan oyuncaklara kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here