hacker

Kaspersky Lab ve B2B International araştırdı, uyardı…

Kaspersky Lab ve B2B International ortaklığı ile gerçekleştirilen bir anket sonucunda ülkemizde kişilerin internette güvenli kullanım için çaba göstermediği, bir çok kullanıcının risk altında olduğu ortaya çıktı. Özellikle bankalar ve elektronik ödeme sistemleri için alınmayan güvenlik önlemi, ileride çok fazla sıkıntı yaratacak gibi gözüküyor.

Güvenlik önleminin alınmaması sonucunda sadece banka kartı numarası değil, çevrimiçi bankacılık, elektronik ödeme, sosyal medya hesap bilgileri gibi “bilgisayarı ne zaman açıp ne zaman kapattığınıza kadar gider bu konu” güvenlik konuları, önlem alınmadığı taktirde suçluların eline geçebilir ki bu durum maddi yönden sizi oldukça üzecektir.

Yapılan ankette, Türkiye’de ki katılımcı kullanıcıların %34’lük kısmı az da olsa güvenlik önlemi alırken, katılımcıların %27’si:İnternet ortamında para çalınma gibi durumları nadir görünmekte, benim başıma gelmesi çok mümkün değil” açıklamasını yaptı. Bunun dışında yapılan araştırmada, Türkiye’de ki katılımcıların %45’lik kısmı mali veri ve bilgilerini erişime açık cihazlarda sakladığı ortaya çıktı. Katılımcıların %12’si ise, yıl içerisinde “banka yetkilisi olduğunu iddia eden mailler” aldığı ve bilgi istediklerinden bahsediyor.

Bilgisayar, internet ve akıllı telefonlarda tam anlamıyla güvenliği sağlamak mümkün olmasa da siber saldırganların işini zorlaştırmak için güvenlik önlemi almakta yarar var. Hesap şifrelerinizi zor seçip, yüklediğiniz uygulamaların yapımcılarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu arada, ücretli bir güvenlik yazılımı kesinlikle kullanılmalıdır, yıllık ödeme sizi zora sokmayacaktır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here