4g

4G teknolojisine ne zaman geçilecek?

Bildiğiniz gibi yeni yıla giriş ile 2015’de 4G çalışmalarına hızlı bir şekilde başlandı. Her ne kadar 4G teknolojisinin 2015’in başında kullanıma sunulacağı iddia edilse de, gelen yeni bilgiler bu haberin yalan olduğunu kanıtlamış oldu diyebiliriz. 4G’nin Türkiye’de ne zaman kullanılacağı merak konusuyken, konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamaya göre Türkiye’de 4G, bu yılın, yani 2015 yılının sonlarında, belki 2016’nın başlarında kullanıma sunulacak bir teknoloji olacak. Türkiye’de 4G’nin daha erken gelmesi beklentileri suya düşmüşken, direkt olarak 5G’ye geçiş konusu da sosyal medyanın tartışılan konularından bir tanesi oldu. Görünüşe göre 4G’nin ne zaman geleceği konusu tam olarak belirli değil fakat yıl sonu olacağı tahmini öne sürülüyor. Gelişmeler için takipte kalınız.

Güncelleme: bildiğiniz gibi Türkiye’de 3 tane GSM operatörü var ve açılacak ihaleye hepsi giriyor. Fakat aldığımız bir habere göre (söylenti de olabilir) Turk Telekom’un da bu ihalede yer alma ihtimali varmış. Daha önceki 3G ihalesinde Turkcell A lisansı, Vodafone B lisansı ve Avea C lisansı almıştı. Bakalım bu sefer durum 3G’dekinden farklı olacak mı ?

İlgili konu: 4G’yi Es Geçelim, 5G Kullanalım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here