Ana SayfaTeknoloji HaberleriTÜRKSAT 4B ile Dünyada İlk Kez Halka Açık 4K Telekonferans

TÜRKSAT 4B ile Dünyada İlk Kez Halka Açık 4K Telekonferans

-

Türksat 4B ile 4K Telekonferans 

Geçtiğimiz ekim ayında uzaya fırlatılan TÜRKSAT 4B ile ilk yayın, 4 ayrı noktadan ve 4K olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı etkinlikte yapılacak.

turksat_4b_uydu

Türkiye’nin uzaya gönderilen 7. haberleşme uydusu olan Türksat 4B, 16 Ekim 2015 Cuma günü Türkiye saatiyle 23.40’ta Kazakistan Baykonur’dan fırlatılmıştı.

Türkiye’nin 50 derecede Ka-Bant üzerinden internet erişimi için kullanılacak ilk uydusu olan Türksat 4B, fırlatmanın ardından 50 derece Doğu yörüngesine yerleşti.

Yeni uydunun kapsama alanı, Avrupa, Asya, Afrika, Ortadoğu ile Türk Cumhuriyetleri kuşatacak. Aynı zamanda uydunun uzaya gönderilmesiyle birlikte hem ülkemizin TV yayın kapasitesi artacak, hem de uydu üzerinden internet kullanımı yaygınlaşacak.

Türksat 4B Uydu özellikleri

Ku, Ka ve C frekans bantlarında aktarıcılara sahip olan Türksat 4B uydusu, 12 adet Ka bant spot kapsama alanında daha ucuz internet hizmeti verecek. Türksat 4b uydusunun yüksek hızlı internet sağlaması sayesinde canlı yayın yapan televizyonlar da sistemden faydalanacak haberleşme alanında hızlı yayın girişleri yapılacak iletişiminde hız kazanacağı, televizyonların canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılabilecek. Yaklaşık 5 ton ağırlığında, 9 kilowatt elektrik enerjisi gücü barındıran uydunun manevra ömrü 30 yıl olacak.

Daha önce uzaya gönderilen uydular farklı bir frekans ile çalışırken yeni uydu ku-band adı verilen yüksek teknoloji sayesinde internet erişimine de olanak sağlayacak, dolayısıyla da internet erişim fiyatları büyük oranda ucuzlayacak.

Ve beklenen gün yaklaştı ! TÜRKSAT 4B ilk yayınını,

TÜRKSAT 4B’nin ilk canlı yayını, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın da katılımı ile powered by TÜRKSAT etkinliği çerçevesinde 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü ve TAI Uydu Test Merkezi’nden gerçekleştirilecek.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde MÜSİAD stratejik ortaklığı ile 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde düzenlenecek etkinlikte, 4K telekonferans ile TÜRKSAT 4B uydusundan ilk yayınını dünyada ilk kez halka açık yapacak.

Yapılacak olan bu etkinlikle Türkiye’de gündemde olan 4,5 G- 5 G teknolojilerine yerli katkı desteğinin sağlanması, e-devlet kapısının bölgesel bir marka haline getirilmesi ve 1 milyar dolarlık milli uydu ekosisteminin oluşturulması gibi konular ulusal ve uluslararası katılımcıların katkısıyla bilgilendirmeler yapılacak.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here