Ana Sayfa Sosyal Medya Twitter Aylık Kullanım Düşmesine Rağmen Büyümesini Sürdürüyor!

Twitter Aylık Kullanım Düşmesine Rağmen Büyümesini Sürdürüyor!

-

Twitter, dünyanın en popüler sosyal ağ hizmeti değil fakat San Francisco merkezli şirket, yatırımcıları öngörülebilir gelecek için mutlu eden sağlıklı bir hızla büyümeye devam ediyor.

Bkz: Twitter’da Yeni Dönem – Detaylı Rapor Görüntüleme

Twitter ilginç bir şekilde, başarısını ölçmek için rakipleri tarafından kullanılan MAU (aylık aktif kullanıcı sayısından) kullanmıyor. Bunun yerine “ölçmenin en iyi yolu” olarak paraya dönüştürülebilir günlük aktif kullanıcıları (mDAU’lar) baz alıyor. Yani giriş yapan veya başka bir şekilde kimliği doğrulanan; platforma herhangi bir günde web sitesi veya reklamları gösterebilen uygulamalar aracılığıyla erişen Twitter kullanıcıları olarak tanımlanan kullanıcılar. İşte bu kullanıcılar yüzde 11 oranında yükselerek Ocak – Mart 2019 döneminde 134 milyona ulaştı.

Twitter Paraya Dönüştürülebilir Aktif Kullanıcı Raporu

Aynı rakam, 2018’in son çeyreğinde bildirilen 126 milyondan yüzde 6 yükseliş gösterdi. Bu, Twitter’ın kullanıcı katılımı ve kazanç elde etme fırsatları açısından oldukça büyük bir eğilim olduğunu gösteriyor. Çok sayıda piyasa raporu, Facebook’un kullanım rakamlarının, düşüş gösterdiğini iddia ettiği için Twitter’ın başarısı daha da dikkat çekiyor. Muhtemelen bu düşüşte sosyal medya devinin veri toplama politikalarını ve gizlilik koruma stratejilerini (veya bunların eksikliğini) çevreleyen birçok tartışma ve skandalın etkisi büyük.

Aylık Aktif Kullanıcı Sayısında Azalma!

Twitter’ın odağını ortalama aktif kullanıcı sayısından(MAU) uzaklaştırmayı seçmesinin başka bir nedeni olabilir. Bu rakam aynı zamanda 2018 yılının son çeyreğinde 321 milyon iken, bu rakam 2019 yılının ilk çeyreğinde 330 milyona yükseldi. Geçen yıl bu aylarda, platformda daha fazla aylık aktif kullanıcı vardı (336 milyon kişi). Bu yüzden Twitter para kazanma konusunda daha iyi gibi görünse de, kullanıcıları Facebook, Instagram veya Snapchat‘ten kapma çabaları tam olarak işe yaramıyor.

Twitter Birinci Çeyrek Raporu
Twitter Birinci Çeyrek Raporu

Bunun önüne geçmek için yeni şeyler denemek yerine (nihayet tweetleri düzenleme özelliği eklemek gibi), Twitter önümüzdeki dönemden itibaren aylık aktif kullanıcı sayısı bilgilerini halkla paylaşmayacak. Tamamen orijinal bir taktik olmasa da, kesinlikle ilginç bir şey, çünkü Facebook yakın zamanda tüm ürünlerinin (Messenger, Instagram ve WhatsApp dahil) kullanım sayılarına odaklanmaya başladı.

Para konusuna gelince, Twitter oldukça iyi bir performans gösteriyor. Toplamda ilk çeyrek cirosu 787 milyon dolar (yıllık bazda %18 artışla), kârı ise 94 milyon dolar olarak paylaşıldı. Bu rakam 2018’in aynı döneminde 75 milyon dolardı.