Ana Sayfa Sosyal Medya Twitter Hacklendi – Hesaplar Nasıl Etkilendi?

Twitter Hacklendi – Hesaplar Nasıl Etkilendi?

Twitter hacklendi. Ünlü isimlerin hesaplarından yapılan paylaşımlar neler? Twitter zarar gördü mü? Önlem alındı mı? İşte her gelişme.

-

Twitter hacklendi ve adeta sosyal medya dünyasının taşları yerinden oynadı. Hack olayından sonra hiçbir şey eski düzendeki gibi olmayacak.

Twitter eski güveni sağlayamayacak ve bu olayın etkisini uzun süre atamayacak. Çünkü bu seferki hack olayı geçmişteki basit hack olaylarının çok üzerinde bir sıkıntı oluşturdu.

Peki, ne oldu da bu kadar büyük bir olay yaşandı? Sorun bitti ve Twitter eski haline dönmeye başladı mı? Süreci işleyelim.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medya Hesapları Nasıl Silinir veya Dondurulur?

Twitter Hacklendi ve Bitcoin Dolandırıcılığı Yapıldı

Her şey gece başladı. Önce şunu gördük sözüne ve paylaşımlarına inanılan fenomen olmuş isimlerin hesaplarından bitcoin talep eden mesajlar atıldı. Elon Musk hesabından atılan twit ile saldırı başladı. Atılan twit çok basitti.

Bir bitcoin hesabına kullanıcıların para göndermesi istendi ve karşılığında da 2 katı para kazanılacağı söyleniyordu. Elon Musk bir çılgınlık yapıyor ve para dağıtıyor şeklinde düşünülen olayın çok üzerine gidilmedi.

Twitter hacklendi

Tabii bu sırada para gönderen gönderdi ama dönüş alamadı. Yine Elon Musk ne çılgınlık peşinde derken, başka bir ünlünün hesabından daha aynı paylaşım yapıldı.

Sıra sıra ünlü hesaplardan aynı paylaşımlar gelince anladık ki bu bilinçli yapılan bir şey ve bir hack saldırısı. Bill Gates, Apple hesabı, Coinbase, Obama ve daha fazlası. Bu hesapların bir bir ele geçtiğini gördük.

Geçici Süre Hesaplar Engellendi

Dolandırıcılar artık Twitter sistemine girmişti ve Twitter hacklendi. Bu andan sonra ipleri yeniden eline almaya çalışan sosyal medya uygulaması, ilk denemelerde de başarısız oldu. Düşünün siz sahte paylaşımı siliyorsunuz arkanızdan bir daha paylaşım oluyor.

Bunu engelleyemeyen sosyal medya devi, sorunu tamamen çözecek şekilde bir düzen getirene kadar geçici önlem aldı.

Twitter hacklendi

Önlem engelleme üzerine oldu. En önce doğrulanmış hesaplar engellendi. Sonra yüksek takipçili hesaplar engellendi.

Artık bu hesaplardan paylaşım yapılamıyordu. Yani kuşun bir kanadı kırıldı. O kadar büyük bir olay. Ünlü isimlerin hesapları elinden alındı ve geçici süre kilitlendi. Twitter olay çözüldükten sonra hesapları geri vereceğini söylüyor ama bakalım diyorum.

Dolandırıcılar Ne Kadar Para Dolandırdı?

Twitter hacklendi ve belirttiğimiz şekilde mesajlar atıldı ama bunun bir nedeni vardı. Neden tabii ki para kazanmak ve insanları dolandırmak.

Twitter hacklendi

Bunun için bitcoin isteyen saldırganların 12-13 BTC almayı başardıkları iddia edildi. Tabii bunu kim kanıtlayacak? Kanıtlamak mümkün değil. Belki miktar çok daha fazla. Sonuçta bir dolandırıcılık var ortada ve bu dolandırıcılık neticesinde çok kişi kandırıldı.

Neden Bitcoin Tercih Edildi?

Dolandırıcıların ilk hedefleri bitcoin istemek oldu. Coinbase gibi çok ünlü bitcoin hesapları da hacklendi ve aynı mesajlar bunlardan da atıldı. Peki, neden bitcoin istendi de direkt para istenmedi?

Twitter hacklendi

Bunun nedeni de belli tabii. Bitcoin cüzdan kodunu takip etmek ve para trafiğini kontrol etmek mümkün değil. Bunun için dolandırıcılar aldıkları paranın takibinin yapılmaması adına sanal para birimini tercih etmiş gibi gözüküyor.

Twitter Ne Yapacak? Nasıl Hacklendi?

Twitter hacklendi tamam ama bu nasıl yapıldı? Hala kesinleşmedi ama siber saldırı bir Twitter çalışanına yapıldı gibi gözükmekte. Twitter çalışanı hedef alındı ve ana panele erişilerek bu şekilde istenen herhangi bir kullanıcının hesabına giriş yapıldı.

Twitter hacklendi

Şimdilik söylenen ihtimal bu. Peki, Twitter düzeldi mi? Hala çalışmalar devam etmekte. Hesapların geri alınması ve tamamen sorunsuz bir düzenin yeniden sağlanması zaman alacaktır.

Süreç böyle devam ediyor. Twitter açıklamaları da devam ediyor. Konu daha da aydınlatıldığı zaman göreceğiz bakalım neler olmuş neler olacak?

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Samsung Blue QLED Teknolojisi Nedir?

Samsung, tüketici elektroniği, ağlar, yarı iletkenler, kameralar, ekranlar ve daha fazlasını içeren çeşitli teknolojilerde büyük bir deneyime sahip. Bunların dışında, QLED (Quantum...

Lenovo YOGA 27 AIO Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Yeni tanıtılan, Lenovo YOGA 27 AIO (All In One Yani Hepsi Bir Arada Bilgisayar), 4K (3840 x 2160 piksel) çözünürlüğe sahip 27...

Oppo’nun Yeni Televizyonlarına, Kumanda Şoku!

Oppo, Oppo TV R1 ve Oppo TV S1 ile, akıllı televizyon sektörüne resmen giriş yaptı. Oppo TV S1, 4K QLED ekrana ve...

Samsung Galaxy Buds Live, Mistik Mavi Renk Seçeneği İle Karşınızda!

Samsung'un yeni kulaklıkları Mistik Siyah, Mistik Beyaz ve Mistik Bronz olmak üzere üç renkle satışa sunulmuştu. Samsung, 26 Ekim'de başlayıp 1 Kasım'da...

Xiaomi Mi Box 4S Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Beklenildiği üzere Xiaomi Mi Box 4S tanıtıldı. Sadece 43 dolarlık bir fiyatla satışa çıkan yayın cihazı, dün sızdırılmıştı. Xiaomi Mi Box 4S...