twitter

Twitter Türk Makamları’nın verdiği para cezasını dikkate almadı. Bakan Binali Yıldırım, Twitter’a kesilen 150 bin liralık cezanın ödenmediğini, buna karşı hangi adımlar gerekiyorsa atılacağını söyledi.

Daha önce yaptığımız bir haberde ; ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından talep edilen “terör örgütü propagandası” içerikli paylaşımların kaldırılması konusunu kabul etmeyen Twitter’a 150 bin TL ceza verdi. Türkiye’de halen Twitter Bürosu bulunmayan sosyal deve cezanın nasıl uygulanacağı ise şimdilik kafaları karıştırıyor.Para cezası ödenmez ise Maliye Bakanlığı’nın devreye gireceği söylendi.’ demiştik.

Verilen bir aylık sürenin dolması ile birlikte sosyal paylaşım sitesi tarafından ceza miktarı yatırılmayınca, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘Twitter’a geçen ay kesilen 150 bin lira cezanın ödenmesi için tanınan bir aylık sürenin dolduğunu ve ödemenin yapılmadığını, buna karşı hangi adımlar gerekiyorsa atılacağını ‘söyledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu geçen yıl Aralık ayında, sosyal paylaşım sitesine “terör örgütü propagandası” yapılan içerikleri yasal süresi içinde kaldırmadığı gerekçesi ile 150 bin TL ceza vermişti.

Yıldırım düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine, “ kesilen 150 bin lira cezanın ödenmesi için tanınan bir aylık süre doldu, bundan vazgeçmeyiz. Gelişmelere göre hangi adımlar atılması gerekiyorsa atacağız” dedi.

Yıldırım, Twitter gibi sosyal medya platformlarının kapatılması ya da cezalandırılması gibi bir yaklaşım içinde olmadıklarını belirterek, bu platformların yasalara uygun hareket etmesini istediklerini ancak yapılacak olan yaptırım hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Türk Hükümet çalışanları bu saatten sonra Twitter‘i kapatma konusunda ellerine büyük bir koz almış oldular. Sanırız sosyal paylaşım sitesi önceden olduğu gibi siyasi uyarıları dikkate almazsa bu sefer hukuki gerekçelerle kapatılması içten bile olmayacak. Böylece Twitter en büyük kozu para cezasını ödememekle Türk siyasilerinin eline vermiş oldu. Bu durumda olan yine Türk kullanıcılara olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here