Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Ücretsiz VPN Tehlikesi!

Ücretsiz VPN Tehlikesi!

-

Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran, internet kesintileri esnasında sosyal paylaşım sitelerine giriş yapmak için ücretsiz VPN servislerinin, kişiler verileri tehlikeye attığını söyledi.

Başaran, insanların internet kesintileri yaşandığında sosyal paylaşım sitelerine giriş yapmak için zaman zaman ücretsiz VPN servislerinden yararlandıklarının altını çizdi ve VPN hizmetlerinin kullanıcının internetten yalıtılmış bir bağlantı ile yurt dışında bir sunucuya bağlayıp, bu sonucu üzerinden internet kullanmalarına imkan verdiğini söyledi. Bu sayede, internet denetimi ortadan kaldırılabiliyor.

Ücretsiz VPN Tehlikesi!

Ücretsiz VPN hizmetlerinin meydana getirebileceği tehlikelere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Başaran, şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir şey ücretsiz değildir. İnternette sunulan ve ücretsiz olan hizmetlerin bir çoğunda aslında ödemeyi kişisel verilerimizle yapıyoruz. Ücretsiz VPN hizmetlerinde de durum farklı değil. Üstelik bu tür hizmetleri kullandığımızda bütün internet bağlantımız bu hizmeti veren sunucular üzerinden geçtiği için iletişimimizin tamamını izleme imkanı bulabilirler. Ücretsiz VPN hizmetlerinden doğan ilk tehlike, hackerların ve başka ülke istihbarat servisleri tarafından bilgi toplamak amacıyla kullanılıyor olmalarıdır. VPN hizmeti vermek için kurulan sunucu üzerinden geçen kullanıcı bilgilerinin, e-posta mesajları ve diğer yazışmaların izlenmesi ve kayıt altına alınması mümkündür.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here