Uygun Fiyatlı Profesyonel Mekanik Klavye G810 İncelemesi

Oyuncu klavyesi dendiği zaman akıllara, keskin hatları bulunan bir klavye geliyor olsada işin “oyuncu” ünvanını kazandıran kısım görünüşte değil, kullanış kısmında belli oluyor. Logitech G810 Orion Spectrum modelinde de önemli detaylar bulunuyor.

İlk bakışta sade yapısıyla pek dikkat çekmeyen bir tasarımı bulunan G810, yan taraflarında parlak siyah, genel dizayn konusundaysa mat siyah plastik bir kasa ile geliyor. Kasanın numerik klavyesinin üzerinde ses ayarı için bir silindir, medya oynatım tuşları, ses kesme, ışık ve oyun modu tuşları yer alıyor. Sol üst tarafta ise büyük ve RGB ışıklandırmalı “G” logosu bulunuyor. Klavye, bir adet örgü kaplamalı USB kablo ile bağlanabiliyor. Genel tasarımdaysa herhangi bir bilek desteği özelliği maalesef bulunmuyor. Tüm bu yapısıyla beraber G810, performansa odaklanan bir oyuncu klavyesi olarak pazarda kendisinine bir yer bulmayı başarıyor.

Uygun Fiyatlı Profesyonel Mekanik Klavye G810 İncelemesi

Oyuncu klavyelerinde kullanılan özel tuş anahtarları için klavyedeki tercih, G410 ve G910 modellerinde olduğu gibi Romer-G mekanik anahtarları olmuş. Bu tuşları “daha yumuşak MX kahverengi” olarak tanımlayabiliriz. Tuşlar sessiz, fakat yazı yazarken vermiş olduğu tepki pek iyi sayılmaz.

İşin yazılım kısmına gelecek olursak, G810 modeli diğer tüm Logitech aksesuarları gibi “Logitech Oyun Yazılımı” ile çalışıyor. Bu yazılımla beraber belli tuşlar baştan programlanabiliyor, oyunlara özel profiller atanabiliyor ve klavyenin RGB aydınlatmasını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. G810’da herhangi bir ayrılmış makro tuşu bulunmadığından, F tuşlarını makro tuşu olarak atayabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Profesyonel Mekanik Klavye G810 İncelemesi

Klavyenin oyuncular tarafından tercih edilme sebeplerinin başında, RGB aydınlatmaya sahip olması geliyor. Aydınlatma tarafında birden fazla seçenek sunan cihaz, çeşitli animasyonlarla RGB gösterisi sunabiliyor. Belli oyunlara göre özel aydınlatma seçenekleri oluşturmanız mümkün. Logitech Oyun Yazılımı üzerinden yapabileceğiniz bu özelleştirmelere ek olarak, farklı oyunlar için dinamik arka aydınlatma da oluşturabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Profesyonel Mekanik Klavye G810 İncelemesi

Örneğin, CS:GO oynarken F tuşlarınız canınız tamamen doluyken yeşil yanarken, hasar almaya başladığınızda F12’den başlayarak F1’e kadar kırmızı ışık veriyor, bomba kurulduğunda ise numerik klavye bomba sinyali ile eş zamanlı olarak yanıp sönüyor. Bunun gibi özellikleri Logitech’in kendi yazılımıyla kullanamıyorsunuz, bu yüzden G810 tercih edecekseniz Aurora’yı denemelisiniz.

Uygun Fiyatlı Profesyonel Mekanik Klavye G810 İncelemesi

Genel olarak performans odaklı sunulmuş olan Logitech G810 Orion Spectrum, abartılı işlevlere gerek olmadan oyuncular için RGB aydınlatmalı mükemmel bir çözüm oluyor. Ürünün Türkçe olmasının da bir avantaj olduğunu belirtelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here