Uzayda-ilk-kez-cicek-acti-

Uluslararası Uzay İstasyonu’nunda (ISS) görev yapan astronotlar, bulundukları yerçekimsiz ortamda dünya tarihinde ilk kez bir bitkinin çiçek açmasını sağlayarak büyük bir başarıya imza attılar.

Bu başarıyı bizlere duyuran ABD’li astronot Scott Kelly, Twitter hesabından 13 taç yaprağına sahip turuncu bir Zinya çiçeğinin fotoğrafını paylaşarak, “Uzayda yetiştirilmiş ilk çiçek karşınızda! #Uzayçiçeği #zinya #Uzaydabiryıl” yazdı ve sözlerini “Evet, uzayda başka yaşam türleri de mevcut!” diyerek tamamladı.

uzayda açan çiçek-

Amerikan Ulusal Uzay Ajansı (NASA), geçtiğimiz aylarda uzayda yetiştirilmeye çalışılan bitkilerle ilgili yayınladığı açıklamada, neden zinya çiçeğinin tercih edildi sorusuna muhatap kalmamak için zinya çiçeği tohumlarının ISS’e “güzellikleri yüzünden değil, sahip oldukları özellikler yüzünden götürüldüğünü” söyleyerek kafalardaki soruları da cevaplamış oldular.

Deneye başlamadan önce NASA yetkilileri, “Bu çiçek sayesinde astronotlar yerçekimsiz ortamda bitkilerin nasıl büyüyüp çiçek açtığını gözlemleyebilecek” demişti.

ISS görevlisi Astronot Scott, Aralık ayında yetiştirmeye çalıştığı zinya çiçeklerinin oldukça kötü durumda olduğunu gösteren bir fotoğrafı paylaşmış ve “Çiçeklerimiz pek de iyi durumda değil. Bu bir gün Mars’a kurmaya çalışacağımız koloni için kötü bir haber olabilir” diye yazmıştı.

uzay

 

 

Astronot ve kozmonotlar daha önce yapılan deneylerde ISS’de başarıyla marul ve buğday yetiştirmeyi başarmıştı. Ancak NASA şimdiye dek bir bitkinin uzayda çiçek açmasının sağlanamadığını bunun üzüntüsünü yaşarken son denemede zinya çiçeğinin açmasının önemli bir başarı olarak görüldüğünü söyledi.

ISS’in sebze yetiştirme programının lideri NASA görevlisi Trent Smith yaptığı açıklamada, “Zinya bitkisi maruldan çok daha farklı. Bu bitki çevresel koşullara karşı çok daha hassas, büyümesi maruldan çok daha uzun zaman alıyor, 60 ya da 80 gün sürüyor. Bu nedenle büyütmesi oldukça zor bir bitki” dedi.

Smith, “Bu çiçeğin açmasını ve gelişimini tamamlamasını sağlamış olmamız bir gün uzayda domates yetiştirmek için önemli bir adım” dedi.

Nasa yetkilileri, zinya çiçeğinin açmasının bilimsel açıdan önemli ve mutluluk verici bir gelişme olmasının yanı sıra güzelliğiyle ISS’deki araştırmacıların moralini yükseltmekte de etkili olduğunu söyledi. Uzay proğramı dahilinde bitki ve besin ürünü yetiştirilmesi uzay yolcuğunda gıda sorununu ortadan kaldıracak bir yatırım olarak görülüyor ve çalışmalar bu yönde devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here