Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Venüs, Jüpiter ve Mars Tek Sıra Olacak Depremleri Tetikleyebilir

Venüs, Jüpiter ve Mars Tek Sıra Olacak Depremleri Tetikleyebilir

0

Nadir gök olaylarından bir tanesine şahitlik edeceğiz. Son zamanda evrende yaşanan hareketlilik insanları korkuturken yaşatabileceği doğal afetlerden endişe ediyor. Yörüngeler en ufak değişimi dünyayı daha sıcak veya soğuk hale getirebileceken depremleri tetikleyebilir.

Gelen bilgiler doğrultusunda Venüs, Jüpiter ve Mars, bu hafta ufuk çizgisinde art arda sıralanacak. Bu olay en son 2009 yılında yaşanmış ve korkulan yaşanmamıştı. Gezegenlern birbirlerine daha yakın bir konuma gelmeleri çekim kuvetlerinden doğan bir sıralanış değişimine neden olabilecekken geçmişte bu teorinin yaşanmaması korkulacak bir durum olmadığıı gösteriyor ancak daha önceki konumlanmalarda çok sayıda gezegen art arda sıralanarak dengeleri korumuştu.

BBC’nin haberine göre gezegenlerin yörüngeleri itibarıyla oluşacak sıralanma hafta sonuna kadar sürecek ve çıplak gözle görülebilecek. Dünya’dan en net gün doğmadan görülecek gezegenler Perşembe günü birbirlerine en yakın noktada sıralanacak. Gezegenlerden Venüs en parlak olduğu için diğerlerine göre daha rahat görülebilecek. Jupiter, Venüs’e çok yakın noktadayken, en az parlak olan Mars’ı görebilmek için güneş doğmadan 1 saat önce kalkmak gerekebilecek.
Bu ender gök olayının bir sonraki tekrarı 10 Ocak 2021’de yaşanacak.

Tek sıra Olmalarının dünyaya etkisi ise henüz tahmin edilemiyor ancak bilim adamları dünya’nın etkilenmeyeceğini savunarak uyduların kısa süreli bağlantı sorunları yaşayabileceğini aktardı. Dikkatinizi çekebilecek diğer bir konusu ise Kasımda Dünya 15 gün kararacak açıklamasının yapılması.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version