venüs v3 öne çıkarılan görsel

Vestel’in montaj işlemini Türkiye’de yaptığı Venus ailesinin yeni elemanı Vestel Venus V3 tanıtıldı. Sizler için Vestel Venus V3’ü inceledik.

Vestel tarafından yapılan açıklamaya göre parçaları Türkiye’de birleştirilen ve bazı parçalarının Türkiye’de üretildiği Vestel Venus V3 ilk olarak IFA fuarında sergilenmişti. Vestel Venus V3 IFA fuarından sonra yapılan yazılımsal ve bazı donanımsal düzeltmeler sonrasında 17 Kasım 2015 tarihinde tanıtıldı. Vestel Venus V3 üç modelden oluşuyor. Tasarımlarının aynı olduğu bu modeller donanımsal farklılık bulunduruyor. Kasım ayının sonlarında Venus V3 5570 1299 TL’den, Venus V3 5070 1149 TL’den Venus V3 5040 ise 849 TL’den piyasaya giriş yapacak.

Vestel tarafından Venus V3 için yerli telefon algısı yaratılsa da üzülerek söylemeliyiz ki Venus V3 tam olarak yerli bir telefon değil. Telefonun kutusu üzerinde ve yapılan reklamlarda sıkça “Türkiyede birleştirilmiş ve üretilmiştir.” vurgusunu görüyoruz. İnsanlar bu yüzden Venus V3‘ü tamamen yerli bir telefon gibi düşünebiliyor. Vestel, bu cihazın ana bileşenlerini yurtdışından alıp bir kaç parçayı kendisi üreterek montaj işlemini Türkiye’de gerçekleştirdi. Bundan dolayı Venus V3 için yerli malı değil yerli montaj dersek daha doğru olacak.

Vestel geçtiğimiz aylarda halk tarafından “Vestel vergisi” şeklinde isim bulan vergi önerisiyle büyük tepki çekmişti. Vestel; yerli üretimi teşvik için, ithal edilen telefonlara ek vergi getirilmesini ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi’ye sunmuştu. Nihat Zeybekçi tarafından kabul edilen “ek vergi yasası” halk tarafından büyük bir tepki almış ve uygulanmadan iptal edilmişti. O zamanlarda kısa süreli protesto edilen Vestel yeni bir akıllı telefon ile karşımıza çıkıyor. Halkın bu telefona ne kadar ilgi göstereceğini gerçekten merak ediyoruz.

Dilersiniz telefonu elimize alalım ve incelememize başlayalım.

Tasarım

venus v3 sanal gorsel

Cihazı elimize aldığımızda ilk dikkatimizi çeken cihazın tasarımı oluyor. Venus ailesinin önceki modelleri sıkça eleştirilmiş ve kaba bulunmuştu. Venus V3 ise önceki modellere göre çok daha modern görünen, günümüz tasarımına ayak uydurabilecek bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Altın, beyaz ve siyah renk seçeneklerine sahip Venus V3 ince ve şık tasarımıyla kullanıcıları memnun edecek gibi görünüyor.

venus v3 ön taraf

Cihazın ön yüzüne baktığımız zaman ekran altına yerleştirilmiş Venus yazısını görüyoruz. Cihazda fiziksel Android butonları yerine sanal butonlar kullanılmış. Ekranın alt ve üst çerçeveleri ideal ölçülerde tutulmuş. Yuvarlak hatlara sahip köşeleri cihazı tek elle daha rahat tutmamızı sağlıyor.

Malzeme kalitesi olarak çerçeveler haricinde plastik kullanılmış. Çerçeveler ise alüminyumla güçlendirilmiş plastik malzemeden üretilmiş. Malzeme kalitesi malesef güven vermiyor. Özellikle arka kapakta kullanılan plastik oldukça kalitesiz üretilmiş. Cihazı elimize her aldığımızda arka kapaktan dolayı güvensizlik hissediyoruz. Ekran Gorilla Glass 3 teknolojisiyle güçlendirilmiş. Gorilla Glass 4 yerine Gorilla Glass 3 kullanılması cihazın hanesine eksi olarak geçiyor.

Arka bölümde kamera sol üst köşeye yerleştirilmiş. Kameranın yanında çift tonlu led flaşa yer verilmiş. Çift tonlu flaş kullanılması güzel bir ayrıntı. Kapağın tam orta kısmında Venus logosu yer alıyor. Cihazın hem arkasına hem önüne baktığımızda Vestel yazısı göremiyoruz. Venus ismini markalaştırma anlamında Vestel böyle bir tercihte bulunmuş olabilir. Venus isminin daha yenilikçi olmasından dolayı doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Arka kapak tırtıklı bir yapıya sahip. 5570 ve 5040 modellerinde arka kapak çıkartılabiliyorken 5070 modelinde arka kapak çıkarılamıyor.

venüs v3 arka

Telefonun alt bölümünde Micro USB girşi, mono hoparlör ve mikrofonu görüyoruz. Mono hoparlör verdiği ses yüksekliği ile güzel fakat ses kalitesi vasatın üzerine çıkamıyor. Yüksek seslerde tizlerde bozulmalar yaşanıyor. Alt bölümün tasarımı iPhone 6’ya çok benziyor.

venus v3 alt

3.5 mm kulaklık girişi telefonun üst bölümünde yer alırken, sağ bölümde ses açma-kapama ve ekran uyandırma tuşlarına yer verilmiş.

Venus V3 5570 157,3 x 77,9 x 8,2 mm boyutlarına ve 152 gram ağırlığa, Venus V3 5070 144,2 x 72,1 x 7,45 mm boyutlarına ve 115 gram ağırlığa, Venus V3 5040 ise 145,1 x 72 x 8,4 mm boyutlarına ve 140 gram ağırlığa sahip. Her üç telefon da boyutları ve ağırlığı itibariyle tek elle kullanıma uygun ölçülere sahip.

Ölçülerden bahsetmişken ekrana da değinecek olursak Venus V3 5570 5.5 inç boyutunda, 5070 5 inç boyutunda 1920×1080 piksel çözünürlüğünde IPS ekrana sahip iken 5040 modeli 5 inç boyutunda 720p çözünürlüğünde IPS ekrana sahip. Bu üç modelin ekranlarının çözünürlükleri yeterli olsa da ekran kalitesinde alışık olduğumuz IPS kalitesini yakalayamadık. Renklerin doygunluğu ne yazık ki yeterli değil. Ayrıca uzun kullanım sonunda ekranda parmak izlerimiz kalıyor. Parmak izi engelleyici doku kullanılmamış.

Vestel Venus V3 özetle görünüm anlamında hoş bir cihaz fakat kullanılan malzeme kalitesi çok düşük tutulmuş. Fiyatını göz önüne aldığımız zaman daha kaliteli malzemelerin kullanılmasını beklerdik.

Kamera

venus v3 kamera

Her üç modelde de aynı arka kamera kullanılmış. 13 megapiksel çözünürlüğe sahip arka kameranın sensör boyutunu ve diyafram açıklığını henüz bilmiyoruz. Yaptığımız testlerde orta sınıf için ideal sayılabilecek fotoğraflar elde ettik. Her ne kadar resimlere yaklaştığımız zaman pürüzler görsek de genel itibariyle yaşadığınız anı çekip sosyal medyaya atmak için ideal bir kameraya sahip. Daha iyi fotoğraflar için kamerası daha iyi olan bir telefona yönelmelisiniz. Düşük ışık altında ve hareketli nesnelere karşı kamera çuvallıyor. Flaş kullanmazsanız düşük ışık altında çektiğiniz resimler hoşunuza gitmeyecek. Kullanılan çift tonlu led flaş ise ortama uygun renkte ışık vererek daha doğru renkler elde etmenizi sağlıyor.

Ön kameraya baktığımız zaman üç modelin birbirinden ayrıldığını görüyoruz. 5570 modelinde 8 megapiksel, diğer modellerde 5 megapiksel kamera kullanılmış. Ön kamera kaliteli resimler çekmenize olanak sağlıyor. Ön kamera 3 modelde de gayet başarılı.

Vestel, üç cihazın arka kamerasının lensinde parmak izi kalıntısını ve ışık parıldamasını engelleyecek lens kullanmış.

Performans

Vestel Venus V3 5570 ve 5070 Snapdragon 615 işlemcisi ile karşımıza çıkıyor. İşlemciye Adreno 405 GPU’su eşlik ediyor. Her iki cihazda da 2 GB RAM’e yer verilmiş. Snapdragon 615’in desteklediğı hızlı şarj özelliği bu cihazlarda da karşımıza çıkıyor. Kutu içeriğinden çıkan adaptör ile hızlı şarj yapılabiliyor.

Venus V3 5040 ise Snapdragon 212 işlemcisi ve Adreno 304 GPU’suna sahip. Cihazda 1 GB RAM’e yer verilmiş. Hızlı şarj özelliği bu modelde yer almıyor.

Fiyatlarını düşündüğümüz zaman üç cihazın da donanımlarının yetersiz olduğunu gözlemliyoruz. Venus V3 5570 ile yaptığımız testlerde üst düzey oyunlarda cihaz malesef sınıfta kaldı. 2 boyutlu oyunlarda veya grafiksel anlamda daha az çizim olan oyunlarda sorun yaşamazken Real Racing, Asphalt 8, Modern Combat 5 gibi oyunların grafik kalitesini düşüğe almadığınız zaman cihaz malesef kasıyor. 1080p çözünürlüğe Adreno 405 yetersiz kalmış.

Arayüzde ise daha stock görünüme sahip arayüze geçilmiş. Fakat arayüz efektlerinde ufak bir takılma var. Cihazla birlikte gelen uygulamalar cihazın şişmesine yol açıyor. Ufak takılmaları saymazsak arayüz güzel tasarlanmış. Basit görünümden ötürü her yaştaki insanlar rahatlıkla kullanabilir.

Android 5.1 Lollipop sürümüyle gelen Venus V3’ün Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alıp almayacağı henüz belli değil. Vestel yetkilileri Android 6.0 güncellemesini getirmek için çalışmalara başlayacaklarını ifade ediyorlar. Fakat Android 6.0’dan önce şuanki sürümü daha stabil yapacak bir güncellemeye de ihtiyaç var.

Üç cihaz da fiyatlarına göre çok düşük performans sergiliyorlar. Özellikle Venus V3 5570’in sahip olduğu fiyat aralığında amiral gemilerle yarışabilecek cihazlar varken Vestel’in daha güçlü donanımlı cihaz ile karşımıza çıkmasını beklerdik.

Son Olarak

vestel venus v3 renkler

Batarya kapasitesi olarak 5570’de 2480 mAh, 5070’de ve 5040’da 2100 mAh boyutunda pillere yer verilmiş. Pil kullanım testini 5570’de yaptık. Cihaz normal kullanımda 1 günü ucu ucuna tamamlarken, yoğun güç sarfettiği zaman 1 günü de tamamlayamıyor. 5.5 inç boyutunda Full HD çözünürlüğündeki bir ekran için 2480 mAh çok yetersiz olmuş.

Venus V3’ün üç modeli de 32 GB dahili depolama birimiyle geliyor. Yüksek kapasiteye sahip bu cihazlar Micro SD kart ile daha da büyük kapasiteye ulaşabiliyor.

Vestel’in yerli sloganıyla tanıttığı yerli olmayan Venus V3 ailesi ne yazık ki fiyatına göre yetersiz kalıyor. Sahip olduğu düşük donanım, düşük malzeme kalitesi, vasat ekran kalitesi, vasat pil ve arayüzündeki sıkıntılar Venus V3’ü sınıfta bırakıyor. Orta segmente yönelik çıkan bu cihazlar yüksek fiyatlarıyla rakiplerine karşı hiç bir albeni sunmuyor. Aynı özellikdeki telefonları 300-400 lira daha uyguna bulabiliyorsunuz. Malesef Vestel, Venus ailesindeki üçüncü denemesinden de başarısızlıkla ayrılıyor.

Kasım ayının sonlarında Venus V3 5570 1299 TL’den, Venus V3 5070 1149 TL’den Venus V3 5040 ise 849 TL’den piyasaya giriş yapacak.

4 YORUMLAR

 1. 1-Tasarım modern ve şık demişsiniz ama 6 puan vermişsiniz.
  2-Manisa da üretilip % 52 oranında yerlilik varken.Yerli değil demişsiniz. % 100 Çinde üretilen ayfon o zaman nasıl amerikalı oluyor…
  3-V1 kullanıyorum perfonmansı orta şeker, V3 daha üst donanım olduğuna göre daha iyi olmalı, 4,5 vermişsiniz.
  4-Son olarak adamlar her türlü riski alıp Türkiye de üretip katma değer oluşturuyorken daha insaflı yorum beklemek vatandaş olarak hakkımızdır. Ayfonun ilk çıkardığı modele bakın çok kötü olmasına rağmen herkes balıklama atlamıştı ki Vestel bence bu modelde önemli bir yol almıştır.Benim notum 7, Venüs kullanıcısı olarak.

  • Merhaba.
   Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Akıllarda soru kalmaması için cevap vermek istiyorum.
   1-Tasarım şık fakat malzeme kalitesi çok çok kötü. Bu yüzden 6 vermeyi uygun gördük.
   2-İşlemci,ram,gpu,batarya,ekran malzemesi,kamera ve işletim sistemi yabancı üretim. Yerli değil dememiz için gayet yeterli bir sebep. Plastiği,camı oyuncak firmaları da üretiyor.
   3-V3 donanım olarak V1’den üstün olabilir fakat fiyat aralığındaki cihazlara baktığımız zaman 5570 ve 5070 için Snapdragon 615, 5040 için snapdragon 212 çok geri kalıyor. 1300 tl dolaylarında Xperia M5
   C4, LG G3, Zenfone 2 gibi telefonlar satılıyor. Bu telefon onların çok çok gerisinde. Aynı işlemci ve hemen hemen aynı donanımlı General Mobile 4G, 650 TL’ye satılıyor. Bir telefona 1300 TL veriyorsanız grafik kalitesi ileri düzey oyunları sorunsuz oynamalısınız.
   4-iPhone ilk çıktığında çok tutuldu çünkü 2007 yılında(8 yıl önce) o teknolojiye sahip değil telefon başka bir elektronik alet yoktu. İlk iphone günümüz cihazlarına göre yetersiz ama 2006-2007 yılındaki cihazlara göre çok üst düzey bir cihazdı. Akıllı telefon dediğimiz olaya iPhone ile geçmiştik. Vestele dönecek olursak eğer bir telefonu yerli malı diye piyasaya sürüyorsanız o cihazın ana bileşenleri yerli olmalı. Ama günümüz teknolojisinde böyle bir şeye kalkışmak oldukça zor. İşlemciyi, ana kartı, ekran panelini bu işi bilenlerden alacaksın. Diğer firmalar böyle yapıyor, ve hiç biri de telefonu tanıtırken ilk cümlesinde “güçlü telefon, güzel telefon, beğeneceğiniz telefon” yerine ilk cümlesinde “yerli malı, x malı” demiyor. Çünkü insanlar telefon almak istiyor. Firmalara bağış yapmak değil. iPhone dediğiniz gibi çin malı fakat Amerikadaki reklamlarda “Amerikan malı” diye bas bas reklamı yapılmadı hiç bir zaman. Yerli üretimi evet desteklemeliyiz fakat bir telefon 600 lirayı hakederken 1300 lira fiyat biçiliyorsa burada halk kandırılıyordur.

   • yorumum yayınlanmaz diye düşünmüştüm, yayınladığınız için teşekkür ederim. Fiyat konusunda biraz daha özveri beklerdim Vestelden. Şahsi kanaatim. Türk markası olması, hazırcılığa yeltenmemesi(çinden al-sat yapmaması) Bir vidası bile burada üretilse dahi benim nazarımda değerli bir yeri vardır. Tasarım kendine ait ve ödüllü. Dış aksam, elektronik kart üretimi ve dizaynı oda kendine ait. Şuan 1600 mühendis bu telefonu yaşatabilmek için ter döküyor.Önemli parçalardan bahsetmişsiniz onları dünyada bir iki firma yapar ve tüm markalar onlardan alır. Onca şeye rağmen hala yabancı gözle bakacaksak Vestele ülkem adına üzülürüm.

   • Merhaba,
    Günümüzde donanım hammadde veya yarımamüllerini illa aynı yerde veya yerli olarak üretmek zorunluğu artık yok (elbette bunu da başarsak harika olurdu). Bunun kimse bir şart olarak ele almadığı gibi, en hızlı, en kolay, en uygun olacak şekilde planlamalar yapılıyor. Neredeyse bütün üreticilier bu felsefeyi benimsemiş durumda. Ayrıca bu tarz ürünlerin en önemli kısmı HW/SW tasarımıdır, elbette endüstriyel tasarımı da çok önemlidir. Bunu halledebildikten sonra parçaların ne malı oluğunu bir önemi yoktur.
    Özellikle de HW tasarımı yapılmış bu ürüne uygun ve özelliştirilmiş yazılım geliştirmek işin en zor kısmı haline gelmiştir. Vestel’de bu tasarım işi yapılıyor. Sonuçta taban olarak birçok üretici yine Android kullanıyor, ancak geri kalan kısım yine işin en zor kısmıdır. Bu nedenle yerli demekte herhangi gariplik yok.
    Ayrıca, Vestel’in vergi ve fiaytlandırma politikası ne kadar yanlış olursa olsun, yapılan bu girişimin biraz daha takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here