YouTube, Facebook, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarının giderek yayınlaşması artık video paylaşımlarına daha fazla önem verilmesine neden olmaya başladı. Özellikle YouTube video paylaşım platformunun bu alanda sürekli gelişmeye devam etmesi ve bunun yanında artık sadece YouTube üzerinden videolarını yayınlayarak fenomen olan ve milyonlar kazanan isimlerin ortaya çıkmaya başlaması bu alana duyulan ilginin bir hayli artmasına neden olmaya başladı.

Video paylaşımının bu kadar çok yaygınlaşmasıyla beraber en çok ilgi gösterilen alanlardan birisi de video düzenleme ayarları oldu. Zira ne kadar ilgi çeken, görsel yönü ne kadar başarılı olan videolar hazırlarsanız videoların çok daha fazla ilgi görmesini de sağlayabilirsiniz. Bu işlem için ise mutlaka belli başlı düzenleme programlarını kullanmak gerekiyor. Peki, bu düzenleme programları arasında en çok tercih edilenleri hangileri?

En İyi 4 Video Düzenleme Uygulaması

Adobe Premiere

Model, çizim, mühendislik için çıkardığı programlarla beraber bu alanda en başarılı firmalardan biri olan Adobe, video düzenleme alanında da Adobe Premiere programı ile adından söz ettiriyor.

Bu alanda en profesyonel programlardan biri olan Adobe Premiere ile videolarınızda format dönüştürmeden efekt eklemeye, ses düzenlemeden renk düzenlemelerine kadar birçok işlemi yerine getirebiliyorsunuz. Programın en büyük artısı ise düzenlenen videoların ön izlemesini de yapabiliyor olmanız.

Adobe-Premiere-programı

Sony Vegas Pro

Video düzenleme programları arasında en öne çıkanlarından birisi de Sony Vegas Pro programı. Sony tarafından yayınlanan uygulama bu alanda en köklü geçmişe sahip olan uygulamalardan da biri olarak biliniyor. Genel olarak ilk versiyonları çok beğenilmese de yayınlanan son versiyonları ile video düzenleme uygulamaları arasındaki yerini sağlamlaştıran Sony Vegas Pro, kullanıcılara 3 boyutlu video düzenleme imkanı sunuyor.

Video efektleri konusunda da birçok seçenek sunan Sony Vegas Pro, bunun yanında 3 yönlü renk düzenleme ve surroud ses düzenleme sistemleri ile beğeni toplamakta. Son olarak Sony Vegas Pro üzerinde en beğenilen özelliklerden birinin de Full HD görüntülerin bile çok hızlı bir şekilde işlenmesi olduğunu da belirtelim.

Sony-Vegas-Pro-programı

Corel VideoStudio

En önemli özelliklerinden birisi 4K ve 3D desteği olduğu bilinen Corel VideoStudio, video düzenleme programları arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi olarak biliniyor.

Ara yüz ve kullanım kolaylığı konusunda kullanıcılara birçok avantaj sunan programının en büyük sorunu ise düzenlenen videoların render alma sürelerinin bir hayli uzun olması. Özellikle 4K video düzenleme işlemlerinde render işleminin bir hayli uzun sürmesi programın eksi yönlerinden bir tanesi.

Corel-VideoStudio-programı

EDIUS Pro

Yeni nesil video düzenleme programlarından biri olan EDIUS Pro, 4K ve 3D gibi video formatlarını da desteklemekte. Sürekli güncellemesiyle beraber sarsıntı önleme ve gürültü önleme gibi ayrıcalıkları da bulunan EDIUS Pro pre versiyonunun biraz yüksek olmasıyla ise eleştiri alıyor.

Yüksek fiyat aralığına rağmen programın en çok tercih edilen video düzenleme programlarından biri olduğunu da söylemek gerekiyor.

edius-pro-düzenleme-programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here