Android cihazlar için Chrome’un yeni bir sürümü yayınlandı. Gelen güncelleme ile video iyileştirme ve enerji tasarrufu için daha çok fazla çalışmalar yapılmış.

Mobil cihazlarımızda video izlemek istediğimizde genel anlamda uygulamalar ile izleriz. YouTube uygulamaları gibi uygulamalar aracılığı ile ne kadar izlesek de bazen tarayıcı üzerinden izlemek zorunda olduğumuz anlar olabiliyor. Ne yazık ki tarayıcı üzerinde izlemek istediğimiz videoları genelde donma,durma gibi hatalar ile bazen olmadık hatalar ile izlemek bile istemiyoruz. Bu noktada mobil tarayıcılar üzerinden video izlerken hem daha erken batarya bitmesi hemde daha yavaş çalışma gözlemleniyor.

Google yeni Chrome tarayıcı ile bir çok iyileştirmeyi beraberinde getiriyor. Android için yayınlanan Chrome 52 ile beraber artık videoları korkmadan izleyebilirsiniz. Neredeyse 5 kata kadar daha hızlı video açılışı gözlemleniyor. Ayrıca video işine hız katarken pil durumunu da unutmayıp oldukça fazla güç tasarrufu sağlanılıyor.

Google’ın bu yeni gelen Chrome sürümünde en göze çarpan özellik Veri tasarrufu Modu diyebiliriz. Bu mod aktif haldeyken HTML 5 videoları yüzde 50 güç oranında bir tasarruf sağlayarak izleme imkanı sağlıyor. Veri tasarrufu modu ciddi anlamda pil ömrü artışı sağladığı görülüyor.

Google bu anlamda cidden güzel bir iş başarmış ki bizlere mobil tarayıcı üzerinden artık donmadan, kasmadan bir video izleme keyfini sunarken beraberinde en büyük sorunumuz olan şarjım bitti derdini de ortadan kaldırmış. Çünkü artık video izlerken 30 dk video izlediğimizde hem telefon ısınıyordu hemde şarj %100 iken %45′lere düşerken şimdi telefon ısınmıyor ve şarj %88-%91 arası seyrediyor. Cidden başarılı bir iyileştirme söz konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here