Ana Sayfa İnceleme Vivo NEX S İncelemesi

Vivo NEX S İncelemesi

Teknolojik devrimleri ile piyasayı sarsan Vivo NEX S akıllı telefonunun incelemesi karşınızda...

-

Nihayet önünde büyük, muhteşem bir ekrandan başka bir şey olmayan bir telefon var. Evet doğru çentikten bahsediyoruz. Vivo NEX S akıllı telefonu çentiği olmamasına rağmen inanılmaz büyük bir ekranı sunan ilk telefon diyebiliriz.

Vivo Nedir? Vivo Nasıl Bir Marka?

Vivo markası aslında 2018 Dünya Kupası öncesine kadar hiç bilinmeyen bir telefon markasıydı. Dünya Kupası’na yaptıkları ana sponsorluk ile tüm dünya markayı tanıdı denebilir. Türk futbolseverler olarak sizler de bu markayı ve NEX serisi telefonları eminim merak ettiniz. Henüz ülkemizde satışı olmayan markanın global satışları yakında başlıyor.

Vivo NEX S İncelemesi

Vivo bu çentiksiz görünümü elde etmek için birkaç cesur seçim yaptı ve başarılı da oldu. Selfie kamerayı telefonun üst kısmındaki bir pop-up mekanizmasına yerleştirdi ve ekranın altındaki parmak izi tarayıcısını da dünyada ilk kez kullanmış oldu.

NEX S ile yaklaşık bir hafta geçirdik ve bu seçeneklerin hiçbirinin tamamen kötü olmadığını söyleyebiliriz. Ancak telefonun bu fiyatı vermeye değip değmeyeceğini düşünecek kadar dezavantajları malesef ki var.

NEX serisi akıllı telefon ikilisi RAM ve depolama için birkaç farklı konfigürasyon ile gelir. Vivo NEX S adı verilen en güçlü modelin siyah renkli olanını test ettik. Bu model sadeliğinden dolayı en füzel Vivo NEX telefonu diyebiliriz.

Arkadaki cam paneli koyu gri bir yüzeyin altında ve dikey olarak konumlandırılmış bir çift kameraya sahiptir. Gösterişli olmaktan uzak ama bu da pek kötü görünmüyor. Ön tarafında sadece (5,9 inç) geniş ekran ve altta inceliğinden bahsetmeye değer bir çerçevesi var. Bu çerçeve sadece 5 mm (0,2 inç) kalınlığında ölçülülüyor.

Ekran ama ne ekran! 2316 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip bir Super AMOLED ve bir iPhone X hatta Huawei P20 Pro ile karşılaştırıldığında çok daha iyi bir ekran. İnce çerçevelerine rağmen Vivo NEX S kesinlikle tablet-telefon sınıfından bir cihaz.

Vivo NEX S İncelemesi

Tüm teknolojik yeniliklere rağmen NEX S normal bir telefon gibi görünüyor. Çentik yok ve tasarımda göze batan hiçbir şey yok. Eğer NEX S akıllı telefonu için bir çeşit “Wow!” faktörü bekliyor iseniz muhtemelen pek hoşunuza gitmeyecek bir telefon. Pop-up kamerayı görene kadar…

Ekrandan bahsetmişken sesinin tartışılması garip geliyor olsa da hoparlörler pek iyi değil. Bu teknolojiyi daha önce de gördük ve tüm söyleyebileceğimiz şey oldukça kusursuz bir şekilde çalışıyor olduğudur. Konuşmacıdan gelen ses gayet net.

Telefonun alt kısmında ek bir hoparlör var. Ancak iki hoparlör maalesef bu kadar iyi çalışmıyor ve sonuçta ortaya çıkan ses pek etkili değil. iPhone X ile karşılaştırıldığında NEX S daha sessiz ve daha az basslı şarkılar üretiyor. İyi tarafı şu ki en azından pek çok akıllı telefon hoparlörü gibi maksimum ses seviyesinde NEX S modeli çok tiz ses vermiyor.

Kamera

Selfie kamerayı açtığınızda sürpriz bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Bunu her yaptığınızda bir pop-up mekanizması kamerayı telefonun tepesinden yukarı iter. Fotoğraf makinesini kapattığınızda veya arka kameraya geçtiğinizde selfie kamera geri çekilir ve kaybolur.

Bu aslında göründüğünden daha az rahatsızlık verici bir mekanizma. Özçekim kamerasının tamamen “ortaya çıkması” veya geri çekilmesi, “normal” telefondaki selfie kamerasını açmaktan daha yavaş görülse de çok daha az zaman alıyor.

Çoğu insan sık sık özçekim yapmaz. Bu yüzden mekanizmanın böyle olmasını pek umursamayacaktır. Ancak her anında özçekim yapan ve milisaniye sayan kişiler gibiyseniz NEX S akıllı telefonunun selfie kamera mekanizmasını çok yavaş bulabilirsiniz.

İncelediğimiz NEX S telefonunun üst ve alt taraflarını sıkıca kapatan orijinal bir kılıf kutudan çıktı. Ancak yine de köşeleri koruyor. Telefonu her taraftan tamamen kapatacak bir “standart” durumun kullanılması elbette ki bu sorunun dışında. Ama kesinlikle böyle bir durum olması gerekmedikçe NEX S ve yarı açık olan kılıfı büyük bir problem olmamalıdır.

Vivo NEX S İncelemesi

Çıkıntılı selfie kameranın birkaç ilginç sorunu da var. Örneğin artık etrafınızdaki insanlar bir selfie çekip çekmediğinizi veya başka bir şeyin fotoğrafını çekip çekmediğinizi görebilirler. Bu çok küçük bir mesele ancak bazı kullanıcılar için önemli olabilir.

Aynı zamanda ortaya çıktığı sırada az bir ses çıkarır. Varsayılan olarak bu ses bir ışın kılıcı ile benzer bir sesdir. Ancak bunu değiştirebilir veya tamamen kapatabilirsiniz. Yine de bu küçük bir detay ama telefonun biraz daha güzel olmasını sağlıyor.

NEX S ile geçirdiğimiz süre boyunca en çok sorduğumuz soru şuydu: Bu kamera kırılacak mı? Bunun cevabını bilmiyoruz. Telefonla geçirdiğimiz süre içerisinde kırılmadı yani pek narin durmuyordu. Ancak ek parça ve karmaşıklık göz önüne alındığında bu kamera kesinlikle “normal” bir selfie kameradan daha başarısız olma olasılığı daha yüksektir. Bu büyük bir sorun ya da hiç sorun olmayabilir. Bu telefon çok satana kadar bu durumu şimdi bilemeyiz. Genel olarak yine de çözdüğünden daha fazla sorun yaratan bir kamera gibi hissettiriyor. Gelecekte çok fazla telefonda bu sistemi göreceğimizden korkuyoruz desek yeridir.

Telefonun selfie kamera mekanizmasını çok fazla gömdük ve eleştirdik. Bunun farkındayız. Ancak gerçekler bunlar.

Öte yandan garip bir şekilde kameralar telefonun özellik listesindekine göre biraz daha iyi. Selfie kamera 8 megapiksellik bir sensör ve arkada 12 ve 5 megapiksellik bir ikili var. Hassas çözümlere (Vivo’nun standartlarına) rağmen arka kameraların aslında hoş özellikleri de var: her ikisi de optik ve elektronik görüntü sabitleme, büyük 1,4 mikrometre piksel sensörler ve bir f / 1.8 diyaframa sahipler.

Arka kameralar Vivo X21’deki benzer özelliklere sahip kameralara benziyor ve harika fotoğraflar üretiyor. Gün ışığında, iyi ve kötü aydınlatılmış ortamlarda harikalar yaratan kameralar Vivo’nun post-processing yazılımı kullandığı sırada biraz fazla zorlanıyorlar. NEX S’i iPhone X ile karşılaştırdık ve NEX S’den sürekli olarak daha iyi fotoğraflar çektik.

Ekran Üstü Parmak İzi Tarayıcısı

NEX S ekran üzeri parmak izi sensörüne sahip ilk Vivo telefon değildir. NEX S’de işler biraz daha gelişti. Burada kurulum süreci çok daha hızlı. Üç farklı parmağı birkaç dakika içinde sorunsuz bir şekilde kayıt edebiliyorsunuz.

Ancak gerçek hayatta NEX’in parmak izi sensörü her zaman iyi çalışmadı. Her iki elimin parmakları ile telefonun kilidini açabildi. Ama sensöre baş parmağımı kaydettirmek tam bir kabustu. İlk defa sağ parmağımı kaydettiğimde ise hiç işe yaramadı. Bu girişi sildim ve tekrar kaydettim ve çok daha iyi çalıştı ama yine de mükemmel değildi.

Bu durum NEX S’in telefon kilidini açmak istediğiniz her zaman PIN’inizi veya parolanızı yazmanın yanı sıra başka bir seçenek sunmaması nedeniyle daha da kötüleşir. Ayrıca bir pop-up kamerası olan Oppo Find X’in aksine NEX S’de yüz tanıma özelliğini ayarlayamazsınız. Evet birkaç yıl önce her akıllı telefon kilidini açmak için PIN’leri mutlu bir şekilde yazardık. Ama şimdi parmak izi sensörlerinin hızlı, güvenilir ve her yerde bulunabilmesi telefonunuzun kilidini açmak için güvenilir bir biyometrik çözüm bulunmaması nedeniyle geriye doğru büyük bir adım atmış gibi hissetmenize sebep olur.

Pil Ömrü – Performans ve Kullanıcı Arayüzü

NEX S en üstün özelliklere sahiptir: bir Snapdragon 845 işlemci, 8 GB RAM, 256 GB depolama ve 4000 mAh pil (6 GB RAM ve 128 GB depolama ile yapılandırmaları vardır). Ancak Çin pazarı için uyarlanmış bir telefon incelediğimiz için telefonu her zamanki uygulamalarla test edemedik. Hatta Google Play uygulama mağazasını bile yükleyemedik. Bu da pil ömrünü doğru bir şekilde test etmeyi zorlaştırdı ve haliyle pili günlerce dayandı. Ama bu muhtemelen telefonun kameralarını ve diğer özelliklerini az kullandığımız içindi.

Vivo NEX S İncelemesi

NEX S kullanıcı arayüzünün bir iPhone cep telefonun klonu olduğunu söylesek herhalde yalan olmaz. Özellikle de bir Android telefonunda görülmesi ilginç olan bazı özelliklerin olması bu kanaatimizi haklı kılıyor. Klasik Android düğmelerinin yerine ekranın alt kısmında üç satırlık bir çizgi var. Bu sayede onları yukarı kaydırdığınızda farklı işlevler sunar.

iPhone X kullanan biri olarak ilk başlarda başka bir telefona geçtiğimi bile fark etmedim. Bu iki arayüzün ne kadar benzer olduğunu gösteriyor. Bir Android telefondan geliyorsanız bunun alışması biraz zaman alacaktır ancak bir süre sonra bir uygulamayı kapatmak size daha kolay gelecektir. Beğenmediyseniz telefonun Ayarlar’ındaki klasik Android düğmelerine dönebilirsiniz. Ancak bu ayarlama ekranın biraz daha büyük bir kısmını harcayacaktır.

Yazılım tarafında Nex S akıllı telefonu Android 8.1 ve Vivo’nun FunTouch arayüzünü çalıştırır. İnceleme cihazındaki her şey Çin için tasarlandığından nasıl çalıştığına dair tam bir değerlendirme yapamadık ama bazı sinir bozucu rahatsızlıkları fark ettik.

Örneğin NEX S yerleşik tarayıcısında bir YouTube videosunun izlenmesi çok ağrılı bir deneyimdi. Bazı senaryolarda ve kullanıcı arayüzünün bazı bölümlerinde zaman zaman UI’nin diğer kısımlarını tıkayarak ekranın donmasına neden oldu. Umarım uluslararası versiyonu piyasaya sürülmeden bu sıkıntılar çözülecektir.

Vivo NEX S Alınır Mı?

Vivo NEX S ilginç bir telefon. Ancak parmak izi sensörü zayıf çalışıyor ve selfie kameranın bazı sorunları var.

Vivo NEX S İncelemesi

Büyük ve güzel ekranı gerçekten harika ve neredeyse hiç olmayan çerçeveler telefonu muhteşem kılıyor. Arka kameralar mükemmel ve tüm cihaz Vivo’yu birçok yenilikçi çözümle bir telefon tanıtmak için alkışlamak zorunda kaldığımız cesur tercihlerle dolu.

NEX S şu anda sadece Çin’de mevcut ve 256GB sürümü için CNY 4998 (751 $) ve 128GB sürüm için CNY 4498 (676 $) fiyatlandırılıyor. Telefon ilk olarak Temmuz ayında Rusya, Hindistan, Malezya, Hong Kong ve Tayvan’da piyasaya sürülecek.

Vivo NEX serisi telefon tasarımı çok değerli bir deney oldu. Ama en azından şimdilik bir deneyden ibaret olmalıydı. Tüm etkenleri düşündükten sonra kararınızı vermek size kalmış.

Kaynakmashable
25,777BeğenenlerBeğen
57,892TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here