VR – Virtual Reality, yani sanal gerçeklik teknolojisi henüz yavaş yavaş oturuyor ve özellikle yüksek fiyatları nedeniyle beklenen rağbeti de görmüyor. Hal böyle olunca, VR ürünler, yazılım ve oyunlar da piyasaya pek çıkmıyor. VR teknolojisiyle oyun oynamanın keyfini sırf hayal ederek bile tahmin etmek mümkün. Bu teknoloji için oyun seçmek de haliyle biraz zor oluyor. Peki en iyi sanal gerçeklik oyunları, en iyi VR oyunları neler?

Piyasada pek çok PC ve mobil sanal gerçeklik oyunu var ve seçim yaparken kafa karıştırıyor. Biz de bu yazıda en iyi 13 VR özellikli oyunu derledik.

1. Elite: Dangerous

İlk Elite oyunu çıkalı 13 sene oldu ve orijinal yaratıcı olan David Braben da sonunda yeni yapımı yapmaya karar verdi. Elite: Dangerous’ta ilk oyunun temel elementleri var: ticaret, keşfetme ve dövüş. Buna rağmen yeni özellikler ve güncellemeler de mevcut. Aynı zamanda multiplayer da sunan oyun, VR teknolojisiyle geliyor. Bir kokpitte oynar gibi süren yapım, çok gerçekçi gözüküyor.

VR (Sanal Gerçeklik) ile Oynayabileceğiniz En İyi 13 Oyun

2. Euro Truck Simulator 2

18 tekerlekli, dev tırları yönetebileceğiniz sevilen Euro Truck Simulator 2 de VR destekli oyunlardan. Özellikle mod desteğiyle son birkaç yıldır türü sevenlerin favorisi olan yapım, Oculus DK2 ile çok stabil çalışıyor. Tırı kullanırken kabine bakmak, pencereden dışarıyı izlemek gerçeklik hissini kat be kat artırıyor.

Alien Isolation

3. Alien Isolation

Creative Assembly tarafından üretilen ve Alien filminden esinlenen hayatta kalma oyunu Alien Isolation, geçen yıl beklenmedik bir başarı elde etmişti. Ripley’in kızının rolüne geçtiğimiz oyunda, diğer xenomorph’a karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz ve onun annesine ne olduğunu keşfetmeye çalışıyoruz.

Oculus desteği ise oyunun çıkışıyla beraber gelmemişti ama oyun kodlarında yer aldığı için, modcular tarafından eklendi.

Surgeon Simulator 2013

4. Surgeon Simulator 2013

Tıpkı Alien Isolation’da olduğu gibi, Surgeon Simulator 2013’te de uzaylılar var ama bu sefer onları parçalara ayırıyorsunuz. Geçtiğimiz yılların en komik yapımlarından birisi olan SS13, bir nevi cerrahlık oyunu ama kendini pek ciddiye alan tarzda değil. Kalp ve beyin naklinin dahi yer aldığı oyunu Oculus Rift ile oynamak çok daha keyifli.

Assetto Corsa

5. Assetto Corsa

Geçtiğimiz yıllarda çıkan ve kısa sürede kendine özgü bir hayran kitlesi üreten Assetto Corsa, en iyi pist – araba yarışı oyunlarından birisi olarak gösteriliyor. Mod desteği de yer alan oyun, kendiliğinden Oculus Rift destekliyor ve tıpkı Elite’da olduğu gibi, yarışırken etrafa bakmak harika bir his veriyor.

Dear Esther

6. Dear Esther

Birkaç sene evvel çıkan ve başarılı hikaye anlatımıyla bağımsız oyun severleri büyüleyen Dear Esther’In dünyasını VR ile keşfetmek mümkün.

Shufflepuck Cantina Deluxe VR

7. Shufflepuck Cantina Deluxe VR

1989 yapımı Shufflepuck Cafe’in devam oyunu olan Shufflepuck Cantina Deluxe VR, adından da anlaşılacağı gibi zaten VR ile kullanılması için üretilmiş. Gezegenler arası bir kumarhanede olduğumuz oyunda, robotlara ve uzaylılara karşı oynamak mümkün.

Dying Light

8. Dying Light

Bir nevi Dead Island’ın resmi olmayan devam oyunu da diyebileceğimiz Dying Light, zombilerle dolu bir dünyada geçiyor ve hayatta kalma öğeleri içeriyor. Şimdi bu iki şeyi VR setiyle deneyimlediğinizi düşünün ve ne dediğimizi anlayın.

Subnautica

9. Subnautica

Basit bir dalış oyunu gibi gözükse de, aslında öyle değil. Bir okyanus dünyasında, hayatta kalma oyunu gibi düşünebileceğiniz Subnautica’da ekipman yapmak da mümkün. Şu anda Erken Erişim aşamasında olan oyunda Oculus Rift desteği var ama kullanımı biraz kısıtlı.

Grand Theft Auto V

10. Grand Theft Auto V

VR kullanarak gerçek hayat simülasyonu yaşamaktan güzel başka ne olabilir? Her ne kadar Rockstar’ın son oyunu sanal gerçekliği resmi olarak desteklemese de, insanların oyuna Oculus Rift DK2’yi adapte etmesine engel olamadılar. Yani resmi olmasa da, GTA 5 dünyasına VR setiyle dalmak mümkün.

Temple Run VR

11. Temple Run VR

Muhtemelen bitmek bilmeyen yollara sahip Temple Run’a daha önceden aşinasınızdır. Peki hiç sanal gerçeklik setiyle oynadığınızı hayal ettiniz mi? Milyonlarca kez akıllı telefonlara indirilen oyunun VR sürümü çok daha iyi ve heyecan verici.

Shooting Showdown

12. Shooting Showdown

Shooting Showdown, FPS konseptini VR teknolojisiyle yeniden harmanlıyor. Samsung Gear VR ile verilen oyun, belki görsel olarak çok etkileyici değil ama bambaşka bir oynanışa sahip.

Proton Pulse

13. Proton Pulse

Proton Pulse, bir nevi bulmaca oyunu ve resmen insana başındayken sanrılar yaratıyor, hayaller gördürüyor. Çokça renk, değişik müzikler ve dahasıyla, Proton Pulse’un dünyasına girmek fazla garip bir deneyim. Üstelik fiyatı da ucuz.

Lucky's Tale

14. Lucky’s Tale

Lucky’s Tale de Oculus Rift ile paket halinde gelen oyunlardan ve platform öğeleri içeriyor. Mario 64 ve Crash Bandicoot oyunlarını andıran yapım, üçüncü kişi bakış açısından oynanıyor ve kafanızı oynatarak hareket ediyorsunuz.

Makaleyi sosyal medyada paylaşarak daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here