Western Digital My Passport SSD

Bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan HDD Harddisk teknolojileri artık yavaş yavaş tarih olmaya başladı. İlk etapta oyuncu serisi bilgisayarlarda yavaş yavaş kullanımı bırakılan eski nesil HDD teknolojilerinin yerine ise son dönemde SSD teknolojileri yaygınlaşmaya başladı. Çok daha yüksek hız, çok daha hızlı okuma imkanı aynı zamanda çok daha hızlı yazma imkanı veren SSD teknolojileri daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bu alanda ünlü markalarında SSD üretimine geçmeye başladığını gördük. Son olarak ise bu alanda Western Digital My Passport SSD serisini gördük.

Western Digital My Passport SSD

Western Digital My Passport SSD Tasarımı

Aslında SSD teknolojilerinde ilk olarak okuma ve yazma hızı gibi teknik detaylar ele alınır ama biz ilk olarak yeni serinin tasarımından işe başlayacağız. Tasarım konusunda yeni seride iki farklı renk kullanılıyor. Gümüş gri alt kısım ve tamamı siyah üst kısmı bulunan iki renkli SSD modeli. Sadece iki farklı renk sunması değil bunun dışında genel olarak mini boyutlara da sahip olması Western Digital My Passport SSD serisini öne çıkaran özelliklerden biri olan detaylardan biri olarak gösteriliyor.

Western Digital My Passport SSD

Ayrıca hem kasa malzemesinin hem de kullanılan iç donanımında oldukça sağlam olduğunu eklemek gerekiyor. Daha önce taşınabilir HDD modelinde kullandığı Western Digital My Passport tasarımını koruyan serinin farklı renk seçenekleri sunup sunmayacağı konusunda ise cevap verilmiş oldu. Ürün tek tasarım sınıfı ile beraber gelecek.

Western Digital My Passport SSD Boyutları: 90 mm X 45 mm X 10 mm

Western Digital My Passport SSD Teknik Özellikleri

Yeni SSD serisinin bir özelliği var o da taşınabilir SSD modelleri içerisinde ilk modellerden biri olması. Ekstra herhangi bir aparata ihtiyacınız olmadan sanki taşınabilir HDD modeli kullanabiliyor gibi kolaylıkla Western Digital My Passport SSD serisini kullanabiliyorsunuz. Sadece bağlantı kablosundan yararlanmak yeterli gösteriliyor. Bunun dışında okuma hızından biraz bahsetmek gerekiyor.

Western Digital My Passport SSD

Bu alanda Intel’in oldukça hızlı serilerini bir kenara bırakıp Samsung SSD serilerine bakacak olursak Western Digital My Passport SSD modeli daha hızlı. 515 MB/s ve sıralı okuma sistemi sunan SSD haliyle piyasadaki hızlı serilerden de biri olmayı başarmış durumda. Tabi taşınabilir kullanımını düşünecek olursak bu alanda en hızlı ürün yorumunu bile yapmak yanlış olmaz. Okuma hızı dışında teknik konuda en çok önem verilen başka bir detay SSD serisinin şifreleme özelliği.

Samsung Taşınabilir SSD T1 incelemesi

Fiziksel olarak korumasının yanı sıra Western Digital My Passport SSD serisinde dosya şifreleme özelliği de sunuluyor. İsterseniz SSD içerisine attığınız tüm dosyalarınızı 256-bit AES şifrelemesiyle beraber kullanabiliyorsunuz. Tüm dosyalar için bu özelliğin kullanılabilir olduğunu da ekleyelim. Bağlantı teknolojilerine geçelim. Cihazı bağlamak için kullanılan bir USB C giriş sistemi söz konusu.

Western Digital My Passport SSD

Bunun dışında USB A girişlerini de kullanmak mümkün. USB 3.1 bağlantı teknolojisi sayesinde ise verileri çok hızlı bir şekilde aktarabiliyorsunuz. Hem kopyalama hem de veri aktarımında bu şekilde ayrıcalıkları kullanabiliyorsunuz. Hem şifrelemesi hem de bağlantı hızlarında sunulan ayrıcalıklar tartışılmaz derecede. Bunun artılarını zaten görüyorsunuz.

Western Digital My Passport SSD Dayanıklılık

Sadece SSD serilerinde dayanıklılık konusunda da kullanıcılara ekstra çözümler sunuluyor. Özellikle taşınabilir disklerin düşmesi durumunda yaşanan bozulma sorunlarının önüne geçmek için Western Digital My Passport SSD düşmeye karşı korumalı sistemler kullanılıyor. 2 metreye kadar düşmeye karşı korumalı olan SSD teknolojisi sayesinde oldukça rahat bir kullanım elde edilebiliyor.

Western Digital My Passport SSD

Western Digital My Passport SSD Fiyatları ve Kapasiteleri

Gelelim son detaylara. Western Digital yeni ürünlerinde 3 farklı depolama boyutu sunuyor. İlk modelde 256 GB serisi sunuluyor. İkinci modelde ise 512 GB depolama alanı sunuluyor. Son partide ise 1 TB depolama alanı sunuluyor. En yüksek boyuta sahip olan modelde bu model. 3 farklı serinin dışında daha başka bir seçenek sunulmamakta.

Western Digital My Passport SSD

Tüm bunların dışında fiyat konusunda gelecek olursak başlangıç modeli için sunulan fiyatın 100 dolar olarak karşımıza çıkıyor. 512 GB modeli 200 dolar ve 1 TB olan model ise 400 dolar. Genel olarak fiyatları da başarılı bulunan serinin ne kadar tercih edileceği ise merak konusu.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here