whatsapp-coktu

ABD’li federal bir yargıç, emniyet görevlilerinin talebi doğrultusunda devam eden bir soruşturmanın aydınlatılması ve delil olabilmesi için WhatsApp konuşmalarının dinlemesine onay verdi…

Son günlerde gündemden düşmeyen FBI-Apple ”şifre davası” kapsamında araya baskıcı ABD Adalet Bakanlığı taraf olarak girse de şimdi de Apple’dan sonra dünyanın en yaygın mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp‘a oklar yönelmiş durumda.

whatsapp-guncellendi

New York Times’dan gelen haberlerde; özgürlükler ülkesi olarak bilinen ABD’ de de federal bir yargıç hala devam eden bir soruşturmanın devamında güvenlik görevlilerine WhatsApp konuşmalarını dinlemek için onay verdiği duyuruldu.

Ancak, haberin devamında ise, Adalet Bakanlığınca soruşturmayı yürüten görevlilerin internet yolu ile yapılan WhatsApp görüşmelerinin şifreli güvenlik önlemlerinden dolayı, izin alınan dinlemeyi yapamadıkları bildirildi.

Dünya genelinde aylık 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı ile en üst sıralarda yer alan WhatsApp, kullanıcılarına internet üzerinden sınırsız ve ücretsiz mesajlaşma ve konuşma imkanı sunarken, özel hayat gizliliği için son dönemlerde bu hizmetlerinde güvenlik ve şifreleme seviyesini artırmış ve dahada güvenli hale getireceğini duyurmuştu.

whatsapp-bu-ozelligi-begenilmedi

ABD’li hukuk ve güvenlik uzmanları ise kişisel verilerin gizliliğinin aksine özellikle artan terör olaylarının aydınlatılmasında yetersiz kalındığını duyurdu. Ve buna sebep olarak da ülkenin telefon dinleme yasalarının en son 20 yıl önce yenilendiğini, oysa yasaların bugünkü mobil teknolojik gelişmelerin gerisinde kaldığına dikkat çekiyorlar.

En son gelen bilgilere göre ise, ABD’li senatörlerin, hükümetin ve güvenlik güçlerinin bu tür soruşturmalar çerçevesinde yasaların gelişen teknoloji çerçevesinde güncellenerek, yetkilerin genişletilmesi için gelecek aylarda yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışacakları belirtiliyor.

San Bernardino olayı olarak tarihe geçen ve ABD’nin California eyaletindeki San Bernardino kentinde düzenlenen saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmiş, FBI eylemi terör saldırısı olarak nitelendirmişti. Saldırganlardan Seyid Rıdvan Faruk’un kullandığı iPhone bulunmuş ancak telefonun şifresi kırılamayınca Apple’dan teknik yardım talep edilmişti.

ios-9-whatsapp-beta

Ancak, Apple, dünya genelindeki milyonlarca iPhone kullanıcısının bulunduğuna işaret ederek bu kişilerin gizlilik ve güvenlik haklarına karşı duyarlı olduğunu belirterek, bu talebi geri çevirmişti.

Gelişmeler doğrultusunda Apple’a, WhatsApp‘ı bünyesinde bulunduran sosyal medya devi Facebook’tan ve diğer teknoloji devlerinden de destek gelmişti.

Haliyle bu haber bizi alakadar etmez diyorsanız unutmayalım ki ABD de alınan tüm kararlar diğer ülkelerde aynen hatta fazlası ile uygulanmaya başlayacaktır.

Haberimizi sosyal medya aracılığı paylaşıp dost ve arkadaş çevrenize de duyurursanız bize destek vermiş olursunuz. Teşekkürler ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here