Gün geçmiyor ki bir dolandırıcılık haberi duymayalım. Şimdi de dolandırıcılar Whatsapp kullanıcılarını dolandırmayı akıllarına koymuşlar. Şimdiden sizleri uyaralım istedik.

Kullanımı hızla artan ve dünya üzerinde milyonlarda kullanıcısı bulunan haberleşme uygulaması WhatsApp son günlerde hack saldırısına maruz kalmışken şimdi de dolandırıcıların aleti olacak gibi duruyor. Zira dolandırıcılıkta sınır tanımayan kurnaz hırsızlar yakın bir zamanda akıllı telefonunuza şu mesajı gönderebilir: “Dikkat! WhatsApp Messenger üyeliğiniz bitmektedir…” 

Bu mesaj şimdilik İngilizce ve henüz Türkiye kullanıcılarına ulaşmadı ancak ulaşması an meselesi diyelim. Türk televizyonlarında tüm uyarılara rağmen telefon dolandırıcılarına kanan insanların görevli resmi polisleri bile dikkate almadan paralarını belirten hesaplara yatırdığını gördük. Böyle bir bakış açısı olanlara gelecek bu mesaj ki daha masumane ve bir uygulama kullanımının uzatılmasına yönelik olduğu düşünüldüğünde balıklama atlanalacak durum oluşturuverir. ülkemizde genç nüfusun özellikle lise çağı öğrencilerin Whatsapp kullanım süresi göz önüne alındığında ebeveynlerin kredi kartları risk altına girmiş oluyor. Zira çoğu öğrenci kartların kopyasını telefonlarında bulunduruyor.

dikkat

Şimdi size gelebilecek sahte mesajdan haberdar edelim. Bu mesaj üyeliğinizin bitmek üzere olduğunu ve yenilemek isterseniz diye bir sayfaya yönlendiriyor.görünen herşey normal ve ekranda Whatsapp.com adresini bile görüyorsunuz. talep edilen miktar çok cuzi ancak kredi kartı ile tahsil edileceğinden sizden kart bilgileri talep ediyor.Aksi halde üyeliğinizin biteceği vurgulanıyor. Normalde web tabanlı bu yazı HTML kodları ile gizlenmiş bir dolandırıcılık olayı.üstte görülen ile arka plan talebi çok farklı. Kart bilgileriniz kopyalanıyor ve içi ummadığınız ülkelerde boşaltılıyor ve bankalar bu zararınızı asla karşılamıyor.

Evet can alıcı soru ‘bana bu mesaj gelirse ne yapayım?’ Cevabı çok kolay hiç dokunmayın ve silin gitsin. Bilgi girmedim niye sileyim derseniz akıllı telefon,taplet ya da pc’nize trojan türevi yani virüs bulaştırabilirsiniz ve yeni virüs ve trojanlar hemen bilgisayarınızdan ayıklanamıyor.Bu süre zarfında hakkınızda bilgi derleyip sahibine sizi gammazlıyor diyelim.

Şunu da unutmayalım ki!

WhatsApp’ın size mesaj göndererek duyuru yapmak gibi bir yönteme başvurmadığını da vurgulayalım. Üyelik bilginizi WhatsApp ayarlarınız altındaki Hesap bölümünden görüntüleyebilir ve uzatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here