WhatsApp’a Dijital Parmak İzi Eklenecek!

Artan suç oranlarından kaynaklı olarak WhatsApp, yeni bir güvenlik olarak meta dataların kullanıldığı dijital parmak izi güvenliğini taşıyabilir.

0
71
Whatsapp Fake Numara

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma platformu WhatsApp‘ın, uçtan uca şifrelemeyi kaldırmadan platformda gönderilen her mesaja dijital parmak izi ayarlayarak mesajlarını izlemelerine izin verdiği bildirildi.

Economic Times Tech tarafından yayınlanan raporda, hükümet yetkililerinin WhatsApp’tan mesajlara parmak izi bırakmasını talep ettiğini öne sürdü. Böylece yalnızca sorunlu mesajlar olması koşuluyla zahmetsizce izlenebileceklerini bildirdi.

Rapor, WhatsApp’tan Hindistan hükümetinden sürekli olarak platformların mesajlarını izlenebilir hale getirmesinin istendiğini dile getirdi. Ayrıca WhatsApp’ın platformdaki her mesaj için dijital bir parmak izi sağlamasını önerdi. Böylece mesajın kaynağını ve ilgili mesajın platformda kaç kez paylaşıldığı ya da iletildiği belirtiliyor.

Yetkili rapora göre, bu olasılığı mümkün kılma, WhatsApp tarafından teknik olarak mümkün olduğuna inanılıyor. Şu anda, WhatsApp uçtan uca şifrelenme teknolojisini kullanıyor. Bundan dolayı mesajlar yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunabilir. Başkaları tarafından saklanamaz ve Whatsapp tarafından okunamaz.

Whatsapp Plus

Yetkili, söz konusu sorunlu mesajlar sırasında şu anda WhatsApp tarafından paylaşılan meta verilerin, kullanıcıyı geri izlemek için yeterli olmadığını belirtti. Bu nedenle, WhatsApp’a gönderilen / alınan her mesaj için dijital bir parmak izi eklemek için dikte ettiği öne sürüldü.

Ayrıca bkz: WhatsApp Hakkında Az Bilinen Gerçekler!

Yetkililer, bazı mesajların nadiren izlenebilir olması gerektiğine inanıyor. Çünkü internetteki anonimlik, geçen yıl yaşanan sorunlara benzer kontrol edilemeyen durumlara yol açarak sınırını aştı. Raporda ayrıca Aralık 2018’de yayımlanan Bilgi Teknolojileri Yasası’nın, tüm internet platformlarının paylaşılmakta olan tüm içeriğin kökeninin izlenebilirliğini sağlamak için gerekliliğini önerdiği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here