Teknoloji durmadan gelişirken daha fazla yenilik hayatımıza giriyor. Uzun yıllardır kullandığımız Wi-Fi teknolojisi artık koltuğunu kendisinden 100 kat daha hızlı olan Li-Fi teknolojisine bırakacak. Li-Fi teknoloji nedir? Ne işe yarar?

Uzun zamandır kullanılan Wi-Fi artık yerini Li-Fi teknolojisine bırakacak gibi görünüyor. Oldukça fazla kullandığımız Wi-Fi internetin radyo dalgalarını kullandığımız cihazlarımıza ileterek internete girmemizi sağlıyordu. Li-Fi teknolojisi ise interneti ışık fotonlarının üzerinden taşıyarak tam olarak 100 kat daha fazla hız imkanı sunuyor. Ancak Li-Fi teknolojisi kullanmamıza bir engel bulunuyor. Cihazımız sürekli interneti yayan ışığa dönderilmiş olmak zorunda. İlerleyen zamanlarda Wi-fi gibi her odaya yayılan bir hizmet haline gelirse eğer Li-Fi vazgeçilmez bir hizmet olabilir.

Lİ-Fİ NEDİR?

Li-Fi (İngilizce: Light Fidelity), şuan test olarak kullanılan bir kablosuz internet teknolojisi diyebiliriz. Prof. Harald Haas tarafından icat edilmiş olan cihaz ışık iletimi olarak interneti paylaşan Li-Fi, şuan kullandığımız Wi-Fi’den tam 100 kat daha hızlı veri aktarımı yapabiliyor. Test olarak kullanılan Li-Fi ciddi anlamda büyük bir hıza sahip.

lifi-copyright_purelifi_

Li-Fi Kullanmamıza Engel Bir Şey Var!

Li-Fi ışığın geçmediği yerlerde bağlantı kopmasına neden oluyor. Wi-Fi ile kendi odanızda mutfakta internete girerken, Li-Fi teknolojisi 100 kat daha hızlı olmasına rağmen kendi odanızın dışına çıktığınızda duvarlar ışığı keseceğinden internete girme imkanınız da kesiliyor.

İleri ki zamanlarda buna bir çözüm bulunursa eğer, 100 kat daha hızlı internete girebileceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here