Wikileaks yeniden internet platformunda

5 yıl öncesine kadar skandallarla gündeme gelerek; kapatılmasıyla bu sürecin sonuçlanmasından sonra Wikileaks; yeniden kendini göstermeye başlayacak. İnternet ağında yer alacak olan Wikileaks; bu aşamada komplo teorilerine ve gizli bilgilere yeniden yer vererek; bu anlamda kendini etkili bir biçimde web platformunda göstermeye hazırlanıyor.

Wikileaks’tan Yeni Belgeler Gelebilir

Wikileaks platformunda bilgiler toplanmaya yeniden başlandı
Hükümetleri sarsacak kadar gizlilik içeren bilgilere yer veren Wikileaks; zaman zaman bu tür unsurları açıklamaktan kaçınmamış ve NSA Skandalı gibi olaylarda başrol oynamıştır. Bu tür skandallar arasından Türkiye de nasibini alan ülkeler arasındaki yerini almıştı.

Sitede yer verilen bilgilerin kimler tarafından temin edildiği bilgisi hakkında konuşma yapmayan Wikileaks; bu aşamada birçok kişinin aleyhinde yer alacak şekilde bulunan bilgileri bünyesinde toplayabilmektedir. Bu tür belgelerin dışa aktarımını ateşleyen olay ise Ekim 2010 tarihinde kendini göstermiş; bu tür bir olay iki çalışan arasında çalışanlarla yöneticiler arasında bu tür polemikler zaman içerisinde artış göstermişti. Bu noktada da belge paylaşımları hızlı bir biçimde yer almış; bir çok belge kamuoyu ile paylaşarak; gündemin değişmesinde etkili bir rol oynamıştı.

Bu noktada gündemi uzun süre meşgul etmeyi başaran Wikileaks; bu tür işlemleri gerçekleştirdiği için bir çok hükümetin tepkisini çekmiş ve uyguladığı deşifre işlemi kapsamında olumsuz tepkilere de maruz kalmıştı. Yeniden açılan Wikileaks; bu aşamada ne tür bir seçenek uygulayacağı ise merak konusu.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here