Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Windows 10 2009 (20H2) Güncellemesi ile Gelecek Yenilikler

Windows 10 2009 (20H2) Güncellemesi ile Gelecek Yenilikler

Microsoft Windows 10 2009 Ekim güncellemesi ile kullanıcılarına daha kişiselleştirilebilir bir arayüz sunacak. Ayrıca küçük değişiklikler ile kullanım deneyimine ayrı bir hava katacak.

-

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi ya da Windows 10 2009 (20H2) Güncellemesi, kısa bir süre sonra yayınlanacak. Yeni güncelleme beraberinde çok büyük özelleştirmeleri getirecek. Ayrıca bir önceki güncellemenin sistemi yormasına karşın yeni güncelleme performansa da odaklanıyor.

Güncelleme çoğunlukla performans iyileştirmelerine odaklanırken, bazı yeni Windows 10 özellikleri emektar kullanıcıları büyük şaşkınlığa uğratacak. Windows 10 2009 20H2 güncellemesi, kademeli bir güncelleme olacaktır.

Peki yeni Windows 10 2009 (20H2) Güncellemesi bizlere neler sağlayacak, bunları bir yandan öğrenirken, Windows 10 İçin En İyi Programlar adlı makalemizden kendinize uygun programı bulabilirsiniz.

Windows 10 2009 20H2 Çıkış Tarihi

Microsoft daha önce 20H2’nin Ekim ayında kullanıma sunulacağını doğruladı. Bu nedenle resmi olarak Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi olarak adlandırıldı. Bununla birlikte, şirketin önceki yaklaşımlarına bakarsak, yine gecikmelerle karşılaşmak mümkün.

Şu anda, Windows Insider Beta ve Sürüm Önizleme Kanalları aracılığıyla sunulan en son 20H2 derlemesi 19042.546’dır. Ama şimdilik resmi çıkış tarihi hakkında bir açıklama söz konusu değil. Bu ay içerisinde yayınlanacağı bildirildi.

Windows 10 2009 20H2 Özellikleri

  1. Daha Akıcı Tasarıma Sahip Başlat Menüsü

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesindeki en göze çarpan değişikliklerden biri Başlat Menüsü’ndedir. Microsoft şimdi uygulama listesindeki simgelerin arkasındaki düz renkli arka planı kaldırdı. Bunun yerine yarı saydam bir arka plan ekledi.

Windows 10 2009 (20H2) Güncellemesi ile Gelecek Yenilikler

Başlat Menüsü ikonları artık temaya duyarlıdır. Bu da arka planın karanlık veya açık temaya göre değiştiği anlamına gelir. Bu değişiklikler, Windows 10 Başlat Menüsüne daha net bir görünüm kazandırıyor ve simgelerin daha kolay tanınmasını sağlıyor.

  1. Yenileme Hızını Değiştirin

20H2 güncellemesindeki Windows 10 Ayarları uygulaması artık ekranınızın yenileme hızını ayarlamanıza olanak tanıyor. 60 Hz bulacağınız en yaygın sayı olsa da, günümüzde ileri teknoloji monitörler bazı durumlarda 120 Hz, 144 Hz ve hatta 360 Hz hızda çalışabilir. Daha yüksek yenileme hızı, daha yumuşak arayüz animasyonları ve oyun sırasında daha yüksek FPS sayısı anlamına geliyor.

Windows 10 2009 (20H2) Güncellemesi ile Gelecek Yenilikler

Yenileme hızı ayarı Windows Ayarları> Sistem> Ekran Ayarları sekmesinde mevcuttur. Sonra aşağı kaydırın ve Gelişmiş Grafik Ayarlarına tıklayın. Ardından ekran özelliklerinize bağlı olarak yenileme oranını değiştirebilirsiniz.

  1. Kişiselleştirilmiş Görev Çubuğu Simgeleri

Microsoft, son birkaç yıldır daha çok kişiselleştirme modasına yöneliyor. Buna binaen Ekim 2020 Güncellemesinin bir parçası olarak Windows 10, Görev Çubuğuna kişiselleştirilmiş bir deneyim getirdi.

Windows 10 2009 (20H2) Güncellemesi ile Gelecek Yenilikler

Görev Çubuğuna sabitlenmiş varsayılan simgeler artık kullanıcıya göre değişmektedir. Örneğin, oyun odaklı bir Windows kullanıcısı Xbox uygulamasını görecektir, oysa birisi bağlı bir Android cihaza sahipse, Görev Çubuğunda Telefonunuz uygulamasını görecektir.

  1. Microsoft Edge’deki Değişiklikler

Şirketin kendi oluşturduğu web tarayıcısı bu yılın başlarında resmiyet kazandı. Şirket, Mayıs 2020 Güncellemesini çalıştıran birçok Windows bilgisayarda eski Edge’i Edge Chromium ile değiştirdi. 20H2 güncellemesi artık varsayılan tarayıcı olarak Microsoft Edge ile birlikte gönderilecek.

Windows 10 2009 (20H2) Güncellemesi ile Gelecek Yenilikler

Ekim 2020 Güncellemesi ile birlikte gelen kullanışlı bir özellik, Edge’deki sabitlenmiş sitelerle ilgilidir. Şimdi, Microsoft Edge’i kullanarak bir siteyi görev çubuğuna sabitlediğinizde, fareyi görev çubuğundaki simgesinin üzerine getirmek, söz konusu site için tüm Edge pencerelerinde tüm açık sekmeleri gösterecektir.

  1. ALT + TAB Arayüzü Artık Kenar Sekmesi Değiştirmeyi Destekliyor

Windows 10 kullanıcıları, ALT + Tab klavye kısayolunu kullanarak uygulamalar arasında hızla geçiş yapabiliyorlar. Windows 2009 sürümü ile Microsoft, aynı kısayolu kullanarak Edge tarayıcı sekmeleri arasında geçiş yapma özelliğini ekledi.

Çalışmakta olan sınırlı sayıda sekmeniz varsa, bu kullanışlı bir özellik. Ancak deneyimli kullanıcılar için sorun oluşturabilir. Özelliğin isteğe bağlı olmasının nedeni budur; Ayarlar uygulamasında sekme sayısını azaltabilir veya tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

  1. Güncellenmiş Bildirim Sayfası

Ekim 2020 Güncellemesiyle ilgili bir başka küçük ama faydalı değişiklik, ekranın sağ alt köşesinde olan bildirimlerde oluyor. Tost bildiriminde artık ileri ok yerine çapraz düğme bulunuyor. Bu, daha az önemli bildirimleri Eylem Merkezinde karışıklık yaratmalarına izin vermeden hemen silebileceğiniz anlamına gelir.

Toast bildirimleri artık kolay tanımlama için bir uygulamanın logosunu da içeriyor.

  1. Hakkında Sayfası Yenilendi

Windows 10 20H2, Ayarlar uygulamasında küçük değişiklikler yapılmış bir Hakkında sayfasıyla birlikte geliyor. Sonuç olarak, Windows 10 Hakkında sayfasında ilk olarak Cihaz Özellikleri’ni göreceksiniz. Buraya eklenen yararlı bir şey, metni seçip Ctrl + C kısayolunu kullanarak da yapabileceğiniz özellikleri kopyalamak için özel bir düğmedir.

Windows 10 Ekim 2020 Erken Erişim

Microsoft, henüz Windows 10 sürüm 2009’un resmi bir özelliğini duyurmadı. Yine de, yeni Windows 10 özelliklerini denemek istiyorsanız, Windows Insider programını seçebilir ve Sürüm Önizlemesi veya Beta Kanalını seçebilirsiniz.

Bunu yapmak için Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Insider’a gidin. Ardından, Başlayın’a tıklayın ve adımları izleyin. Henüz yapmadıysanız, Windows burada Tanılama veri toplamayı Tam olarak ayarlamanızı isteyebilir. Bundan sonra, Windows 10 2009’u makinenize indirmek için yeni bir seçenek bulacağınız Windows Update sayfasına gidin.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

WhatsApp Web Artık Görüntülü ve Sesli Aramaları Destekleyecek

WhatsApp, popüler mesajlaşma uygulamasının tarayıcı sürümü WhatsApp Web'de görüntülü ve sesli görüşme yapmak için yakında yeni bir destek ekleyecek. WhatsApp Web görüntülü...

Huawei Mate 40 Tema Özellikleri Sızdırıldı

Huawei Mate 40 serisinin özellikleri her geçen gün netleşiyor. Sabah Kirin 9000 yonga setinin 24 çekirdekli GPU'ya sahip olduğunu gösteren sızıntının ardından...

6000 mAh Batarya ile Yeni Bir Motorola Telefon Geliyor

Motorola, 6.000 mAh kapasiteye sahip bir batarya ile yeni telefon hazırlıyor. Üstelik yakın bir zamanda piyasaya sürüleceğini gösteren FCC, EEC ve TUV...

Oppo TV S1 ve R1 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Beklendiği gibi Oppo nihayet ilk akıllı televizyonlarını piyasaya sürdü. Şirket, Oppo TV S1 ve Oppo TV R1 olmak üzere iki modeli tanıttı....

24 Çekirdekli GPU ile Kirin 9000 Özellikleri Netlik Kazanıyor

Huawei'nin en yeni amiral gemisi yonga seti Kirin 9000 hakkında yeni bilgiler gün yüzüne çıkıyor. Son bilgi yonganın 24 çekirdekli GPU desteğine...