windows 10 arm qualcomm

Aralık ayında, Microsoft ve Qualcomm, Windows 10‘u ARM işlemcilere x86 uygulama emülatörü ile getireceklerini açıkladı. Başlangıçta, bildiğimiz tek şey, bu yeni ARM PC’lerin 2017 yılının sonlarına doğru gelecek olmasıydı, ancak Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, dördüncü çeyreğe geleceğini söyleyerek biraz daha ayrıntılı bilgi verdi.

Özellik, kod adı Redstone 3 (RS3) olan Windows 10’un bir sonraki özellik güncelleştirmesinin parçası olacak. Microsoft bugün RS3’ün bu Eylül ayında yeni bir ARM tabanlı donanım ortaya çıkmadan kısa süre önce geleceğini açıkladı.

Mollenkopf şunları söyledi:

Snapdragon 835, bu yılın dördüncü takvim çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan Windows 10 çalıştıran Mobil PC tasarımlarında geçiyor. Veri merkezinde, Microsoft’la olan iş birliğini açıkladık ve sektördeki ilk 10 nanometre sunucu işlemcimiz olan 10 nanometre Qualcomm Centriq işlemcilerimiz üzerinde çalışan Windows Server’ı gösterdik.

Microsoft, Windows RT serisinde geçmişte ARM tabanlı PC’leri denedi fakat bu girişimler başarısız oldu. Bu seferki büyük farklılık x86 emülatörü, bu nedenle bu aygıtlarda herhangi bir sınırlama olmayacak.

LG G5 Snapdragon 820 Kullanıyor

Cihazlar Snapdragon 835 yonga setlerini kullanacak ve hücresel bağlantıya sahip olacak. 835 ayrıca bir gigabit LTE modem de içeriyor; bu yüzden beklemeye değer bir şey olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here