Windows 10

Windows 10 güncellemesinin en büyük ayağı ve önemli yeniliklerin duyuruları Microsoft tarafından bugün başlayan BUILD Etkinliği’nde tanıtıldı…

Terry Myerson

BUILD Etkinliği, Satya Nadella tarafından yapılan açılış konuşması ile başlamış oldu. Sonrasında söz alan Terry Myerson; Windows 10’un bugün ulaştığı istatiksel rakamlardan bahsetti. Myerson’un açıklamasına bakıldığında Windows 10 bugün itibari ile 270 milyon cihaz üzerinde hizmet sunuyor. Bu da istatiksel olarak Windows 10’u, Dünyada en hızlı yayılan işletim sistemi olarak tarihe yazmış oluyor.

Hemen akıllara PC olarak gelmesin zira Windows ile çalışan akıllı telefonlar, tabletler, İnternetli cihazları ve Xbox One konsollarının toplamı olarak 270 milyon sayına ulaşılmış.

Windows Anniversary Update

İddialı olarak çıkması beklenen ilk büyük Windows 10 güncellemesi Redstone adıyla anılıyordu. Artık BUILD etkinliği içinde Redstone, resmi ismine de kavuşmuş oldu: Windows Anniversary Update ya da Türkçe adıyla, Windows Yıldönümü Güncellemesi olarak adlandırılmış oldu.

Windows Anniversary Update duyurusunda Terry Mason yaptığı konuşmada eseli rakibi Apple’a taş atmaktan  geri kalmadı, konuşmasında: “Yani bir PC’niz de olsa, 5 yıllık bir PC’niz de olsa, yeni bir Mac’iniz da olsa Windows’a davetlisiniz…” Geçmişte Tim Cook, yeni iPad Pro tabletin tanıtımında yaptığı konuşmada, eski PC’lere sahip olanları iPad Pro satın almaya davet etmiş ve tabletin, bir PC’nin yapabileceklerinin daha fazlasını yapabildiğini ima etmişti.

Windows Anniversary Update‘in sadece PC’ler için değil, işletim sistemi Windows 10 olan, Xbox One’a ve HoloLens’e de geleceğini de söyleyelim. Böylece  evrensel uygulamalara doğru adımlar hızlanmış oluyor.

Windows 10 altında Bash!

Bash

Bash bir GNU Unix komut birimi kabuğudur. Linux ve OS X tabanında bulunan Bash, gelişmiş betik yazım aracı olarak oldukça sık kullanılmaktadır. Windows’ta DOS’un çok daha gelişmiş sürümüdür.

Windows’ta Power Shell gibi alternatifler olsa da, Microsoft artık tüm platformlar için yazılım merkezi olarak Windows’u yapmayı hedefliyor. Artık Bash Windows 10’da bir sanal makineye ihtiyaç olmaksızın doğal olarak çalışacak. Windows Anniversary Update‘te geliştirici modunu açtığınızda “Bash on Ubuntu on Windows” yüklemesini Windows Mağaza üzerinden indirebilme imkanınız olacak.

Bu arada Microsoft’un dijital asistanı olan Cortana da, Windows Anniversary Update ile birlikte gelişmelerden payını alacak. Sunulacak en önemli yenilik ise, Cortana’nın doğrudan kilit ekranına yerleşecek olması. Bu sayede kullanıcılar, her istediklerinde en kısa yoldan Cortana‘ya ulaşabilecek.

cortana

Ayrıca Cortana’nın insanlarla daha doğal bir şekilde iletişim kurabilmesi için, çok tartışılan yapay zeka Tay gibi farklı yapay zekalar da devreye girmiş olacaklar.

microsoft-windows-ink

 

Son olarak, Microsoft’un stylus’u Pen konusunda da bazı yenilikler ortaya çıkmıştı. Öyle ki,Windows 10 da sanal not kağıdına Pen ile ve el yazısı ile “tomarrow – yarın” yazarsanız Windows, artık bunu bir tarih olarak algılayacak ve yazının rengi maviye dönüştürülecek. Hemen ardından Cortana devreye girecek ve sanal asistanınıza, “yarın” için hatırlatma eklemesini söyleyebileceksiniz.

windows-10-ink-mode

Ink Workspace adı verilen yenilik ise, çizimlerinizi daha kolay yapabileceğiniz ve bir de sanal cetvel içeren çalışma ortamını kullanıcılara sunmuş olacak. Ayrıca çizimlerinizi, doğrudan bildirim merkezi üzerinden yapabileceksiniz. Microsoft bu sayede, Pen ve ekran, normal bir kalem ve kağıt  olarak da kullanılabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here