Windows 10 Şifre Yenileme Zorunluluğu Son Buluyor

Windows 10 şifre sisteminde önemli değişiklikler olacağı ortaya çıktı. Windows 10 sisteminde yapılacak olan şifre değişikliklerinin nedeni ne? Nasıl bir değişiklik söz konusu olacak?

0
34
Windows 10

Microsoft’un en başarılı işletim sistemi sürümü olan Windows 10 işletim sistemi için önemli değişiklikler hazırlanmaya başladı. Gelecek yeni güncellemeler için şimdiden çalışmalarına başlayan Microsoft, Windows 10 için düşündüğü bazı yenilikler konusunda açıklamalar yaptı.

Yapılan açıklamalara bakıldığı zaman söz konusu işletim sisteminin, güvenlik konusunda yeni bir düzenleme alacağını görüyoruz. Güvenlik konusunda yeni bir döneme girecek olan işletim sistemi, şifre değiştirme zorunluluğunu ortadan kaldıracağını açıkladı.

Windows 10 Şifre Sistemi Değişiyor

Verilen bilgilere göre yeni güncelleme şifre değiştirme zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Sistemlerinde şifre kullanmayı tercih eden kullanıcılara belli aralıklarla sunulan şifre değiştirme bildirimleri de kaldırılmış olacak.

Mevcut sistemde bir süre sonra kullandığınız şifrenizi değiştirmeniz isteniyor. Güvenlik için yapılan bu adımla beraber kullanıcının şifresini yenilemesi gerekiyor. Şifrenin yenilenmesi sonrasında sistem yeni şifre kullanıma başlıyor.

Yine belli bir aralık sonrasında bu şifre için de değiştirme yapmak gerekiyor. Şifre değiştirmek için atılan bu adımın gereksiz olduğunu belirten Microsoft, bu sistemden vazgeçme kararı aldı.

Windows 10

Yazılım devine göre bu sistem kullanıcılara sürekli anahtarını unutan ve kilidini değiştirmek zorunda kalan bir ev sahibi misyonu yüklüyor.

İşin bir de istatistik kısmı var. Paylaşılan bilgilere göre bu şekilde yeni şifre oluşturması istenen kullanıcılar genelde aynı şifrenin farklı kombinasyonlarını deniyor. Hal böle olunca güvenlik ortadan kalkmış oluyor.

Ayrıca Bakınız: Tesla Cuphead Oyunu Geliyor

Zaten şifreleri takip eden hackerlar ilk olarak mevcut şifrenin yeni varyasyonlarını deniyor. Böyle olduğu zaman da yeni şifreye ulaşmak da oldukça kolay oluyor. İşte Microsoft’un bunu değiştirmek istediği ve ilk güncellemede de bu sistemin değiştirileceği belirtiliyor.

Yeni güncellemeler yayınlandığı zaman şifre konusunda daha ne gibi adımlar atıldığını da göreceğiz. Windows 10 için yapılan bu düzenlemenin ne zaman geçerli olacağının bilinmediğini de ekleyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here