Windows 10

İlk yıl ücretsiz olarak satışa sunulacak olan ve bilgisayarlara bakış açısını değiştirmeyi hedefleyen Microsoft’un en yeni işletim sistemi olacak olan Windows 10 Haziran ayında kullanıcılarla buluşuyor.

Microsoft, yaz aylarınının başında Windows 10’u kullanıma açmayı hedefliyor. Net bir tarih verilmese de Windows’un üst düzey yöneticisi Terry Myerson, haziranda Windows 10’u hizmete açacaklarını belirtti. Myerson, “Bugün 190 ülkede 111 dilde kullanılacak olan Windows 10’u geliştirmeye devam ederek, önümüzdeki yaz satışa sunacağız” dedi.

Windows 7 ve Windows 8 kullananlar, işletim sistemlerini Windows 10’a ücretsiz bir şekilde yükleyebilecek ve 1 yıl boyunca ücretsiz kullanabilecekler.

windows 10

Windows 10 Tüm Cihazlarda Çalışacak

Yeni Windows tablet, telefon, televizyon, bilgisayar ve hatta fablet dahil birçok farklı cihada çalışabilecek bir işletim sistemi olacak. En önemlisi bu cihazlar için tek bir uygulama mağazası olacak ve tıpkı apple ios‘da olduğu gibi bilgisayarınızda indirdiğiniz uygulamayı aynı şekilde telefonunuzda veya tabletinizde de istediğiniz taktirde indirebileceksiniz.

Tek uygulama ile her cihazda çalışma imkanı

Geliştiriciler geliştirdikleri uygulamaları örneğin telefon için hazırladıklarında bu uygulamalar televizyon, tablet gibi farklı platformlar altında da çalışabilecek ve böylece yazılım geliştiricileri çok daha geniş kitlelere kısa zamanda erişebilecek. Windows 8 uygulamaları sadece dokunmatik arayüzde değil, klavye ve mouse ile de uyumlu çalışacak.

windows-10-desktop

Her Cihaza Ayrı bir arayüz

Örneğin klavye ve farenin bulunduğu bir bilgisayarı kullanıyorken, Windows 10 size klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Ancak eğer tablet kullanıyorsanız, işletim sistemi tablet moduna geçerek klavyeyi devre dışı bırakacak ve tamamen dokunmatik arayüze odaklı bir görünüme geçecek.

Başlat menüsü geri geliyor.

Windows 10’un arabiriminde dikkat çeken en önemli özellik klasik masaüstü görünümünün korunmuş olması. Özellikle Windows 7 ile olan benzerliği dikkat çekiyor. Daha da önemli detay ise Başlat menüsü’nün sabit bir şekilde aynı bölmede kendine yer bulması denilebilir.

Win10-Windows-tum cihazlar

Windows’un yeni işletim sistemi 10’u sabırsızlıkla bekleyenlerden misiniz ? Yoksa beklemek ve kullananların yorumları doğrultusunda güncellemek mi istersiniz ? Lütfen yorumlarınızı paylaşın.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here