Teknoloji devi Microsoft’un akıllı telefonu Windows Phone satışlarında oldukça büyük bir gerileme yaşadı. Böyle gidecek olursa departman kapatılarak Windows Phone tarihe karışmış olacak.

Microsoft‘un şimdiye kadar yaptığı belki de en büyük hata akıllı telefon sektörüne giriş yapmak oldu. Nokia firmasını satın alan Microsoft, firmada bulunan teknolojileri kendi teknolojileriyle birleştirip yeni akıllı telefonları Windows Phone‘u hazırlamışlardı.

Microasoft-

Fakat yeni telefonları satışa sunulduğu tarihten beri beklenilen satışların altında kaldı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 8.5 milyon adet satılan telefon 2016’da 2 milyon adet’in altına düştü. Bu büyük düşüş Microsoft‘a 10 milyar dolar gibi bir zarara yol açıyor.

Windows Phone, Apple iOS ve Google Android‘in oldukça gerisinde kalmış durumda. Eğer böyle devam edecek olursa Amerikalı dev firmanın önümüzdeki yıllarda üretimini sonlandıracağı belirtildi.

Nokıa

Yapılan açıklamalara göre şirket önümüzdeki yıl yeni bir telefon çıkarıp çıkarmamak konusunda kararsız kalmış durumda.Microsoft, önümüzdeki yıl karşımıza yeni bir telefonla çıkacak olursa ve aynı durumlar yaşandığı takdirde şirket akıllı telefon piyasasından elini çekeceğe benziyor.

Windows Phone işletim sistemleri iOS ve Android işletim sistemleri gibi tutulmadığı için Microsoft, akıllı telefon piyasasında büyük düşüş yaşadı. Bu büyük düşüş oldukça ciddi rakamlarla Microsoft‘a zarar olarak döndü. Bu durum böyle devam ettiği müddetçe Amerikalı teknoloji devi departmanı kapatmayı planlıyor. Her şey bir sonraki çıkaracakları akıllı telefona bağlı. Yeni cihaz beklentileri karşılamalı ayrıca işletim sistemi değiştirilmeli gibi duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here