Abone Ol
Ana Sayfa İpucu Xiaomi vs Huawei vs Samsung Hangisi İyi?

Xiaomi vs Huawei vs Samsung Hangisi İyi?

Xiaomi vs Huawei vs Samsung üçlüsünde hangi marka daha iyi? Telefon alacaksanız hangi markayı tercih edersiniz?

-

Xiaomi vs Huawei vs Samsung, Apple’ı dışarıda bırakın bu üç markanın, akıllı telefonda üzerine su dökebilecek başka bir marka yok.

Toplam akıllı telefon üretimi, toplam akıllı telefon satışı, en fazla tercih edilen akıllı telefon modelleri üzerine bir araştırma yapın. Araştırmanızın sonuçlarını sadece Android işletim sistemi kullanan telefonlar üzerinde derinleştirin.

İşte o zaman tek duyacağınız bu üç markanın ismi olacak. Oppo, Meizu gibi rakipler yükseliyor ve alttan alta geliyor ama daha bu markaların kırk fırın ekmeği yemesi lazım.

Bu üç marka akıllı telefon denildiğinde meşale ile koştuğumuz 3 marka ama ya markaları kendi içerisinde sınıflayacak olursak? Telefon alacaksınız ve en çok satanlar bu üç marka. Markalar hakkında bilgi sahibi de değilsiniz.

O zaman hangisini tercih edeceksiniz? Burada görev bize düşecek. Sayfa sayfa gezmenize gerek kalmadan üç marka için karşılaştırma yapıp hangisi iyi onu seçeceğiz.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung

Xiaomi vs Huawei vs Samsung Akıllı Telefon Satışları

Üç markanın iyi ve kötü olduğu noktalara bakılacak elbet ama önce dünya satışlarını inceleyelim. Hangi marka daha fazla telefon satmış ve pazardaki paylar nasıl?

Bu verileri öğrenmek için Counterpoint araştırma sonuçlarına bakacağız. Araştırma sonuçlarında 2020 yılının ilk çeyreğine kadar geliniyor. 2020 yılının ilk çeyreğinde Samsung %20’lik bir global akıllı telefon gönderim pazar payını elinde bulunduruyor. 2019 yılında %18’lik payı eline alan Samsung, biraz daha büyümeyi başarmış gibi gözüküyor.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung

Samsung’un en yakın takipçisi Huawei. Apple’ı geçen marka 2020 yılında %17’lik pazar payını yakalamış ve Günek Koreli üreticinin dibine girmiş. 2019 yılında oranı %14 imiş.

Apple’ı atlıyorum ve Xiaomi’ye geçiyorum. Xiaomi büyümüş. Pazarda %10’luk payı eline almış. 2019 yılında bu pay %8’de kalmış.

Bu paylara sahip akıllı telefon markalarının kaç adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdiği biliniyor. Samsung %20’lik payı almak için 58.6 milyon telefon satmış. Huawei ise 49 milyon satış ile dibine girmiş. Xiaomi biraz geride 29.7 milyon satmış.

Pazar Durumu

  • Samsung %20
  • Huawei %17
  • Xiaomi %10

Satılan Akıllı Telefon Sayısı

  • Samsung 58.6 milyon
  • Huawei 49 milyon
  • Xiaomi 29.7 milyon

Veriler bunlar. Sadece verilere bakarak karar verecek olursak gidin Samsung alın deyip bırakırız. :) Ama ne yapacağız sadece verilerle sınırlı kalmadan Xiaomi vs Huawei vs Samsung karşılaştırmasının detaylarına, damarlarına ineceğiz.

Akıllı Telefon Ekran Karşılaştırması

Telefonun en büyük parçası olan ekrandan başlayalım. Ki elimizde iyi bir değerlendirme olsun.

Samsung: AMOLED ekranı hayatımıza kim soktu? Belki Samsung belki değil ama AMOLED ekranı en çok duyduğumuz ürün Samsung’un akıllı telefonları. Çok nadir giriş modellerinde LCD ekran kullanan marka, genelde AMOLED ekran tercihi yapıyor.

Kötü mü yapıyor? Hayır tabii ki değil. AMOLED, görüntü kalitesinin seviyesini yükseltmekle kalmıyor. Renk doygunluğu için de güzel bir seçim. Giriş ve orta seviyeyi aşar üst seviyeye geçersek, ekran konusunda Samsung’un telefonları çok çok iyi.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung

Huawei: Telefonlarında üst segment modelleri bir kenara bıraktım. Giriş ve orta modelleri değerlendirdim. Pek iyi bir sonuç elde edemedim. Marka giriş ve orta segment telefonlarında LCD ekranlar kullanmaya başladı.

Üst segment akıllı telefonlarda AMOLED kullanılıyor ve ekran kalitesi iyi ama Samsung, giriş ve orta segment modellerde daha iyi. Üst seviye akıllı telefonlarda kullanılan şelale ekranı da unutmadan söyleyeyim. Mate modellerinde olan şelale ekran, markanın bu kalitede nereye kadar ulaştığını gösteriyor.

Xiaomi: Tek AMOLED üreticisi konumunda olan Samsung değil. Farklı markaların da AMOLED ekran üretimi var. Xiaomi bu farklı markalardan yararlanan bir marka. Fakat Huawei ile aynı durum geçerli.

Xiaomi giriş seviyesi ve orta seviye akıllı telefonlarda genelde LCD kullanıyor. Aynısını Huawei için de paylaştık. Durum değişmediği için aynı ifadeyi eklemek zorunda kaldık.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung ekran değerlendirmesinde kazanan Samsung. AMOLED kullanımı daha yaygın olan ve ekran kalitesi daha yaygın olan marka satışlarda da birinci sırada yer alan Samsung.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung

Akıllı Telefon İşlemci Karşılaştırması

Kameraların öneminin ne seviyeye geldiğini tartışmayacağım. Telefonlarda ekran mı kamera mı daha iyi deseniz bundan 5 yıl öncesinde ekran derdim ama şimdi kamera derim. Xiaomi vs Huawei vs Samsung kameralarında kimin başarılı olduğuna bakalım.

Samsung: Açık konuşalım. Birkaç sene öncesinde Samsung kameraları Apple’ın kameralarının gerisinde kalıyor ve çok çok başarılı bir performans göstermiyordu. Birkaç senedir ise kamera sensörleri gerçekten geliştirilmiş. Galaxy S20 serisinde gelen kameraları bile ele alsanız yeterli.

Huawei: Leica anlaşması Huawei’nin akıllı telefon konusunda dönümü oldu. İşlemcileri çok sevilmiyordu, ekranları pek istendiği kadar tutulmuyordu ama Leica anlaşması sonrasında kameraların çok iyi çektiği konusunda bir algı oluştu ve Huawei bu günlere geldi.

DxOMark listelerinde zirveyi zorlayan, birkaç modelde sıralamada olan Huawei. Kameraları ne kadar başarılı derseniz çok başarılı.

Xiaomi: Kamera konusunda daha yeni yeni kendisini gösteren marka Xiaomi, son modellerinde 108 MP ana kamera kullandı ve DxOMark listesine üsten girmeyi başardı. Son telefonlarda ve özellikle amiral gemisi akıllı telefonlarda Xiaomi’nin kameraları da başarıyı yakalamaya başladı. Ama bu yeni yeni oluyor. Çinli markanın akıllı telefon kameralarında daha çok yolu var.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung kamera karşılaştırmasında kazanan Huawei markası. Leica anlaşmasının etkisi burada çok büyük.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung

İşlemci Karşılaştırmaları

Telefonun güç aldığı işlemciler için de karşılaştırma yapmadan 3 model hakkında karar veremeyiz.

Samsung: Samsung bir yandan Exynos işlemcilerini bir yandan Snapdragon işlemcilerini kullanıyor. Exynos işlemciler Samsung tarafından üretilen işlemciler ve yüksek performans gösteren modelleri var. Fakat daha çok Snapdragon işlemcilerinin kullanılması, performans konusunu daha iyi hale getiriyor.

Huawei: ABD ambargosu diyerek sözü başlatalım. Huawei, Kirin işlemcilerini kullanıyor ama son dönemde amborgo nedeniyle Kirin işlemcilerinin üretiminde sıkıntılar yaşanıyor. Yeni Kirin işlemcilerin gelmesi yerine MediaTek ile çalışma yapılabilir. Bu ihtimaller telefonları geri plana atıyor.

Xiaomi: Kendi işlemcileri olmayan Xiaomi, Snapdragon ve MediaTek işlemcilerine yer veriyor ama Samsung bu konuda daha iyi. Snapdragon’un son seri amiral gemisi işlemcilerini kullanan telefon sayısı Samsung akıllı telefonlarında daha fazla.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung işlemci karşılaştırmasında kazanan Samsung. Zaten Huawei bu konuda geri planda kalmaya başladı. Xiaomi’de henüz yeterli başarıyı elde edemedi ve daha çok orta seviye işlemciler kullanıyor.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung

İşletim Sistemi Karşılaştırması

İşletim sistemi, telefon kullanımınızı doğruan etkiliyor. Çok iyi donanımlı bir telefonunuz var ama arayüz kullanıcı dostu değilse, telefondan bir şey anlamıyorsunuz. Her markanın kendine göre avantajları var.

Samsung: Android işletim sistemi üzerine geliştirilen One UI arayüzünü kullanan marka, arayüzünde başarılı.

Huawei: Android işletim sistemi tabanlı EMUI kullanan Huawei’de işler biraz karışık. ABD ambargosu ile marka Android işletim sistemini tam anlamıyla kullanamıyor. Google servisleri yok. Uygulama mağazaları yok. Böyleyken ben Huawei telefon almanızı çok önermem.

Xiaomi: MIUI arayüzü kullanan Xiaomi, yine Android temelli ama görsel olarak biraz daha iyi bir arayüz. Ayrıca güncellemeler de çok sık geliyor.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung

Samsung ve Xiaomi kazanan oluyor. Huawei ambargo sonrasında kötü durumda. Neler olacağını biraz daha beklemek görmek gerek.

Xiaomi vs Huawei vs Samsung üçlüsünde genel kazanan Samsung. Üç markanın telefonları da iyi sayılabilir ama Samsung daha önde. Birkaç farklı kategoride durum bu.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Apple Yeni iMac Modellerini Tanıttı

Apple beklediğimiz gibi uzun zamandır güncellemediği iMac modellerini yeniledi. Fakat beklenilen Apple'ın iMac'lerde farklı bir tasarıma geçmesi idi ve malesef bu olmadı.

vivo iQOO 5 Snapdragon 865 Yonga Seti ile Geliyor

Vivo iQOO 5, 17 Ağustos'ta 120W hızlı şarj ile piyasadaki ilk cihaz olarak geliyor. Bugün, marka TUV Rheinland tarafından kullanımının güvenli olduğu...

WhatsApp, Kullanıcıların Birbirlerine Para Gönderebileceği Özelliğini Yayınladı

Facebook son olarak yayınladığı alışveriş özellikleri ile dikkat çekti. Instagram'a ve ana uygulamaya eklenen alışveriş özelliği, butik hesapların işini çok kolaylaştırdı ama...

Samsung Galaxy M51, 25W Hızlı Şarj ile FCC’de Göründü

Samsung, Galaxy M51 olarak adlandırılan yeni Galaxy M serisi akıllı telefon modelini piyasaya sürmek üzere. Cihaz FCC sertifikasına sahip ve 25W hızlı...

WhatsApp Web Nedir? – WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp'ın kullanıcı sayısı milyarları aştı. Akıllı telefonların en çok kullanılan mesaj uygulaması, Facebook gücünden mi yoksa doğru strateji uygulamasından mı bilinmez ama...