Ana Sayfa Sosyal Medya Yaay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yaay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yerli sosyal medya uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Bu sefer eklenen yeni uygulama Yaay oldu.

-

Televizyonlarda yeni bir reklam dönüyor. Birkaç gündür sürekli yerli sosyal medya uygulama Yaay isimli bir uygulamanın reklamlarını görmekteyiz. Haliyle reklamını gördüğümüz bir uygulamayı merak ediyoruz.

Hele ki yerlileşme çabalarının arttığı şu günlerde yerli bir sosyal medya uygulaması olarak tanıtım yapılınca daha da dikkat çekici bir durum ortaya çıkıyor. Facebook, Twitter gibi devlere en azından yerelde rakip olabilir mi düşüncesi olan uygulamanın ne olduğuna ve ne getirdiğine bakarak, bu merakınızı biraz dindirmek istiyoruz.

Yaay

Yaay Nedir?

Türk Telekom, 2018 yılında bir alt firma kurmuş daha doğrusu bir alt oluşum içerisine girmiş ve TT Ventures A.Ş. İsimli yeni bir kuruluş duyurmuştu. İşte Yaay bu oluşumum ilk ürünü oldu. Bu oluşum tarafından geliştirilen ilk mobil uygulama olarak Google Play Store üzerinde yayınlanan uygulama, tabii ki yerli bir uygulama oldu.

Uygulamanın arayüzü Twitter ile hemen hemen aynı. Çok benzer ve birçok yapıda aynı kullanılmış. Bir Twitter benzeri uygulama olan yerli uygulama, mikroblog mantığı ile çalışan sosyal medya uygulaması.

İlginizi Çekebilir: Retweet Ne Demek?

Diğer uygulamalarda nasıl paylaşımlar yapabiliyorsanız Yaay uygulamasında da öyle paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Arayüz ve kullanım açısından Twitter’a bir hayli benzeyen uygulama, yapı olarak Facebook’u andırıyor.

Beğeni özellikleri ve yorum sistemi biraz daha Facebook gibi. Bunun yanında diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak bu uygulamada beğenmeme özelliğinin olduğunu da ekleyelim. Tabii ki ne kadar kullanılır orası kullanıcılara kalmış bir durum.

Yaay

Yaay Özellikleri Neler?

Ne olduğunu anladığımıza göre yeni sosyal medya uygulamasının detaylarına geçiş yapmaya başlayalım. Kullanım kurallarına ve diğer özelliklerine bakalım.

İlginizi Çekebilir: Instagram Repost Nasıl Yapılır?

Kategori Yapısı

İlk öne çıkan Reddit mantığında çalışan kategori yapısı. Uygulamada kategoriler var ve siz bu kategorileri takip ederek burada yapılan paylaşımları görebiliyorsunuz. Bir nevi ilgi alanlarınıza göre yapılan paylaşımları takip etmiş oluyorsunuz ki kategori sayısının da sürekli artması söz konusu. Şu an için uygulamada bulunan kategoriler ise şöyle:

 • Çocuk
 • Mizah
 • Genç
 • Spor
 • Tekno
 • Dizi
 • Müzik
 • Emlak
 • Oto
 • Siyaset
 • Haber
 • Magazin

Bu kategoriler dediğimiz gibi şu an açık olan kategoriler. Yakın zamanda bu kategoriler için yeni seçeneklerin gelmesi olası ki gelecektir. Dilerseniz Reddit mantığında olduğu gibi kategorileri takip ederek hangi kategoride ne var bakabilirsiniz.

Yaay

Paylaşım Sistemi

Kategoriler ilk kısım ise paylaşım sistemi ikinci kısım. Hatta belki de ilk kısım. Bunun kararını size bırakıyorum. Paylaşım sisteminde yapabilecekleriniz oldukça fazla. Paylaşımlar için şu an sınır 280 karakter. Metinler için konulan 280 karakteri geçemiyorsunuz ama Twitter sisteminde olduğu gibi video, fotoğraf ya da herhangi bir medya paylaşımı da gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için de kısıtlamalar sınırlar yok.

İkinci bir kısım Instagram sisteminde olduğu gibi paylaşımların yorumlarını kapatabiliyorsunuz. Yaay isteyen kullanıcıların hiçbir paylaşıma yorum gelmemesini sağlayabiliyor. Yorum denetimi de size kalmış.

Konum ekleme, özel paylaşım yapma özelliği, etiket kullanmak sistemi ve paylaşımları profil üzerinde sabitleme özelliği de yine Yaay paylaşım sisteminin detaylarından.

Etkileşim Sistemi Nasıl İşliyor?

Etkileşim sistemi de yine Facebook ile Twitter arasında karışık bir sistem gibi gözüküyor. Etkileşimin ana noktası tabii ki paylaşımları yanıtlama yani yorum yapabilme. Yapılan yorumların bildirim olarak gelmesi, iletilmesi ve konuşma başlatılması mümkün.

İlginizi Çekebilir: Instagram Kaydedilenleri Silme

İkinci özellik ise geri paylaşım yani Twitter’ın alıntılama sistemi olan retweet özelliği. Yine bu özelliğin de çok kullanıldığını Twitter’dan biliyoruz.

Üçüncü kısım beğeniler ve beğenmemeler. Beğeniler ve beğenmemeler de her paylaşım için kullanılabiliyor. Tam bir Twitter ile Facebook karması var karşımızda.

Rekabet Sistemi

Yaay uygulamasının son detayı ise rekabet sistemi. Rekabet sisteminin ilk uygulanacağı kısım kategoriler olacak. Kategorilerde paylaşım sayısı en yüksek olan kişiler liderlik alacak. Genel paylaşımlar ve etkileşim üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda ise hesaplara rozetler verilecek.

Yaay yerli bir uygulama olarak tanıtıldı. Diğer sosyal medya uygulamaları ile yarışabilecek mi zaman gösterecek ama girişimler devam ediyor. Bakalım uygulama ne kadar olumlu ne kadar olumsuz tepkiler alacak.

Bizi Youtube'ta takip et!

2 YORUMLAR

 1. app storeden indirdim içerisi kalabalıklaşmış bile. erken kayıt oldugum iyi oldu. yoksa yine seçtiğim kullanıcı adımın sonuna rakam eklemek zorunda kalacaktım. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

Samsung Galaxy F41 için Yeni Bir Video Yayınlandı

Samsung'un F serisi adı verilen yeni bir akıllı telefon serisine geçiş yapacağı biliniyor. Marka bu serinin ilk modelini Samsung Galaxy F41 olarak...

Huawei Mate 40 Pro için Çalışır Halde Görüntüler Yayınlandı

Huawei Mate 40 Pro, her sıkıntıya ve her engele karşı satışa çıkacak gibi duruyor. İlk iddiaya göre bu modelin Kirin işlemcisi son...

Oppo Reno4 Lite’ın Fiyatı ve Renk Seçenekleri Sızdırıldı!

Oppo geçtiğimiz günlerde Oppo F17 Pro ve Oppo Reno4 Pro 4G akıllı telefonlarını tanıttı. Son raporlar, F17 Pro'nun Avrupa'da Oppo Reno4 Lite...

Google Nest Audio Akıllı Hoparlör İle Tanışın!

Google, yeni akıllı ev ürünlerini gizli tutmakta zorlanıyor. Nitekim Google Chromecast'ta tanıtılması beklenen Google Nest Audio da bir sızıntıya maruz kaldı.

Samsung Galaxy A72, Beş Kameraya Sahip Olabilir!

Birkaç yıl önce Samsung, dünyanın ilk dört kameralı telefonu Galaxy A9'u (2018) tanıttı ve şimdi şirket beş kameraya kadar çıkmaya çalışıyor. Beşli...