Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Yandex Hack Saldırısı Aldı

Yandex Hack Saldırısı Aldı

Bu kez Yandex hacklendi. Kullanıcı verileri tehlikeye girdi mi? İşte yapılan resmi açıklamalar ve son durum.

-

İnternet tarayıcılarının güvenliği ve arama motorlarının ne kadar güvenli olduğu konusu tartışılmaya devam ediyor. Birçok tarayıcının ya da arama motorunun, kullanıcı verilerini izlediği ve bu şekilde veri topladığı iddiaları var. Gizlilik konusunda hala tartışmalar devam ederken bir de hacker saldırılarının gündeme geldiğini görüyoruz. Son olarak Yandex kullanıcıları için böyle bir risk ortaya çıktı.

Kısa süre önce paylaşılan bilgilere göre Yandex hackerların hedefine oturdu ve dünya devi hacklendi. Yapılan açıklamalar sonrasında konunun detayları için de paylaşımlar yapıldı. Özellikle hack saldırısı sonrasında kullanıcı verilerinin kullanılıp kullanılmadığı konusu gündem olmuş durumda.

Yandex Kullanıcı Verileri Çalındı Mı?

İddialara göre 2018 yılının son aylarında bir saldırı gerçekleştirildi. Hackerlar bir şekilde Yandex sisteminin içerisine sızmayı başardı. Sistemin içerisine sızmayı başaran hackerların bir şekilde casus yazılım yerleşimini de gerçekleştirdiği açıklandı.Daha önce de gündeme gelen regin adı verilen casus bir yazılımın sisteme kurulduğu ortaya çıktı.

Casus yazılım sayesinde uzunca bir süre keşfedilmeden sistemde kalmayı başardığı açıklanan hackerların, kullanıcı verilerini takip ettikleri ve kullanıcı verilerini topladıkları da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Fakat burada önemli bir detay daha var. Elde edilen verilerin nasıl kullanıldığı ya da kayıt altına alınıp alınmadığı da bilinmiyor.

Yandex

Yandex tarafından da iddialar için bir açıklama yapılmış durumda. 2018 son çeyreğinde yaşandığı açıklanan olay için doğrulama açıklaması yapan Yandex yetkilileri, sadece kullanıcı verilerinin çalışması ya da izlenmesi gibi bir durumun olmadığını belirtti.

Yani kullanıcıların bilgilerinin çalınmadığı ve kullanılmadığı konusunda açıklamalar var. Tabii ki Yandex açıklamalarının ne kadar tatmin edici olduğu tartışılır. Şu an için yaşanan güvenlik sorununa ilişkin önlemlerin alındığını ve açığın devam etmediğini de ekleyelim. En azından bu konuda kesin bir açıklama yapılmış durumda.

25,662BeğenenlerBeğen
57,155TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here