Yeni Bir Katlanabilir iPhone Konsepti Yayınlandı!

0
55
Apple Katlanabilir iPhone Konsepti

Samsung Galaxy Fold ile ilgili sorunların devam etmesi üzerine Samsung, cihazın çıkış tarihini ertelemek zorunda kalmıştı. Bundan öncesinde Koreli bir araştırma şirketi çizelge oluşturdu. Bu grafikte, hangi üreticilerin katlanabilir bir telefon üreteceği ve bunu ne zaman yapabileceğini paylaştılar. Listede Samsung, Huawei, LG, Oppo, Xiaomi, Vivo, Motorola ve hatta Microsoft yer alıyor. Listedeki son isim olan Apple, önümüzdeki yılın ikinci yarısında piyasaya katlanabilir bir iPhone sürebilir. Elbette, Samsung’un Galaxy Fold ile karşılaştığı sorunlar (bu sadece influencerların yaşadığı ekran probleminden ibaret değil) bu zamanı biraz daha öne aldırabilir.

Bu arada, ConceptsCreator adlı bir şirket, iFlex adını verdikleri katlanabilir iPhone konsepti için bir video yayınladı. Konseptler üzerine konuşmak havalı olsa da, konsepti oluşturanların onları yaratanların gerçek mühendislerin ve tasarımcıların karşılaştığı sınırlamalara sahip olmadığını unutmayın. Mesela, Cupertino’daki bazı gizli odalarda gerçek bir katlanabilir iPhone üzerinde çalışan Apple çalışanlarının, tüm bileşenlerin bir araya getirilmesi söz konusu olduğunda yaratıcı olmaları gerekir. Konseptleri oluşturanları ise bu şeyler için endişelenmeleri gerekmez. Ayrıca, güvenilir bir menteşe oluşturmak için malzemeyi kaynak yapmak zorunda kalmazlar ve yıllarca kullanılacağından emin olmak için test ederler. Kısacası gerçekler konseptteki kadar kolay olmuyor.

Bunu akılda tutarak, iFlex (Huawei Mate X‘teki gibi dışa katlamanın aksine) Galaxy Fold gibi içe katlanır. ToF derinlik sensörü de dahil olmak üzere, arkada dörtlü bir kameraya sahiptir. Pop-up yaylı bir FaceTime kamera, videonun konseptini ortaya koyuyor. Ekran 5.4 inç büyüklüğüne ve 16:9 en boy oranına sahiptir. Açıldığında ise 4:3 en-boy oranına sahip 7.9 inçlik bir ekrana dönüşüyor. Bu ekran boyutu tanıdık gelmesinin sebebi, Apple iPad mini serisinde kullanılan ekranın boyutuyla eşleşmesidir. Bu bir konsept olduğu için, iç ekranın ortasındaki bir kabarıklık gibi şeyler dijital olarak kaldırılıyor ve cihaz bir bütün olarak harika dururken, bunun ne kadara mal olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Apple Katlanabilir Telefon Patentini Aldı!

Geçen ay, size içe doğru kıvrılma özelliği olan başka bir katlanabilir iPhone konsepti gösterdik. iPhone X Fold adlı bu konsept, 8,3 inç dahili ekranı ortaya çıkarmak için açılan 6,6 inçlik bir ekranla gelmişti.

Apple Katlanabilir iPhone Patenti
Apple Katlanabilir iPhone Patenti

Apple tarafına baktığımızda, katlanabilir bir iPhone ile ilgili bazı önemli patentleri almış olduğunu görüyoruz. Belki katlanabilir bir telefonun en önemli kısımları ekran ve mentedir. Gördüğümüze göre Apple bunların ikisi için de patent almışa benziyor. Bir patentte, esnek ekranı soğuk bir günde ısıtabilecek, böylece kırılmasını engelleyecek bir yöntem görüyoruz. Bir başka patent, tamamen açık olduğunda incelen esnek ekranın bir kısmını dolduracak olan bir malzemenin kullanımı ile ilgilidir.

Donanım hikayenin sadece bir kısmı. Apple ayrıca katlanabilir bir iPhone’da çalışacak yeni bir iOS sürümü geliştirmek zorunda kalacak. Ve Galaxy Fold donanımı şimdiye dek bir hayal kırıklığı yaratırken, özellikler açısından telefonun sunduğu bazı şeylerin Apple tarafından kopyalanması mümkün. Örneğin, Galaxy Fold’daki App Continuity (Uygulama Sürekliliği) özelliği ile, harici ekranda açılan bir uygulama daha büyük ekranda otomatik olarak açılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here