iPhone modelleri

Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone sonunda 10.yaşına bastı. İlk olarak 2007 senesinde çıkan akıllı telefon modeli ile beraber sektöre giriş yapan teknoloji dev bu andan itibaren ise sürekli olarak akıllı telefon pazarında gündem olmayı başardı. Son olarak iPhone 7 modeli ile beraber karşımıza çıkan akıllı telefon serisinin tüm bu süreçte gelişimi nasıl olacak merak konusu oldu. İşte Tüm iPhone Modelleri ile gelişim Süreci.

Yeni Nesillere Kadar Tüm iPhone Modelleri Arasında Değişen Özellikler Neler?

Bu noktada Tüm iPhone Modelleri için gelişim sürecinin nasıl devam ettiğini ve serilerin nasıl özellikleri olduğuna bakalım.

iPhone OS

Serinin ilk modeli olarak karşımıza çıkan modelde Apple’ın kullanıcılara ne gibi farklılıklar sunmaya hazırlandığı da ortaya çıkmıştı. Hemen telefonun özelliklerine geçelim.

Tasarım: Seri 11,6 mm kalınlığına sahip olarak çıkmış ve şimdiye göre bakıldığında oldukça kalın bir telefon olarak dikkat çekmişti. Tabi dönemine göre çok kalın olan modelin iPhone serisinin ilerleyen modellerde ne kadar inceleceğimin de işaretlerini verdiğini de belirtelim. Bunun dışında tasarım konusunda ise dönemin telefonlarına göre çok daha iyi detaylarla beğeni toplayan seride yine ana ekran üzerinde geniş Home tuşuna yer verilmişti.

Teknik Özellikler: İlk modelin teknik özellikleri ise oldukça kısıtlı. Tabi şimdiye oranlar. Ekran konusunda 320 X 480 çözünürlük değeri sunan ve yine LCD panel ile gelen seride sadece 128 MB Ram bellek bulunuyordu. Buna ek olarak işlemci ise 412 MHz ARM 11 işlemcilerdi.

Kamera: iPhone OS üzerinde sadece 2 megapiksel kamera yer alıyordu.

iPhone OS

iPhone 3G

Tüm iPhone Modelleri İçerisinde ilk 3G desteği alan modele gelelim. iPhone 3G özellikleri ise şöyle;

Tasarım: Tasarım konusunda aslında ilk modelden çok farklı bir sistem kullanılmamıştı. Yine büyük ve ekranın altında yer alan Home Tuşu, yine oval kenarlar ve yine kalın tasarım. Kalınlık konusunda bu modelin 12.3 mm ile daha kalın olduğunu da belirtelim.

Teknik Özellikler: 128 MB Ram bu seride de standart olarak kullanıcıların karşısına çıkmıştı. 3G ve GPS desteği gibi desteklerde alan telefonun bunun dışında 412 MHz işlemciyi de içerisinde getirmişti. Eski modelden en büyük fark ise serinin ilk defa iOS işletim sistemi kullanması olmuştu. Son olarak iOS 4 serisini görmüştük.

iPhone 3G

iPhone 3GS

S serilerinin başlangıcı olan iPhone 3GS modeli artık Apple’ın telefonlarının yavaş yavaş öne çıkmasını sağlamıştı. Bakalım değişen özellikleri neler?

Facebook Canlı Yayınına Yeni Özellik!

Tasarım: Tasarım konusunda beklenen değişiklikler yine bu modelde de gerçekleşmedi. Zira iPhone 3GS serisinde kasa değişikliğine gidilmedi. Bunun yerine yer verilen sistem ile beraber çok daha etkili bir donanım görmeye başladık.

Teknik Özellikleri: Tüm iPhone Modelleri içerisinde teknik özellikler konusunda bu seride işlemci hızı 600 MHz rakamına çıkarılması ile gündem olmuştu. ARM 11 serisi işlemcilerin yeni modelinin kullanıldığı modelde Ram miktarı da 256 MB Ram miktarı kullanıldı. Ram seviyesini 2 katı arttıran marka 32 GB depolama alanına da yer vermişti. Ekran konusunda ise model 3,5 inç mini boyutları ile beraber 480 X 320 piksel çözünürlük değerini sunmuştu.

Kamera: 3,2 megapiksel kamera kullanılmıştı.

iPhone 3GS

iPhone 4 Modeli

Gelelim bir dönüm noktası olan iPhone 4 serisine. Aslında Tüm iPhone Modelleri serisinin ilk yeni yüzü 4 serisi. Özellikler ise şöyle;

Tasarım: Beklenen tasarım değişiklikleri ilk olarak bu modelde geldi. Hem ön hem de arka cam kaplamasıyla beraber gelen seri metal çerçeveli olmasının yanı sıra artık biraz daha keskin hatları bulunan dikdörtgen tasarımla karşımıza çıkmıştı. Buna ek olarak modelin ekran boyutu ise 3.5 inç. Seviyesindeydi. Çözünürlük değeri ise 960 X 640 piksel olmuştu. Ve tabi ki ilk Retina ekranı da bu modelde gördük.

Teknik Özellikler: Yine teknik özellikler konusunda en ideal modellerden birisi de iPhone 4 olmuştu. Tüm iPhone Modelleri içerisinde en ilgi çeken seri olan modelde 1 GHz hızında A8 işlemciler yer aldı. Bununla beraber Tüm iPhone Modelleri içerisinde yine en yüksek ram miktarı olan 512 MB Ram seçenekleri de bu modelde yer aldı. PowerVR SGX535 görüntü birimlerini de unutmayalım.

Kamera: 5 megapiksel 720p arka kamera

iPhone 4

iPhone 4S

Tüm iPhone Modelleri içerisinde teknik donanımları yine arttırılan serilerden biri bu seri oldu.

Tasarım: Herhangi bir değişiklik yok.

Teknik Özellikler: Teknik özellikler konusunda ilk olarak çift çekirdekli Cortex A9 işlemci mimarili Apple A5 işlemcilerine yer verildi. Çift çekirdekli 1 GHz hızında işlemciye ek olarak 512 MB Ram miktarını da unutmayalım. Ekran grafik birimi olarak ise PowerVR SGXMP2 serisini kullanan model yine ciddi oranda satış elde etmişti.

Kamera: Artık 8 megapiksel kamera değerine sahip olan seride Full HD çözünürlük desteği ve HDR modu da kullanıcılara sunulmuştu. Son olarak iOS 8 güncellemesi ile yeni kamera modları da görmüştük.

iPhone 4S

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.