Ana Sayfa Otomobil Yeni Performans Canavarı 2018 Koenigsegg Agera RS1 Tanıtıldı

Yeni Performans Canavarı 2018 Koenigsegg Agera RS1 Tanıtıldı

-

Ardı ardına düzenlenen otomobil fuarlarıyla beraber otomotiv devlerinin efsane araçları bir bir ortaya çıkmaya başladı. İlk olarak Cenevre Otomobil Fuarı hemen arkasında şimdilerde heyecanı devam eden New York Otomobil Fuarı derken birçok üst seviye araç görmeye başladık. Bu üst seviye araç serilerinden birisi de Koenigsegg Agera RS1 modeli oldu. İsveçli otomobil devi Koenigsegg tarafından tanıtılan yeni performans canavarı aracın özellikleri de şimdiden rakiplerini geride bırakmayı başardı.

Koenigsegg Agera RS1

Koenigsegg Agera RS1 Nasıl Bir Tasarımla Geliyor?

Koenigsegg, yeni seri araçlarında daha önce görülmemiş tasarım farklılıklarına imza atıyor. Tasarım konusunda ilk olarak aracın yeni rengi öne çıkıyor. Arctic beyaz olarak bilinen özel bir renk seçeneğiyle gelen aracın yine kendisine has mavi detayları ve karbon kaplamaları da bambaşka bir tasarım elde edilmesini sağlamış durumda.

Koenigsegg Agera RS1

Aerodinamik konusunda zaten bekleneni veren serilerden biri olmasına karşın Koenigsegg Agera RS1 modelinde hem teker ebatlarının hem de yan etek ebatlarının eski serilere göre daha geniş olduğu da görülüyor. Kaput üstünde geniş havalandırma delikleri, farın alt kısmına konumlandırılmış olan yeni ızgaralar gibi detaylarda aracın tasarımını oluşturan önemli detaylar arasında. Genel performans olarak değerlendirecek olursak hem göze hitap eden hem de aracın dengesini artıran bir tasarım söz konusu.

Koenigsegg Agera RS1 Motor Özellikleri Ve Performans

Koenigsegg Agera RS1 modelinde tasarım konusunda fark yaratan detaylar mevcut. Fakat aracın fark yaratan tek yanı tasarımı değil. Bunun dışında aracın motor performansı da üst düzey. Yenilenmiş olan 5 litre hacimli V8 motorlar seriyi en başarılı sınıfa taşıyor. Ekstra güçlendirmeleri de bulunan motorun 1.380 beygir gücü farkı hissettiriyor.

Koenigsegg Agera RS1

Süparşaj teknolojisinde yapılan değişiklikler ve yenilemeler sayesinde 1.370 Nm tork değerine kadar çıkış yapabilen aracın 300 km/s hız değerlerini geçebildiğini de ekleyelim. 0-100 km arası hızlanma değeri sadece 2.8 saniye olan Koenigsegg Agera RS1, kısacası motor performansı olarak bu sene tanıtılan araçların içerisinde ilk 5 içerisinde yer aşamayı başarıyor.

Koenigsegg Agera RS1

 

Performans konusunda dikkat çeken diğer bir detay ise aracın tam 1.8G kuvvetine ulaşabiliyor olması. Yani aslında hızlanma olarak baktığımızda Drag serilerinin performans değerlerini de bulabiliyoruz. Toplamda 7 ileri otomatik şanzıman ile hızlanma performansı da maksimum düzeye çıkarılmış durumda.

Koenigsegg Agera RS1 İç Tasarım Detayları

Dış tasarım, motor teknolojileri derken sürücüleri asıl ilgilendiren kısımlardan biri olan iç donanım kısmına geçiş yapalım. İç donanım bölümünde öncelikle dış tasarımda kullanılan mavi renkli çizgiler kendisini gösteriyor. Tamamı mavi renkli özel bir kaplama malzemesinin kullanıldığı iç tasarımda sadece ön konsol değil koltuklarda tamamen mavi renkli deri kaplama.

Koenigsegg Agera RS1

Koenigsegg Agera RS1 Nasıl Teknolojilere Sahip

Aracın sunduğu teknolojilere geçelim. Öncelikle tamamı dijital olan klimaların ekstra geliştirilmiş iklim kontrol sistemi kullanması öne çıkıyor. Bunun yanında orta konsolda yer alan multimedya ekranı aracın birçok teknolojisine de ev sahipliği yapıyor.

Uydu kontrollü navigasyon sistemleri, telefon eşleştirme özellikleri, tam donanımlı dijital eğlence sistemleri gibi multimedya ekranında hemen her teknolojiye yer verilmiş durumda. Ayrıca bu ekranlarda Koenigsegg Agera RS1 aracının aktif olarak tüm bilgilerine de ulaşabiliyorsunuz. Aracın durumundan tutun sürüş bilgilerine kadar hemen her bilgiyi yine bu ekran ve direksiyon önünde yer alan gösterge panellerinde bulabiliyorsunuz.

Koenigsegg Agera RS1

Dijital bilgilendirme ve uyarı sistemlerini de yine bu ekranlardan görebiliyorsunuz. Hatta ekstra olarak tüm bu kontrol menüleri üzerinden Koenigsegg Agera RS1 otomobilin hidrolik kaldırma teknolojisini kontrol ederek aracı yükseltip alçaltmakta mümkün kılınmış. Tüm koltuklarında yükselip alçaltma teknolojisinden tutunda hidrolik sistemlerine kadar desteği de bulunan otomobilin benzersiz serilerden biri olduğu da kesin.

Koenigsegg Agera RS1 Çıkış Tarihi ve Satış Fiyatı

Muhtemelen bu yılın sonunda üretimleri tamamlanacak olan aracın sadece 25 adet üretileceği belirtiliyor. Sadece 25 adet üretilecek olan serinin ne zaman trafiğe çıkacağı ve satış fiyatının ne kadar olacağı konusunda ise beklenen bilgilerin New York Otomobil Fuarında verilmesi bekleniyor. Otomobil devi şu an için bu detaylar konusunda bilgi vermedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Facebook’un Karanlık Modu Daha Fazla Android Telefona İndi!

Bir süredir Facebook'un mobil uygulamasını karanlık bir moda getirmeye çalıştığını biliyoruz ve bazı kişilerin seçeneğe erken erişim kazandığına dair bilgiler de var....

Google, Apple’ın Web Tarayıcısında Güvenlik Kusurları Buldu!

Financial Times'ın yeni raporuna göre, Apple'ın Safari tarayıcısındaki birden çok güvenlik açığı Google araştırmacıları tarafından keşfedildi.Kusurlar, Safari'yi, kullanıcıları siteler arası izleme ve...

Samsung Galaxy A11’in Bazı Özellikleri Ortaya Çıktı!

Samsung, geçen yıl küresel akıllı telefon pazar lideri olarak egemenliğini yeniden kurdu ve Galaxy A serisi, bu başarısında önemli bir rol oynadı....

Sony Xperia 5’in Kamerası, DxOMark’ta Görüntülendi!

Japon teknoloji devi Sony ilk olarak orta sınıf Xperia 5'i Eylül 2019'da IFA Berlin'de tanıttı. Akıllı telefon daha sonra birkaç hafta sonra...

POCO X2 Canlı Canlı Görüntülendi!

POCO'nun yakında yeni telefonlar sunması bekleniyor. Söylentilere göre, çıkacak telefonları POCO F2, POCO F2 Lite ve POCO X2 olarak isimlendirilecek. Telefonlara dair...