Özellikle oyun bilgisayarları için ekran kartı konusu bir hayli önem verilen bir konu. En az işlemciler kadar önemli olan bileşenlerden biri olan ekran kartları doğrudan oyun performansına da etki ettiği için özellikle oyun alanında ya da çizim alanında bir bilgisayar isteniyorsa mutlaka ilk olarak ekran kartı seçimine dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada masaüstü ekran kartı performansları biraz daha rahat seçim yapılmasına olanak sağlamakta. Fakat laptop serilerinde kullanılan mobil ekran kartı seçimi için çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Zira mobil ekran kartlarında biraz daha düşük bir performans alınıyor. Peki, en iyi mobil ekran kartı modelleri neler?

En İyi 4 Mobil Ekran Kartı

NVIDIA GeForce GTX 1080 SLI

En büyük ekran kartı firmalarından biri olan NVIDIA tarafından üretilen yeni seri ekran kartı GTX 1080 tercih edilen ilk ekran kartı modellerinden biri olarak biliniyor. 8 GB bellek miktarına ve buna ek olarak GDDR5X teknolojisine sahip olan kartların en önemli özellikleri ise Pascal mimarisini kullanıyor olmaları. Tüm bu özellikleriyle beraber bellek hızı olarak 10 Gbps desteği de sunan kartların performans konusunda ilk sıralarda yer aldığını da belirtelim.

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-SLI

NVIDIA GeForce GTX 1070 SLI

GTX serisinin bir diğer yeni nesli olan ekran kartlarının 1080 modelinde tek farkı ise bellek hızı farkları olduğunu belirtelim. Çerçeve ara bellek olarak 8 GB GDDR5 teknolojisini barındıran kartların bellek hızı olarak ise 6 Gbps hızını desteklediğini de belirtelim.

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-SLI

NVIDIA GeForce GTX 980M SLI

GTX 10 serisinden bir önceki nesil olan 900 serisinin en başarılı ürünü olan NVIDIA GeForce GTX 980M SLI, performans konusunda en başarılı ekran kartlarından bir tanesi olarak dikkat çekmekte. GDDR5 teknolojisi ve bunun yanında 8 GB bellek ile beraber gelen kartların Maxwell mimarisine sahip olduğunu da belirtelim. 2X256 bit teknolojisine sahip olan kartın performans konusunda üst düzey olduğunu da söylemek gerek.

AMD-Radeon-RX-470

AMD Radeon RX 470

NVIDIA ekran kartlarının bu nesillerinden sonra AMD kartlarına geçecek olursak bu alanda en başarılı olan kartlardan birisi de AMD Radeon RX 470M ekran kartları. Laptoplar için en başarılı kartlardan biri olan seri 4 GB GDDR5 teknolojisine sahip ve 256 bit değerinde. DX 12 desteği de bulunan kartın NVIDIA serisinden sonra tercih edilebilecek bir diğer ürün olarak ön plana çıktığını söylemek gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here