Türkiye’nin yerli araba isteği için bir Babayiğit’in çıkması beklenirken gelen haberlerde yerli arabanın gelecek yıllarda yollarda olacağını ilgili bakanın ağzından duymuştuk. Ancak ortaya çıkan ve yerli araba olduğu iddia olunan otonun SAAB marka araca benzediği hususunda gündemde bir tartışma olsa da bu konu yetkililerce cevaplandırılmamış soru olarak gündemde kalmıştı.

saab

Sorunun cevabı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Ahmet Arif Ergin’den geldi ve dünyada patentle ilgili çalışmaların zor ve zaman isteyen çalışmalar olduğuna vurgu yaparak, “Yerli otomobil için lisans hakkı alınan SAAB markası Türkiye’ye 10 yıl kazandırdı” demekle yerli oto kalıbının Saab Markaya ait olduğu öğrenildi. Oysa daha düne kadar Saab bu konuyu yalanlamakla yetinmişti.

İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katılan Ergin, meclis üyelerine TÜBİTAK’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Ergin, 2002 yılına kadar Ar-Ge desteği için binin altında proje müracaatı olduğunu, 2010 yılına kadar TÜBİTAK‘da Ar-Ge destekleme sisteminin yenilendiğini ve 2015’te ise 33 bin müracaatın olduğunu söyledi.

2002 öncesinde Türkiye’de Tubitak tarafında yılda 200-300 projenin desteklediğini söyleyen Ergin, “Bugün itibarıyla 15 bin civarında projeye destek veriyoruz. Türkiye’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan pay son yıllarda hızla arttı, yüzde 1’i aşıp, 2’ye doğru ilerliyor. Avrupa ortalaması yüzde 3’e yakın. Bizim 2023 yılı hedefimiz ise bunu yüzde 3 seviyesine çıkarmak” diye konuştu.

Ergin, 2010 yılından itibaren Türkiye’de Ar-Ge desteği talep edilen projeleri daha yakından takip ettiklerini söyleyerek, “Destekleyeceğimiz projelerde denetim mekanizmalarını ve etki analizlerini yapacağız. Gelecek oldukça parlak ancak sıkı denetimli olacak” ifadesini kullandı.

Ahmet Arif Ergin, dünyada patent alma hususunda rekabetin giderek zorlaştığını, yeni bir konuda patent almanın zorlu ve uzun süreli bir meşakkatli olduğunu vurgulayarak, yerli otomobil için düşünülen SAAB markasının lisans hakkının alınmasıyla Patent sıkıntısı yaşanmayacağından dolayı Türkiye’nin 10 yıl önde olduğunu belirtti.

Ayrıca Ergin, şunları da kaydetti:

“Yerli otomobil üretmek için milyonu geçen sayıda fikri mülkiyet hakkı yeni patent ödenmekte. TÜBİTAK, uydu bataryaları geliştirmek üzere bir çalışma başlattı ve kendi patentini üretebilecek konuma geldi. Türkiye’nin bu konuda bir yeteneği var ve bunu uluslararası alanda ticari hale getirmek istiyoruz. Bizim bu teknolojiyi pazara sokmamız için homalogasyon yapmamız gerek. Bunu yapmadan tek bir ülke bile sizin otomobil satmanıza izin vermez. Bu nedenle yabancı bir marka aracın lisans hakkını aldık. Böylece yaklaşık 10 yıl kazanmış olduk. Artık bunun üzerine elektrikli motor ve diğer şeyleri ekleyip uluslararası pazarda rekabet edebiliriz.”

Yerli Araba ile ilgili önceki haberimiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here