Ana SayfaTeknoloji HaberleriYouTube'dan Video İndirmek Yasal mı ?

YouTube’dan Video İndirmek Yasal mı ?

-

YouTube, tartışmasız dünyanın en büyük video paylaşım ağıdır. Özellikle google bünyesine dahil olması ve yönetimde büyük değişiklikler ile gelen yeni politikalar akıllara bir kez daha müzik gibi videoların indirilmesinin yasal mı yoksa yasa dışı mı ? olduğu sorusunu getirdi.

Son zamanlar akıllı telefonlar için geliştirilen yeni Youtube uygulamaları ise mobil’de bu paylaşım platformunu daha sık kullanmamıza neden olmaya başlasa da bazı problemleri ortaya çıkartmaya başladı. Ancak kullanıcılar her zaman internete sahip olmadıkları için birçok video ve müziğe çevrim dışı olarak ulaşmak istiyor.

Tabletler, diziüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar gibi seçeneklerde ise bu tarz daha az raslasakta ne zaman internetimiz kesilse veya herhangi bir problem yaşasak vakit geçirebileceğimiz bir arşive ihtiyacımız olur. Peki bu arşivi oluştururken Youtube üzerinden video indirmek Legal midir? aslında bu sorunun cevabını kimse bilmiyor!

Google politikaları oldukça serttir, yasa dışı birşey sezdiği hiçbir siteye reklamlarını vermez ve bu konuda oldukça kararlıdır. Bu bilgiden yola çıkarak birkaç inceleme yaptık ve Google store’da Youtube video indirme özellikleri taşıyan araçların engellenmediğine ulaştık ayrıca web üzerinden bu işlemi gerçekleştiren sitelere baktık ve sorunsuz bir şekilde Adsense (Google reklamları) kullanıyorlar yani video indirmek yasa dışı değil ?

Farklı bir pencereden baktığımızda ise Google içerik kopyalanması, klonlanması gibi işlemleri yürüttüğü DCMA kurallarına bakıyoruz yazı, resim, video gibi içeriklerin yayıncısının izni olmaksızın kopyalanması, indirilmesi, klonlanması kesinlikle yasaktır yani videoları indirmek yasa dışı ?

Youtube politikalarına baktığımızda ise yine net bir açıklama olmasa da yayıncının izni olmadan kopyalanmaları yasaktır ibaresi bulunuyor peki yayıncıdan nasıl izin alınır veya izin verildiği nasıl anlaşılır ? sanırım bu kısım daha karmaşık özellikle son yıllarda yayıncılarda Youtube’da paylaştıkları videolardan para kazandığını düşünürsek içerikleri için hak talep edeceklerdir özellikle müzik yapımcıları kaset, CD ve DVD geçmişini geride bırakmışken, insanların genellikle interneten müzik dinlediklerine de bakarsak indirme yapmamıza izin vermeyeceklerdir ve işlemler kesinlikle yasal değildir.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

1 Yorum

  1. Madem yasal değil youtube’un video görüntülemesi de yasak olsun ama nerde ne olursa kullanıcılara oluyor kendilerini düşünen bencil firmalar aradan sıyrılıp çıkıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here