evren dalgası

Son yüzyılın en büyük keşfi olabilir; yerçekimsel dalgaların varlığının ispatı zaman yolculuğunu mümkün hâle getirebilir mi?

Albert Einstein tarafından bundan yaklaşık 100 yıl önce teori olarak varsayımda bulunduğu; uzay-zamanda dalgalanmalar yaratan yerçekimsel dalgaların olduğu hususu, Bilim İnsanları tarafından deney ve gözlemler ile varlığını doğruladı. Fizikte bir devrim yaratacak olan söz konusu keşif son yılların belki de son yüzyılın en büyük bilimsel doğrulama olaylarından biri olarak değerlendiriliyor.

uzay dalgası

LIGO (Lazer İnterferometre Yerçekimi Dalgası Gözlemevi) tarafından yapılan gözlemde, çarpışan iki kara deliğin uzay-zamanda yarattığı dalgalanmalar tespit edilmiş ve gerçekleşen keşif bilim camiasına duyurulmadan önce de doğruluğundan tam olarak emin olmak için zaman alan birçok incelemeye tabi tutulmuş. Öyle ki Uzay-zaman dokusunda dalgalanmalara sebep olan bu yerçekimsel dalgaların bundan tahmini 1,3 milyar yıl önce çarpışmalar ve birleşmeler sonucunda oluştuğu belirtiliyor. Tahmini 1,3 milyar yıl önce gerçekleşen bu olay Dünya’daki bir gözlem evi tarafından 14 Eylül 2015’te tespit edilmiş. 

Her zaman araştırmalara konu olan ve merak edilen Evrenin yapısına ve nasıl işlediğine dair bize yepyeni bir anlayış ve bakış açısı sunma fırsatı taşıyan bu bilgi, popüler kültürün kadim sorusunu da yeniden akıllara getirmiş oldu; Zamanda yolculuk yapabilecek bilgiler ortaya çıkıyor mu? Ortaya çıkan bu keşifle birlikte zamanda yolculuk yeniden tozlu raflardan inecek gibi görünüyor. Zira Evren’de mevcut olan kara delikler, yıldızlar, gezegenler ve diğer kozmik objelerin evrenin dokusunu bu şekilde eğip bükerek dalgalanmalar yaratması hakkında daha fazla detaylı bilgiler öğrendikçe zamanda yolculuğa dair hayaller gerçeğe dönüşecek gibi.

Bilim insanları zamanda yolculuk konusuyla ilgili bu aşamada farklı teorilere sahipler. Bilim kurgu filmi Interstellar‘ın bilimsel danışmanlığını da yapan ve aynı zamanda LIGO‘nun kurucularından Kip Thorne‘a göre bu dalgaların tespit edilmesi zaman yolculuğu konusunda bize yardımcı olmayacak.

Oysa ünlü fizikçi Brian Greene ise teorisinde, yeni keşfin uzay ve zamanı tamamen yeni bir biçimde tanımlamamıza fırsat vereceğini ve gerinin aksine ileride zaman yolculuğuna giden kapıların açabileceğini belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here