Ana Sayfa İnceleme Zhiyun Crane Gimbal İncelemesi

Zhiyun Crane Gimbal İncelemesi

Şu anda piyasada birkaç gimbal modeli var. GoPro, cep telefonu, DSLR fotoğraf makinesi veya Red-Alexa gibi sinema kameraları için yeni ürünlerin sürekli çıktığını görebiliyoruz.

-

Zhiyun Crane inceleme ve özellikleri konusunda gerçekten satın alan kişiyi memnun edecek bir ürün. Şu anda piyasada birkaç gimbal modeli var. GoPro, cep telefonu, DSLR fotoğraf makinesi veya Red-Alexa gibi sinema kameraları için yeni ürünlerin sürekli çıktığını görebiliyoruz.

Bu incelememizde Zhiyun Crane gimbal modelinin detaylarını aktaracağız. Cihaz 1.2 kg taşıma kapasitesi sunuyor. Yani aynasız fotoğraf makinelerini ve DSLR makinelerini rahatlıkla taşıyabilen bir model. Yeni gelen güncellemeyi yaptığınız zaman 1.8 KG’a kadar taşıyabiliyor. Cihaza bir Alexa takmayacağınızı düşündüğümüzde tüm modelleri taşıyacaktır. Gimbal’ın 3 aksı var ve bu 3 aks 360 derece dönebiliyor.

Cihazın 3 hareket modu bulunuyor.

  • Pan ve takip modu: Kamera hem takip, hem de kolu çevirmeniz halinde yatay dönüş yapar.
  • Kadrajı kilitleme modu: Kadrajı en son hangi yönde kaldıysa nereye çevirirseniz çevirin orada sabit kalır.
  • Pan ve Tilt Takip Modu: Kadraj hem takip hem de kol hareketlerine göre pan ve tilt yapar

Zhiyun Crane Gimbal İncelemesi

Zhiyun Crane Kurulum

Zhiyun Crane, mükemmel bir hard case taşıma çantası ile geliyor. Bu tip çantayla gelen ürünlerin sayısı oldukça kısıtlı, bu konuda Zhiyun’u kutluyoruz. Kutu içerisinde 3-4 parça yer alıyor, yani kutuyu açtığınızda bütün kurulumları ben mi yapacağım diye bir düşünceye kapılıyorsunuz. Kurulum oldukça kolay, pilleri şarj edin, dolduğunda alın, kısa boru şeklinde olan tüpe takın, aynı tüğü gimbalın alt kısmına çevirip sabityelin. İşte bu kadar!

Zhiyun Crane Denge Ayarı

Hemen ikinci aşamaya geçelim. Bu tarz ürünlerin en problemli kısmı denge ayarını yapmak. Zhiyun Crane’i ilk bağladığınız zaman denge ayarını yapabilmek sadece 15 dakika aldı. Bir de en başta ters takmışız, onu da atladığımızda normal, kafası çalışan birisi 10 dakika rahatça kullanabilirsiniz. Bir de eğer 3 tekerleği de kullandınız fakat hala dengeyi korumuyorsa kameranın pozisyonunu hafif kaydırmak gerekebiliyor, aynı hatayı sizler de yapmayın.

Zhiyun Crane tam şarjda 6 saat kadar kullanılabiliyor. Harika ancak eliniz yorgun düşecek, telefon gibi uzun süre taşıyamıyorsunuz. Bir de şu odun gibi yürüdüğünüzde titreme artıyor. Hafif dizlerinizi bükerek yürümelisiniz, çok daha güzel bir görüntü alacaksınız. Son derece başarılı olan gimbal, bir defa öne ve geriye hareketler muhteşem performans veriyor. Buna ek olarak gimbalı ters çevirdiğinizde alt açı takipleri sinematografik bir etki elde etmenizi sağlıyor. Çamurlu bir ortamda birinin koşusunu çekeceksiniz, ters çevirip kullanın deriz.

Zhiyun Crane Gimbal İncelemesi

Mikro titremeler bulunuyor mu? Elbette, var. Bunun olmadığı bir alet bulunmuyor. Fakat bunu da enstanteneyi 50’ye alarak çözebilirsiniz. Model çekimi yapıyorsanız, karakterler çok hareket etmeyeceğinden dolayı %50’de çalışmak bir problem yaratmıyor, ayrıca böylelikle diyaframı düşürüp alan derinliği daha yüksek, tatlı görüntüler de alabileceksiniz.

Gimbalde quick release plate bulunmuyor. Kullanım sırasında vidayla alttan takmak problemli oluyor. Bu yüzden ayrıca bir plate satın alıp kamerayı öyle takın. O da sürekli gimbal da dursun. Bu elbette, basit işlerde problem yaratmıyor. Ama önemli bir iş yapıyorsanız monitör çıkışı da bulunduğu için pek problem değil.

Tekrar görüntülere geçecek olursak, Zhiyun Crane bir kere video kalitenizi 5 kata kadar artıracak, bunu kolayca söyleyebiliriz. Mikro titreme konusuna da çözüm getirdik. Aynasız modellerde veya yeni model DSLR fotoğraf makinelerinde sabitleyici olduğundan dolayı böyle bir sorun ortaya çıkmıyor. Bir de enstantaneyi 50’ye aldığınızda hiçbir problem çıkmıyor.

Kamera hareketlerini joystick ile de yapabiliyorsunuz. İlk başta joystickin hareketlerine uyum sağlamak biraz zaman alıyor fakat alışılıyor. Hemen kullanınca hayal kırıklığı olmasın diye belirtiyoruz. Ne zaman hangi anda hareket yapılacağını tahmin etmek tecrübeyle ortaya çıkacak.

Zhiyun Crane Gimbal İncelemesi

Zhiyun Crane Akıllı Telefon Uygulamaları

Zhiyun, bir de uygulama geliştirmiş. Uygulama hem Play Store, hem de Apple Store’da bulunuyor. Uygulama aracılığıyla Zhiyun Crane’i uzaktan da kontrol edebiliyorsunuz. Kamera hareketlerini yapabiliyorsunuz. Bu da son derece faydalı bir özellik çünkü bazen Zhiyun Crane‘i tripoda sabitleyip uzaktan da kontrol edebiliyorsunuz. Belgesel ve kısa film gibi işlerde son derece faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Samsung Galaxy S10 Lite vs Asus ROG Phone 2 vs OnePlus 7T Karşılaştırması

Samsung Galaxy S10 Lite, kardeşi Samsung Galaxy Note 10 Lite'ın hemen ardından piyasaya sürülmüştü. Bunun dışıda bugün gündemimizde en ilginç uygun fiyatlı...

Samsung Galaxy M21 Geekbench’te Görüntülendi!

Yakında çıkacak olan Samsung Galaxy M21, Geekbench kıyaslama platformunda görüldü. Cihazın Ocak 2019'da Galaxy M20'den daha güçlü bir işlemci tarafından desteklendiğini gösteriyor.

Realme X2 Pro ve Tüm Realme Telefonlarına Wi-Fi Arama Desteği Geliyor!

Realme CEO'su Madhav Sheth, Realme X2 Pro'dan başlayarak Realme akıllı telefonlar için Wi-Fi arama özelliğini getirecek olan ve merakla beklenen yeni güncellemenin...

Oppo Find X2 Kamera Özellikleri Sızdırıldı!

OPPO Find X2 amiral gemisi telefonu, 2020'nin ilk çeyreğinde resmi hale gelecek. Aralık ayında OPPO, Find X2'nin Sony'nin en son çıkan görüntü...

Evernote Linux İstemcisi Geliyor!

Resmi Evernote Linux İstemcisi Geliyor; GParted 1.1.0 Yayınlandı. GParted ekibi kısa bir süre önce, kararlı GParted Live...